Çocukların Bu Yaz Oynaması İçin Su Oyunları

Su oyunları çocukluk sırasında en eğlenceli olan aktivitelerdendir. Grup aktivitelerini teşvik etmelerinin yanı sıra sıcağı yenmeye de yardımcı olurlar. Bu yazımızda bu oyunlar hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.
Çocukların Bu Yaz Oynaması İçin Su Oyunları

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2021

Su oyunları sosyal etkileşimi, spontaniteyi, yaratıcılığı ve bir dereceye kadar pratik zekayı teşvik eder. Çocuklar her zaman hayal ettikleri her şeye sahip olmadıklarından, aktiviteler bulmak için yaratıcılık gösterirler.

Örneğin, çocuklar bataklıkta timsahlarla oynuyormuş gibi yapmak isterlerse, hayal güçlerini destekleyecek oyuncaklara her zaman sahip olmayacaklardır. Bu nedenle, onlara sahipmiş gibi davranmaları için yaratıcı olmaları gerekir.

Çocukların kendi başlarına denemelerine izin vermenizi öneririz. Öncelikle, çocuklarınızın ve diğerlerinin güvende olduğundan emin olmak için onları her zaman dikkatle dinlemelisiniz.

Bu şekilde, herkesin sorunsuz bir şekilde eğlendiğinden emin olabilirsiniz. Elbette çocukları asla suda gözetimsiz bırakmamalısınız.

“Su oyunlarının en büyük yararı, çocukların denge ve koordinasyon gibi motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmalarıdır.”

Çocuklar İçin Su Oyunları

Şimdi size çocuklar için harika bir su oyunları listesi göstereceğiz. Bu oyunlarla birlikte yaz herkes için çok eğlenceli olabilir. Hadi bunları deneyin!

Bir sürü su balonu.

1. Su Bardakları İle Bayrak Yarışı

Oyuna başlamak için bir başlangıç ve bitiş çizgisi oluşturmanız gerekir. Ardından, çocukları her biri eşit sayıda katılımcıya sahip iki takıma bölün. Başlangıç çizgisinin arkasında sıraya girsinler.

Başlamak için, başlangıç çizgisine bir ekip üyesi koyun. Ardından, tıpkı diğer bayrak yarışları gibi, ilk kişi bir bardak su tutarak başlar. Oyuncunun su bardağını bitiş çizgisindeki takım arkadaşına vermesi gerekir.

Amaç, su dökmeden olabildiğince hızlı gitmektir. Yarış sonunda kupada en çok suya sahip olan takım kazanır.

2. Mandalı Kap

Bu oyun herhangi bir havuzda oynamak için harikadır ve hızlı hareket etmeyi gerektirir. Oynamak için oyuncuların sayısı kadar mandala ihtiyacınız olacak. Havuza sığacak kadar oyuncuya sahip olabilirsiniz.

Her katılımcı mandalı tişörtlerinin arkasına takmalıdır. Oyunun amacı, kendinizinkini korurken diğer oyuncuların mandallarını almaktır. Sonrasında, diğer tüm mandalları alan kişi şanslı kazanan olacaktır.

Mandallarını kaybedenler derhal havuzu terk etmeli ve bir sonraki turu beklemelidir. Ancak, birisi mandalını düşürürse, mandal onu alan ilk oyuncuya aittir.

3. Su Balonları İle Su Oyunları

Oyuncular kendilerini en az 4 oyuncudan oluşan iki takıma ayırmalıdır. İlk olarak, her takımın kaptanına birer kova verin ve diğer oyunculara bir balon verin.

Ardından, her oyuncunun su balonlarını düğüm atmadan doldurması gerekir. Sonra ekipler fırlatma hattında yan yana sıraya girer.

Her kaptan ilk takım arkadaşından birkaç adım uzakta duracak, ona dönecek ve kovayı başının üzerinde tutacaktır. Ardından oyuncular açık balonlarını fırlatıp kovanın içine sokmaya çalışacaklar. Amaç, balonun kaptanının kafasındaki kovaya düşmesidir.

Ancak kaptanın balonu yakalamak için hareket edebildiğini, ama kabın başının üstünde kalması gerektiğini de belirtmeliyiz.

Havuzun içinde su tabancası ile oynayan bir çocuk.

4. Plaj Topunu Vur

Bu oyunu bir havuzda ya da arka bahçenizde oynayabilirsiniz. Oyuncuları 3 ila 5 kişilik takımlar halinde düzenleyin.

Her iki takım da yüz yüze, eğer büyük bir havuzdaysanız birbirlerinden yaklaşık 5 metre uzaklıkta, ya da şişirilebilir bir havuzdaysanız havuzun iki ucunda durmalıdır. Ayrıca, her oyuncunun bir su tabancası olmalıdır.

Ardından havuzun ortasına bir balon yerleştirin. “Başla!” dediğinizde oyuncular su tabancaları ile balona nişan almalı ve balonu itmeye çalışmalıdır. Balonu diğer tarafa götürmeyi başaran takım kazanır.

Bu oyunu oynamak için ekip olarak çalışmak önemlidir. Bu şekilde, diğer takımı yenmek için topu doğru yöne itebilirsiniz. Ancak su tabancalarını yeniden doldurmak için duraklamanız gerekebilir.

Son olarak, çocuklar için su oyunları çok eğlencelidir, ancak aynı zamanda çocukların fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimi için de temeldir. Onlara bu oyunları nasıl oynayacaklarını öğretin ve eğlenmelerini izleyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.