Taş Boyama: Çocuklar İçin Orijinal El Sanatları

Taş boyama, çocukları bir süreliğine ekranlardan uzaklaştırdığı için oldukça rahatlatıcıdır. Ayrıca bu, tatiller, yağmurlu bir gün veya günlük rutininizi değiştirmek için de mükemmel bir aktivitedir.
Taş Boyama: Çocuklar İçin Orijinal El Sanatları

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2021

Bugünlerde gözleri ekrana sabitlenmiş olarak günde birkaç saat geçiren çocuklar için taş boyama etkinliğinin iyi bir el sanatı olduğunu düşünmemiş olabilirsiniz.

Ancak bu, ekran başında geçirilen zamanı azaltmaya çalıştığınızda veya tatildeyken, yağmur yağdığında ve çocuklarınız dışarı çıkıp oyun oyun oynayamadığında harika bir fikir olabilir.

Bu makalede size bazı orijinal fikirler vereceğiz.

Taş boyama: Çocuklar için el sanatları

Biraz boş vaktiniz olduğunda, çocuklarınızla birlikte zaman geçirmek için bundan yararlanmak istersiniz. Bu, bilgisayar, tablet ve telefondan uzakta parka veya plaja gitmek veya sadece arabayla gezintiye çıkmak gibi eğlenceli planlar yapmak anlamına gelmektedir.

Ancak bazen planlarınız ters gider, fırtına çıkıp elektrikler kesilebilir, ve çocukların eğlenmesi için bir yola ihtiyaç duyarsınız. Diğer yandan, bazen tatildeyken veya kamp yaparken, ailenizle biraz vakit geçirmek istersiniz.

Taş boyama, her yaştan çocuk için uygun bir el sanatı olduğundan, eğlenceli bir seçenek olabilir. Çocuklarınız sanatsal yeteneklerini sergilerken siz de stres seviyenizi düşürebilir ve yeni çocukmuşsunuz gibi davranabilirsiniz.

Yürüyüş esnasında boyayacağınız taşları bulabilir ya da satın alabilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz bazı fikirler:

1. Taş boyama: Eğlenceli canavarlar

Canavar filmlerini ve canavarlarla oynamayı seviyorsanız, taşların üzerine favori karakterlerinizi çizebilirsiniz. Aslında oldukça basit. Öncelikle fırça ve akrilik boya kullanarak taşı kırmızı, sarı, turuncu veya mavi rengi boyayın.

Boyadığınız taşlar kuruyunca üzerine bir ya da iki şaşkın göz yapıştırın – bunları herhangi bir el işi mağazasında bulabilirsiniz. Ardından kalemle ağız, burun, dişler ve yüzünün diğer taraflarını çizin. Tamamladığınızda, bu komik canavarları ile bir oyun veya hikaye yaratabilirsiniz

2. Aile üyelerini resmedin

Çok ince bir fırça veya keçeli kalem kullanarak taşların üzerine aile üyelerini resmedebilirsiniz. Anne, baba ve evdeki her çocuk için bir taş boyayabilirsiniz. Hatta evcil hayvanları, anneanneyi, babaanneyi, dedeyi, kuzenleri veya kimi istiyorsanız dahil edebilirsiniz.

Kafasına tavşan kucağı şeklinde bir toka takan kadın çocukla birlikte boyama yapıyor

Bu soy ağacı oluşturmanız için harika bir etkinlik olabilir! Her kişinin kendine özgü özelliklerini – gözlük, bıyık, kalın kaş veya burun piercingi gibi eklemeyi de unutmayın.

3. Domino oyunu

Taş boyama, taşlar kuruduktan sonra sona eren bir aktivite değildir. Aksine bu, birçok eğlenceli maceranın başlangıcı olabilir. Örneğin birbirine benzeyen taşları kullanarak domino yapabilirsiniz.

Öncelikle taşları herhangi bir desen ya da çizgi olmadan farklı düz renklere boyamanız gerekmektedir. Kuruduklarında bir siyah keçeli kalemle üzerlerine dikey bir çizgi çekin ve ardından her iki tarafına da domino gibi noktalar ekleyin.

Domino oyunu sıfırdan altıya kadar sıralanan noktalarla iki boşluğa bölünmüş 28 parçaya sahiptir. Desenleri bir domino oyununa bakarak kopyalayabilir veya kendi istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.

4. Arabalar

Çocuklar renkli arabaları olmasını severler ancak bazen o kadar çoğuna sahiptirler ki artık dikkatlerini çekmez. O yüzden, taşlardan bazılarını araba şeklinde boyayarak istediğiniz detayları ekleyebilirsiniz. Tekerlekler için iki daire çizerek yarım daire şeklinde ışıklar ve gri tonlarda iki pencere ekleyebilirsiniz.

Daha sonra arabaları bir araya getirip çocuklarınızla oynayacağınız oyunlar uydurmanız yeterlidir. Harika olacağına garantilidir!

Başka bir seçenek de polis arabası, ambulans, otobüs veya itfaiye aracı gibi şeyler yapmaktır. Ayrıca bazı evler, trafik ışıkları, benzin istasyonları veya hastane ekleyerek taşlardan koca bir şehir inşa edebilirsiniz. 

Çocuklar boyama yapıyor

5. Boyadığınız taşları magnete dönüştürün

Gördüğünüz gibi taş boyamak çok eğlenceli bir aktivitedir ancak aynı zamanda çok da faydalı olabilir. Örneğin boyadığınız taşlardan buzdolabınız veya okuldaki dolabınız için yapışkan magnetler yapabilirsiniz. 

Her şeyden önce çok hafif olan küçük taşlar bulmalısınız ve ardından onları istediğiniz gibi boyayın. Kuruduktan sonra arkalarına bir mıknatıs yapıştırın. Bu mıknatısları küçük mesajları, alışveriş listelerini veya yapılacaklar listesini asmak için de kullanabilirsiniz.

Son olarak, boş zamanlarınızda taş boyayarak çocuklarınızla zaman geçirmekten çekinmeyin. Kesinlikle herkes için eğlenceli ve anı zenginleştiren bir aktivite olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.