Yorgun bir anne olmanın tehlikeleri

Yorgun bir anne olmanın tehlikeleri
Yorgun bir anne olmanın tehlikeleri

Son Güncelleme: 19 Mart, 2018

En sonunda bebeğinizin yüzünü, gözlerini ve gülümsemesini gördüğünüz gün gelir çatar. Tek hissettiğiniz saf mutluluktur. Ama hayat devam eder, ve bir çocuk yetiştirmek kolay bir görev değildir. Çok fazla çaba gerektirir, ve bu da sizi zamanla yorgun bir anne haline getirebilir.

Yorgun bir anne büyük bir tehlikedir. Sadece çocuğunuz için değil, her şeyden öte sizin için de oldukça kötüdür. Bu nedenle risklerin farkında olup onlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Sizin ve çocuğunuzun hayatı tehlikeye girer.

Yorgun bir anne olmak ne gibi tehlikeler yaratır?

Daha önce de söylediğimiz gibi, ebeveynlik sırasında yorgun olmanın sebep olabileceği birtakım tehlikeler vardır. Bunlar:

 • Birincisi ve önemlisi kendiniz. Yorgun bir anne hayattaki birçok güzel şeyden mahrum kalır. Zihinsel ve fiziksel durumunuz nedeniyle, çocuğunuzun gelişiminde olumsuz bir etkiye sebep olmakla kalmayıp, aynı zamanda kendinizi birçok fırsattan, güzel anlardan ve deneyimlerden mahrum bırakabilirsiniz.
 • Çocuğunuzda bir kopukluk veya mesafe hissi ortaya çıkabilir. Ya da en kötüsü, suçluluk hissi. Çocuğunuz, bu yorgun halinizin onun yüzünden olduğunu düşünebilir. Bu da onun, düzgün, bağımsız, sorumlu ve güvenli bir şekilde yetişmesine engel olabilir.
 • Evdeki atmosfer daha bunaltıcı bir hale gelebilir. Aniden, eğitim veya sevgi gibi önemli faktörler kendini ikinci sırada bulur. Hiçbir şeyi önemsemezsiniz, çünkü zihniniz uyanık değildir ve vücudunuz güçlükle hareket ediyordur.
uyuyakalmış anne
 • Ne kadar basit olursa olsun, sorunlara bulacağınız çözümler daha karmaşık bir hal alır. Sıkıntı yerini sakarlık ve hatta tartışmalara bırakabilir.
 • Bir çift ve aile olarak, hatta sosyal ilişkiler bakımından hayatınız yavaş yavaş sekteye uğrayabilir. Her şey anlamını ve önemini yitirebilir. Dünyanızın başınıza yıkıldığından haberiniz bile olmayabilir.
 • Ve daha kötüsü, zihinsel ve fiziksel yorgunluğunuz nedeniyle, birçok hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz. Aynı sizin gibi yorgun düşen bağışıklık sisteminiz enerji sıkıntısı çekecektir. Bu nedenle, grip, zatürre ve kabızlık gibi hastalıklar sürekli bir hale gelebilir. Bunların yanı sıra, depresyona girme riskiniz de artar.

Yorgun bir anne olmayı nasıl bırakabilirsiniz?

başı ağrıyan anne

Ne kadar tatmin edici olursa olsun, çocuk yetiştirmek her zaman yorucu olan bir eylemdir. Ancak, yorgunluğun hayatlarımızda olumsuz etkiye neden olmasına izin vermemeliyiz. Bu nedenle, enerjimizi toplamak için farklı seçenekleri değerlendirebiliriz:

 • Yorulduğunuzda, en iyi çözüm dinlenmektedir. Bu zaten çok açık bir şey olarak görülebilir, ancak her anne için öyle değildir. Bazı annelerin bütün sorumlulukları üstüne alıp ailenin diğer üyelerini dışarda bırakmak gibi bir eğilimi vardır. Sakın bunu yapmayın. Eğer bitkin düşmüşseniz, dinlenin. Partnerinize, ebeveynlerinize veya arkadaşlarınıza sorun ve mola verin. Çocuğunuz ve zihniniz size teşekkür edecek.
 • Hislerinizi ve duygularınızı bir sıraya koyun. Bazen, vicdan, suçluluk ve olumsuz düşüncelerin altında ezildiğimizi hissederiz. Bu tür engelleri aşabilmek için zihinsel olarak güçlü olduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Çocuğunuzu doğru yetiştirmek kişisel ve zihinsel istikrarınıza da bağlıdır.
 • Her durumda önceliğin kendiniz olduğunu unutmayın. Eğer öncelikleriniz net değilse, sahip olduklarınızı başkalarına sunamazsınız. Eğer kendinizi sevmiyorsanız, bir başkasını nasıl sevebilirsiniz ki?
 • Hareket etmeden önce düşünün. Yorgun bir anne bazen nötr bir hale girebilir. Alışkanlıkları otomatik bir hale dönüşebilir. Bu da gereksiz tartışmaları, aynı hataların tekrarlanmasını vs. tetikleyebilir. En iyisi bir şey yapmadan önce iki kez düşünmek. Herkes için en olumlu çözümü bulmak mükemmel bir seçenektir.
 • Empati kurmak. Bir şey söylemeden veya yapmadan önce, söyleyeceğiniz veya yapacağınız şeyin sizi nasıl hissettireceği üzerinde düşünmek oldukça önemlidir. Unutmayın ki çocuğunuz sizin geninizi ve ona verdiğiniz eğitimi taşıyor. Sizlere, hayal ettiğinizden de fazla benziyorlar, bu nedenle onlara karşı empati kurmanız zor olmamalı.

Ve şimdi, uyanın ve yorgunluğu bir kenara bırakıp kendinizi çocuğunuzu yetiştirmeye verin. Enerjik, hayat dolu ve neşeli olun. Bu şekilde, bütün eviniz daha uyum içinde olacak ve herkes bundan fayda sağlayacaktır. Ailenizin mutluluk kaynağı olun ve hayatınızın tadını çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.