Çocukları Dövmenin Gerekli Olduğunu Düşünen Kişilere Nasıl Cevap Vermeliyiz?

Çocukları Dövmenin Gerekli Olduğunu Düşünen Kişilere Nasıl Cevap Vermeliyiz?

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2018

Çocuklara vurmanın gerekli olduğunu düşünenlere nasıl cevap vermelisiniz? Çocukları dayakla cezalandırmanın yanlış olduğunu nasıl anlatabilirsiniz ?

Genellikle bu tür kişilerle yapılan konuşmalar, erken çocukluk eğitimi ve ebeveynlik yöntemleri hakkında fikir paylaşımı için uygundur.

Çocuklara vurmanın onları eğitmek için en iyi seçenek olduğunu düşünen ebeveynler veya akrabalar karşısında, aynı fikirde olmadığınızı nasıl söyleyeceğinizi bilmelisiniz.

Gerçek şu ki, eğer şiddeti seçersek, her zaman yanlış yolda olacağız demektir.

Çocuklarınıza öğretebileceğiniz harika bir ders, şiddet içeren davranışların hiçbir koşulda haklı gösterilmemesi gerektiğidir.

Kendini kontrol etmek ve doğru argümanlar sunmak, çatışmayı önlemek ve sorunlara gerçek bir çözüm sağlamak için en etkili araçlardır. Kendimizi kanıtlamak için başkalarına kötü davranmamız gerekmez.

Bir an için durup düşünün. Birisine vurduğunuzda bu, üstün olduğunuz anlamına mı geliyor ? Cevap hayır. ASLA da öyle olmayacaksınız.

Bunun tersini söyleyen herkes, çok büyük bir savunmasızlık ve güvensizlik gösterir, öyle ki o ilkel ve gayri meşru kaynağa yani kaba kuvvete başvurmaları gerekir.

Başka bir ebeveynin, çocuklarına tokat atmanın ne kadar etkili olduğundan bahsettiğini duymuşsunuzdur.

Şaşırtıcı olsa da kendimizi diğer ebeveynlerle karşılaştırdığımızda onların şiddet yöntemini taklit edebilir ve bu şekilde daha fazla saygı kazandığımıza ve çocuklarımızı daha fazla disiplinle eğitmemiz gerektiğine inanarak aynı yöntemi kendi evimizde uygulayabiliriz.

Aşağıda fiziksel cezalandırmayı kabul etmeyenlerin başkalarına bunu anlatırken kullanabileceği bazı önemli nedenleri anlatıyoruz.

Çocuklukta fiziksel cezaların sonuçları

 • Duygusal gelişimdeki eksiklikler. Şiddetli fiziksel ve duygusal cezalar alan bir çocuğun kendine güveni düşük olur, yetersiz bir ilgiye sahip olur, toplumdaki diğer kişilerle ilişkilerinde zorluklarla beraber endişe ve depresyon gibi sorunlar yaşar.
 • Bir etkileşim modeli olarak fiziksel istismarın onayı. Şiddet davranışları kendilerini tekrar etme eğilimindedir. Bu nedenle, fiziksel olarak istismar edilen bir çocuğun, diğer insanlara karşı bir taciz failine dönüşme olasılığı daha yüksektir.
 • Sinirlilik ve saldırganlık seviyelerini arttırır. Çocuklar, ebeveynin baskıya çalıştığı kabul edilemez davranışlar ve bunu yaptığı şiddetli yol arasındaki farkı ayırt edecek kadar büyük değildir. Kısa vadede, bu çelişki saldırganlık için bir tetikleyici olur.
 • Kurumsal ceza, etik ve değerler geliştirme sürecine aykırıdır. Bir ebeveyn, çocuklarının düzgün davranmasını istediğinde, çocuğun itaat edip sağlıklı bir şekilde etkileşim kurmasının yanında fiziksel olarak cezalandırılması, çocuğun iç dünyasında çatışma yaratır.
öfkeli çocuk


Çocuklara vurmanın gerekli olduğunu düşünenlere nasıl cevap verilir?

 • Çocuklara vurmak iyi bir örnek teşkil eden bir davranış değildir. Onlara vurduğunuzda, özellikle küçük olduklarında başkalarına vurmayı öğrenirler.
 • Çocuklar sevdikleri ve saygı duydukları insanların davranışlarını taklit etme eğilimindedirler. Yaptıklarınızın doğru olduğuna inanıyorlar. Davranışınızın, diğer çocuklarla olan ilişkisinde kullanacağı aynı davranış olması olasıdır.
 • Çocuğa vurmak, uygunsuz davranışları düzeltmez. Çoğu durumda, bir ebeveynin onaylamadığı davranışlar dayak yiyen çocuk tarafından tekrarlanır. Olumsuz fiziksel geribildirimi alan bir çocuk, kendi için kötü hisseder ve daha kötü bir şekilde hareket ederek bunu yansıtır.
 • Fiziksel şiddet içeren etkileşim, çocuklarda ve ebeveynlerde öfkeyi teşvik eder. Çocukların fiziksel cezadan sonra beklenen şekilde hareket etmelerine rağmen, içlerindeki olumsuz duygular bir saatli bomba haline gelir.
 • Aşırı öfke anında, ebeveynin çocuk üzerinde aşırı fiziksel güç kullanması çocuğum duygusal belleğinde kaydedilen bir şeydir.

Özetle

 1. Fiziksel ceza çocuğu uzaklaştırır. Bir çocuğun kendi imajı, başkalarının onu nasıl algıladığını hissetmesiyle oluşur. Çocuğunuzu sevdiğinizi hissettirmek için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, ona vurduğunuzda kafasını karıştıran bir mesaj gönderirsiniz. Tokat ve fiske vurmak, çocukların zayıf ve çaresiz olduklarını, herkesin onlara şiddet uygulayabileceğini hissettirir.
 2. Fiziksel ceza ebeveynleri de eksiltir. Ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkisini zayıflatır. Aralarına büyük bir mesafe koyar, çünkü iletişim sırasında çok güçlü duygusal engeller ve gerilim oluşturur.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.