Ebeveyn Olduğum için Pişmanlık Hissediyorum: Şimdi Ne Olacak?

Bebeğin doğumunu izleyen ilk haftalar o kadar zor ve zahmetli olur ki bu durumu çekilmez bulan birçok anne ve baba ebeveyn olmaktan dolayı pişmanlık duyarlar. Sizde düş kırıklığı yaratan bu tarz bir durum ile yüzleştiğinizde ne yapabilirsiniz?
Ebeveyn Olduğum için Pişmanlık Hissediyorum: Şimdi Ne Olacak?

Son Güncelleme: 08 Eylül, 2018

Çevrenizde ebeveyn oldukları için pişmanlık duyan bir çift var mı? Ebeveynliğin ağır sorumlulukları ile boğuşan ve bu sorunların altından kalkamayan aileler tanıyor musunuz? Bahsettiğimiz bu olumsuz duygular tahmin ettiğinizden çok daha sık yaşanmaktadırlar.

Sevgi her şeyden önemli de olsa çoğu insan hissettiği pişmanlık duygusunu yenmek adına ne yapabileceğini sorgulamaktadır. Ebeveynlerin ya da ebeveyn olma adaylarının çocuk sahibi olmanın çok büyük bir sorumluluk olduğunu bilmeleri çok önemlidir. Ebeveyn olma kavramı birçok sorumluluğu ve duyguyu içermektedir.

Eğer siz de adına ebeveynlik denen bu duygular ile dolu sürecin içerisinde iseniz makalemizi okumaya devam ediniz. Makalemizde size bu konuda umut vermeye ve yalnız olmadığınızı hissettirmeye çalışacağız.

Ebeveyn Olmaktan Duyulan Pişmanlık: Pekiyi Şimdi Ne Olacak?

Ebeveynlerin çocuk sahibi olmaktan dolayı pişmanlık duymalarının birçok sebebi vardır. Bu sebepler çocuk yetiştirmenin zorluğundan hayat tarzındaki radikal değişimlere, kişinin istediği zaman dışarı çıkamamasından daha önce olduğu gibi eğlenememesine kadar uzanan bir liste içerisinde bulunabilirler.

Bir ebeveyn olarak günümüz dünyasındaki şiddet, ırkçılık ya da kabadayılık gibi koşul ve durumlardan dolayı da korkuya kapılıyor olabilirsiniz.

Son derece açık olan şey çocuk sahibi olmanın ebeveynlerin hayatını tamamen değiştirdiğidir. Bazı insanlar bu durumu kişinin alnına dövme yaptırmasına benzetirler: Bu durum sizi doğumdan itibaren kalıcı bir şekilde değiştirir.

Her ne kadar birçok hamilelik planlanmadan gerçekleşse de ebeveyn olmayı her zaman ciddiye almalısınız. Ebeveynlik fedakârlık olarak görülmelidir. Yeni doğan bebek tüm aileyi değiştirecektir. Bebeğiniz ile en azından 18 yaşına gelene dek ilgilenmeniz gerekecektir.

pişman anne

Tabu Gibi Görülen Bir Konudan Duyulan Pişmanlık

Dışarıdan bakıldığında ne görüldüğüne çok önem verilen bir toplumda yaşıyoruz. Genel toplum düşüncesinden farklı düşündüğünüz bir konu olduğunda bu durum tabu olarak görülebilmektedir. Bu tarz bir durum ile karşılaşmanız size kendinizi kötü bir insanmışsınız gibi hissettirebilir.

Çocuk yetiştirmenin zorlukları ile yüzleşmekte olan pek çok ebeveyn, ebeveyn olmaktan pişmanlık duymak konusunda konuşamadıklarını hissederler.

Bu hislerinin nedeni, hislerinin toplum görüşüne uymaması ve kendilerinin kötü insanlar olarak görüleceğini düşünmelerinden kaynaklanmaktadır. Daha da kötüsü kendi pişmanlıklarının boyutunu fark etmekten korkarlar.

Bu konu bazı açılardan anlaşmazlığa da neden olabilmektedir. Yani ebeveyn olmaktan dolayı pişman olan kişilerin bu duygularını ifade etmeleri bu konuyu gittikçe daha çok insanın gündeme getirmesine sebep olmaktadır. Örneğin aralarında birçok ünlünün de bulunduğu çok sayıda kadın çocuk sahibi olmak istemediklerine karar vermiştir.

“Ebeveyn olmak her zaman ciddiye alınması ve ciddi bir fedakârlık olarak görülmesi gereken bir kavramdır. Yeni doğan bebek tüm aileyi değiştirecektir.”

Şimdi Ne Olacak?

Birçok çift toplumsal baskı nedeni ya da yüzyıllardır sürmekte olan düzeni sürdürmek amacı ile çocuk sahibi olmaya karar berir.

Bu çiftler başarılı bir yetişkin olmanın ve mutlu bir hayata sahip olmanın mutlak amacının çocuk sahibi olmak olduğuna inanırlar. Fakat çocuk sahibi olup ebeveynliğin getirdiği sonsuz sayıdaki sorumluluklar ile başa çıkmaya çalışırlarken zihinsel anlamda çökerler.

Bunun ile birlikte bu olumsuz durum ile başa çıkmanın birçok yolu bulunmaktadır. Konunun birinci ve en hızlı çözümü hissedilen duygular hakkında konuşmaktır. Bir psikolog ya da psikiyatristten alınacak profesyonel yardım son derece rahatlatıcı olacaktır. Bu uzmanlar, birlikte gerçekleştireceğiniz seanslarda yeni ebeveyn olan kişilerin ebeveyn olmaktan dolayı pişmanlık duymalarının son derece normal olduğu konusunda sizleri aydınlatacak ve konu hakkında rahatlamanızı sağlayacaklardır.

Yüzleşmekte olduğunuz pişmanlık hissi konusunda aileniz ya da arkadaşlarınız ile de konuşabilirsiniz. En sevdiğiniz ve kendinize en yakın gördüğünüz kişilerin size olan anlayışlı tavırları ve sevgileri kendinizi daha sakin hissetmenize yardımcı olacaktır.

ebeveynlikten duyulan pişmanlık

Kişisel Gelişim Kitapları

Ebeveyn olmaktan ötürü pişmanlık duyan kişilerin başvurabilecekleri bir diğer yöntem de kişisel gelişim kitaplarıdır. Kitapçılarda ebeveynlikten duyulan pişmanlığı konu alan birçok kitap bulabilirsiniz. Bu kitaplarda zor duygular ile mücadele etmek zorunda kalan ebeveynler konu hakkındaki kendi deneyimlerini paylaşıyorlar.

Ayrıca bu zor zamanları nasıl atlattıklarını ve sonunda nasıl huzura erebildiklerini anlatıyorlar. Depresyonunun ve diğer zihinsel rahatsızlıkların tedavisinin fiziksel rahatsızlıkların tedavi edilmesi kadar önemli olduğunu unutmayın.

Son olarak, eğer ebeveyn olmaktan dolayı hissettiğiniz pişmanlık duygusunun hayatınıza ciddi anlamda zarar verdiğini hissediyorsanız yardım istemekten kaçınmayın ve hisleriniz hakkında konuşmaktan korkmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.