Yeniden Çocuk Sahibi Olmaya Hazır Olduğumu Nasıl Anlarım?

Yeniden Çocuk Sahibi Olmaya Hazır Olduğumu Nasıl Anlarım?

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2018

Birçok çift anne baba olmadan önce bir çocuk istediğini söyler. Bununla birlikte, birinci çocuk olduktan sonra bu durum birçok sebepten dolayı değişebilir ve ikinci bir çocuk sahibi olmak önemli bir karar haline gelir.

Ebeveyn olmak kolay bir iş değildir ve bu olduktan sonra hayat hızlı bir şekilde değişir. Ve anne ikinci çocuğu yapmak isteyip istemediği hakkında endişe duyabilir.

Aslında, ikinci çocuk, ilk doğan çocuk için harika bir hediyedir. Buna ek olarak, ilk çocuğunuzda edindiğiniz deneyimler ikinci için çok yardımcı olacaktır.

Bu, her şekilde hem ebeveynler hem de çocuğun hayatı için önemli bir karardır. Peki ya ikinci çocuğa hazır olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Bu soruya cevap bulmanın birçok yolu vardır.

Ne zaman ikinci çocuğa hazır olursunuz?

İkinci çocuğu düşünmeden önce değerlendirilmesi gereken şeylerden biri annenin içinde bulunduğu fiziksel durumdur. İlk çocuğun doğumundan bu yana bir miktar zaman geçmiş olması önemlidir.

Eğer bunun üzerinden birkaç ay geçmişse ve cinsel aktiviteniz bir sorun olmadan normale dönmüşse, bu sizin için iyi bir işaret olabilir. Fiziksel bağlamda ise bu durum, pelvik alandaki dokunun tekrar esneklik kazanması anlamına gelir.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu da, annenin son doğumundan ve emzirme döneminden sonra normal kilosuna ve fiziksel dengesine kavuşmuş olmasıdır. Yeniden hamile kalmak vücut için birçok değişikliğe sebep olacağı için bu faktör çok önemlidir.

Ayrıca annenin yaşı da hesaba katılmalıdır. Belli bir yaştan sonra bu kararı almak zor olabilir. Öte yandan, bugünlerde 40 ya da 45 yaşlarındaki kadınlar normal hamilelik dönemi ve doğum deneyimi yaşayabilmektedir.

abi kardeş

Duygusal ve ekonomik durum

Çocuk sahibi olmak bir kadının hayatında çok önemli değişikliklere sebep olur. Halihazırda bir çocuk doğurmuş olan bir kadın, daha fazla olgunlaşmış ve duygusal denge kazanmış olmalıdır.

Bununla beraber, ikinci bir çocuğun gelmesi ek bir çaba sarf etmeyi de gerektirir. Müstakbel annenin yeni sorumluluklara psikolojik olarak hazır olması gerekir. İş, ev ve ilk çocuğu ile beraber ek olarak ne gibi sorumlulukları olacağına ve buna ne kadar zaman ayırabileceğine karar vermelidir.

Bir kadının tekrar çocuk sahibi olmaya hazır olup olmadığına karar vermek için, çiftin ekonomik durumu da değerlendirilmelidir. Bir çocuk ciddi anlamda masraf demektir ve onu iyi karşılayabilmek için bu masraflarla başa çıkabilecek olmak çok önemlidir.

Ayrıca, ailenin yaşadığı evin de yeni bir üyeye yer açabilecek boyutlarda olması gerekir. Yeni doğan çocuklar, ilk zamanlar ebeveynlerinin yatak odasında uyur ama daha sonra kendi özel alanlarına geçmeleri gerekecektir. Çok yakında ev, küçük işgalciler tarafından ele geçirilecektir.

Yeni bir çocuğa yer açmak için bir sarayda yaşamanız şart değildir. Bununla beraber, ailedeki herkesin güvende ve rahat hissedebileceği kadar yer olması şarttır.

Hesaba katılması gereken bir diğer faktör de, annenin son doğumundan ve emzirme döneminden sonra normal kilosuna ve fiziksel sağlığına kavuşmuş olmasıdır.

İlk çocuğunuza bakmak için bir düzen oluşturmak

İlk çocuğunun günlük bakımı ve sorumlulukları yüzünden bitkin hisseden bir kadın kesinlikle ikinci bir çocuğa hazır değildir. Bu durumu mutluluk ve sakinlikle karşılamanızı sağlayan doğru bir aile düzeni oluşturmanız çok önemlidir.

Bir çocuğun gelişi, bir kadının hayatında ciddi anlamda değişikliğe sebep olur. Kendine ayırdığı zamanın büyük bir kısmı yok olur. Çünkü artık her zaman ona ihtiyaç duyan birisi vardır.

Tüm bunların üstüne bir de ev işleri ve halledilmesi gereken başka işler vardır. Bu durum hem annenin hem de çiftin dengelerini tamamen sarsan bir kabus haline dönüşebilir.

ipade bakan anne baba

Bir kadın tekrar çocuk sahibi olmaya hazır olduğunda, çift unutulmaz bir aşamadan geçer. Evi ele geçirecek bu kaosu önlemek için her şeyi uygun şekilde hazırlamak ve yardım almak gereklidir.

Özellikle de yeni bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorlarsa iki ebeveynin de çocuğun bakımından sorumlu olması önemlidir.

Bu kararı vermek için önemli anlardan biri de ilk çocuğun bütün gece deliksiz uyumasıdır. Bu sayede ebeveynlerin bitkinliği geçer ve yeniden çocuk sahibi olmayı düşünebilirler.

Bunu tüm kalbinizle istemeli ve bolca enerjiye sahip olmalısınız

Ne zaman ikinci çocuğa hazır olunacağıyla ilgili bir formül yoktur. Değerlendirmeniz gereken birçok faktör olsa da şüphesiz ki en önemlisi bunu bütün kalbinizle istemeniz ve bu yeni maceraya çıkmak için yeterli enerjiye sahip olmanızdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.