Kızınıza Adet Döngüsünü Takip Etmeyi Öğretin

Kızınıza Adet Döngüsünü Takip Etmeyi Öğretin

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2019

Kız çocuklarının hayatlarında yaşadıkları karmaşık durumlardan bir tanesi de adet görmeye başlamalarıdır. Bir anda bir dizi değişiklik yaşayan çocukların kafalarında soru işaretleri olması doğaldır.

Ebeveyne düşen görev ise bu sürecin neden yaşandığını ve adet döngüsünü takip etmenin önemini anlatmaktır.

Peki, adet döngüsü nasıl ele alınmalı? Kızınız size güvenebileceğini bilmeli ve endişelerini sizinle paylaşabilmelidir. Bunun yanı sıra, adetle ilgili her türlü bilgiyi vermeli ve bir sonraki adete kadar aradan ne kadar zaman geçtiğini takip etmenin önemini anlatmalısınız.

Bazen, kızların ilk adetleri düzensiz olabilir ancak zamanla tarihler düzene girmeye başlar. Zaman geçtikten sonra kızınızın adet döngüsünün düzene girmediğini fark ederseniz, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Adet döngüsünü takip etmenin faydası nedir?

Kızınız okulda bu konu ile ilgili eğitim almamış olabilir. Adet döngüsünü takip etmek, çocuğunuzun vücudunu tanımasını ve başlayan değişimleri fark etmesini sağlar.

Ayrıca, adet döngüsü takibi sağlık açısından da önemlidir çünkü düzensiz adet döngüsü bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Bunun yanı sıra, adet döngüsünü takip etmenin kızlar için başka faydaları da vardır:

 • Vücutlarını tanımaya yardımcı olur.
 • Yolunda gitmeyen durumları saptayarak zamanında tedavi olma olasılıkları artar.
 • Yaşamdaki süreçlerle ilgili bilinçleri artar.
 • Daha dikkatli olmalarına yardımcı olur.
konuşan anne ve kız

Adet döngüsünü takip etmenin yolları

Adet döngüsünü takip etmenin farklı yöntemleri vardır ve özellikle teknoloji sayesinde bu konuda size yardımcı olabilecek  pek çok uygulama mevcuttur. Aşağıda bu yöntemleri öğrenebilirsiniz:

Takvim kullanın

Adet döngüsünü takip etmenin en kolay yolu, bir takvime adetin başlangıç ve bitiş tarihlerini yazmaktır. Bunun için telefonunuzdaki takvimi de kullanabilirsiniz ve bir sonraki adet döngüsünün başlaması gereken gün için bir uyarı oluşturabilirsiniz. Bu, en yaygın kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Ay diyagramı

Ay diyagramı, adet döngüsünü dört aşamaya bölmeye yarayan bir araçtır. Aşamalara bölmek, her safhada vücudun nelere ihtiyaç duyduğunu anlamaya yardımcı olur. Takvime kıyasla daha az kullanılsa da, oldukça pratiktir.

Ay diyagramı üç veya dört aşamadan oluşur. Döngünün 28  günü diyagrama yerleştirilir. Bir sonraki adet döngüsü miladi takvime göre yazılmalıdır. Örneğin bu ay adetiniz 12 Kasım’da başlamışsa, bunu adetinizin 1. günü olarak yazmalısınız.

Termik metod

Bu yöntem sayesinde, kadınlar adet döngülerinin psikolojik etkilerinden de haberdar olur. Adet döneminin yaklaştığını belirli semptomlardan anlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları bazal ısı ölçümü, vajinal akıntıların gözlemlenmesi ya da serviksin konumudur.

Telefon uygulamaları

Telefon uygulamaları gün geçtikçe daha popüler bir hal almaktadır. Telefonunuzun işletim sistemine göre bir uygulama indirip kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede gelecek adet tarihinizi önceden bilebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu uygulamaların %100 doğru tarihler veremeyebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

takvim kullanımı

Kızınızın ilk adetinde ne yapmalısınız?

Öncelikle onunla konuşarak gerekli bütün bilgileri vermelisiniz. Bu sayede vücudundaki değişimi daha iyi anlar ve zamanla buna alışır. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

 1. İlk adet döngüsü için onu tebrik edin çünkü bu onun olgunluğa attığı ilk adımdır.
 2. Olumsuz yanlarından bahsetmeyin. İlk adet olumlu bir değişim olarak düşünülmelidir.
 3. Hijyen kuralları ile ilgili tavsiyede bulunun. Adet dönemi sırasında kişisel hijyene dikkat etmek çok önemlidir.
 4. Ona rehberlik edin. Vücudundaki değişimlerden bahsedin ve merak ettiği her şeyi size sorabileceğini belirtin.
 5. Hazırlıklı olmayı öğretin. Kızınıza evden her çıktığında yanında mutlaka bir ped bulundurması gerektiğini anlatın.

Kızınızın bilmesi gereken en önemli şey, adetin olumsuz bir şey olmadığı ve yaşam tarzını değiştirmeyeceğidir. Bu, ergenlik döneminde her genç kızın yaşadığı bir süreçtir.

İlginizi çekebilir ...
Doğumdan Sonra Düzensiz Adet Görme
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğumdan Sonra Düzensiz Adet Görme

Bu yazıda sizlerle, doğumdan sonraki düzensiz adet görmeyle ilgili her şeyi paylaşacağız, böylece hiçbir duruma hazırlıksız yakalanmayacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Knudston, J. Ciclo menstrual. Manual MSD – Versión para público general. [En línea].
 • Principales preguntas sobre tu ciclo menstrual. Una hoja de datos de la oficina para la salud de la mujer. Office on Women’s Health. [En línea]
 • Salud femenina: riesgos, señales de alerta y prevención. Allianz Worldwide Care. La salud a examen 2017. [En línea].

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.