Çocuklar İçin Basketbol Oynamanın Faydaları

Basketbol dinamik ve eğlenceli olmasının yanında aynı zamanda fiziksel, bilişsel ve sosyal faydaları da olan harika bir takım sporudur. Bu makalede çocuklar için basketbol oynamanın avantajlarından bahsedeceğiz.
Çocuklar İçin Basketbol Oynamanın Faydaları

Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2019

Fiziksel egzersiz herkes için çok faydalıdır. Çocuklarda ise egzersiz sağlıklı gelişimi teşvik eder. Bu yüzden birçok anne-baba, çocuklarını bir spor dalıyla ilgilenmesi için kursa kaydettiriyor. Asıl soru, ne tür bir spor seçmek gerektiği.

Bu kararı vermeden önce, konuşmanız gereken ilk kişi çocuklarınızdır. Genellikle, ilgilerini çeken bir spora kaydolmayı isteyen onlar olacaktır. Basketbol, çocuklar arasındaki popüler sporlardandır .

Basketbol Oynamanın Fiziksel Faydaları

Çocuklar enerji doludur: Sürekli hareket etmeleri, zıplamaları ve koşmaları gerekir. Basketbol, bu enerjiyi pozitif bir şekilde kanalize etmelerini ve kontrol etmelerini sağlayacaktır. Bu tüm vücudu çalıştıran bir spordur. Yani vücuttaki tüm kasları güçlendirir ve çeşitli beceri ve sistemleri simüle eder:

  • Basketbol, çocukların denge ve koordinasyon geliştirmelerine yardımcı olur. Basketbol aynı anda birkaç farklı şeye dikkat etmeyi gerektirir. Yaptığınız şeye odaklanmaya ek olarak, diğer oyuncuları da sürekli izlemeniz gerekir. Bu spor özellikle el-göz ve üst gövde koordinasyonunu teşvik eder.
  • Çeviklik ve refleksler. Hızlı ve dinamik bir spor olduğundan çocuklar, oyunu ve topun sürekli hareketini takip etmek için bu becerilere ihtiyaç duyarlar.
  • Dayanıklılığı arttırır. Basketbolda durmak yoktur. Top, kortun bir tarafından diğer tarafına hızla hareket eder ve çocuklar aynı hızla topun peşinden koşturur. Bu, hem direnci hem de hızı geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca kalp ve damar sistemlerini, kemik ve kas gelişimini uyarır.
  • Basketbol oynarken endorfin salınır. Bu hormonlar “mutluluk hormonları” olarak adlandırılır. Bu nedenle, bu sporu yaptıktan sonra, oyuncular daha iyi bir ruh halindedir.

Hangi Yaşta Başlamalılar?

Bir spor seçerken çocuğunuzun fiziksel yeteneklerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Ancak önemli nokta bu olmamalı. Pratik yaptıkça becerilerinin gelişeceğini unutmayın. Güçlenecekler ve daha zorlu aktiviteler yapabileceklerdir.

Basketbol için 5 yaş başlamak için iyi bir zamandır. Önerilen yaş bu olsa da çocuklar herhangi bir yaşta top atmaya çalışmaya başlayabilir. Yaşlarına bağlı olarak değişecek tek şey, potanın yüksekliğidir. Pota yerden 3 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir.

“Dinamik ve eğlenceli bir spor olmanın yanı sıra basketbolun fiziksel, bilişsel ve sosyal faydaları büyüktür.”

basketbol oynayan çocuklar

Basketbol Sporunun Bilişsel Faydaları

Basketbol oynayan çocuklar, rakiplerinden kaçmalarına, stratejilerini geliştirmelerine ve saha etrafında dolaşmalarına yardımcı olacak beceriler geliştirir. Bu spor konsantre olma yeteneklerini artırmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda çevreleri hakkında daha bilinçli olmalarını sağlar.

Oyunun hızlı temposu hızlı karar vermeyi teşvik eder. Çocuklar ortaya çıkabilecek durumları ve sorunları değerlendirmeyi ve en iyi ve hızlı çözümü bulmayı öğreneceklerdir. Basketbol yaratıcılıklarının yanı sıra soyut ve somut düşünceyi güçlendirir.

basket topunu atan çocuk

Basketbolu Oynamanın Toplumsal ve Duygusal Avantajları

Bir takım sporu olduğu için basketbol, yaşıt çocuklar arasında birliktelik, dayanışma ve saygıyı teşvik eder. Utangaç çocuklar için idealdir, çünkü diğer oyuncularla etkileşime girmeyi öğrenmek zorunda kalacaklar. Bu, hem sporda daha iyi olmak hem de daha fazla eğlenmek için önemlidir.

Bu aynı zamanda çocukların özerkliğini de artıracaktır. Bir grubun parçası olmak, topluma entegre olmayı öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda işbirliği, takım çalışması, arkadaşlık ve rekabet gibi önemli değerleri de öğreneceklerdir.

“Yetenek maçları kazanır, ancak takım çalışması ve zeka şampiyonluğu getirir.”

–Michael Jordan–

Ancak bunlar basketbol oynamanın tüm avantajları değil. En önemli şey, çok hızlı ve eğlenceli bir spordur. Bu, çocukların büyük çoğunluğunun bundan hoşlanmasını sağlama eğilimindedir.

Basketbol oynamak çocuklarınızı aktif tutacak ve onlara farkında olmadan sağlıklı alışkanlıklar kazandıracaktır! Bütün bu yararları nedeniyle, ebeveynler ve çocuklar tarafından en çok tercih edilen sporlardan olması şaşırtıcı değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.