Bebekler İçin Yoga Yapmanın 4 Faydası

Yoga yapmak, çok küçük olduklarından dolayı bebekler için anlamsız bir şeymiş gibi gözükebilir. Ama aslında bu doğru değildir. Yoganın, küçük çocuğunuzun hayatla bağlanmasını sağlamak için sayısız avantajı vardır.
Bebekler İçin Yoga Yapmanın 4 Faydası

Son Güncelleme: 25 Nisan, 2019

Yoga yapmak, insanların hem vücuduna hem de zihnine iyi geldiği için geçtiğimiz yıllarda çok yaygın hale geldi. Yoga, yalnızca fiziksel gücü geliştirmesi açısından faydalı olmakla kalmaz, ayrıca iç huzur için de çok faydalıdır. Şaşırtıcı olsa da yoganın bebekler için de pek çok faydası vardır.

Küçük bebeklerin de yetişkinler gibi aktif kalması gerekir. Tabii ki, bebekler için aktif olmak doğal olsa da bu yoganın zaman kaybı olacağı anlamına gelmez. Aksine, yoganın bebekler için tahmin edebileceğinizden çok daha fazla faydası vardır.

Bir yoga kursuna katılmak için sırtınızın ağrımasına ya da stresten muzdarip olmanıza gerek yoktur. Tabii ki, yoga egzersizleri ağrıları ve acıları azaltmak için çok etkilidir. Dahası, yoga yapmak ayrıca ağrı oluşumunu önleyicidir. Bebeğinizin yogayı ne kadar sevdiğini görünce çok şaşıracaksınız. Ayrıca, bebeğinizle birlikte keyif alabileceğiniz aktiviteleri keşfetmiş de olacaksınız.

Birçok kadın hamilelik sırasında ve doğum sonrasında yoga yapmaktadır. Yoga, pelvik alanı ve alt karnı güçlendirir ve böylece doğum yapan kadınların daha çabuk şekle girmesini sağlar. Eğer küçük çocuğunuzu da size yoga yapmaya katılmaya davet ederseniz sonuçlar iki kat daha güzel olacaktır.

bebeğiyle yoga yapan kadın

Yoganın bebekler için 4 faydası

Bebeğinizle yoga yapmaya başlamadan önce onun 2 aylık olmasını beklemeniz daha iyi olacaktır. Aynı şekilde, asana (duruş) ve meditasyon yaparken yeni doğan bebeğinizi kucağınızda tutabilirsiniz.

Tabii ki, bu hareketleri yaparken ekstra dikkatli olmanız gerekir. Bebeklerin ne kadar hassas canlılar olduğunu söylememize bile gerek yoktur.

“Kendi iç huzurunuzu bulabilirseniz, bu sayede diğer insanlarla da huzur ve barış içinde yaşayan birisi olursunuz.”

Bebeklerle yoga yapmak, anne-çocuk bağını güçlendirir

Bebeğinizle birlikte yoga yapmak, aranızdaki bağı kuvvetlendirir. Çocuğunuz sizin dokunuşunuzu ve onu koruduğunuz hissini sürekli olarak hissedeceği için aranızdaki güven duygusunu geliştirir. Çocuğunuzla uyumunuzu artırmak ve ilişkinizi derinleştirmek için yoga harika bir yoldur.

Babaların da bu aktivitelere katılabileceğini unutmayın. Hatta, onların da katılması daha iyi olacaktır. Bu sayede, çocuğunuz iki kat daha fazla sevgi ve şefkat hissedecektir.

Yoga, annelerin doğumdan sonra fiziksel iyileşmesine yardımcı olur

Hamilelik ve doğum, bir kadının hayatında çok önemli zamanlardır. Ama her anne bilir ki bu durum vücudumuzu çok fazla yoran ve değiştiren de bir süreçtir. Bebeğinizle birlikte yoga yapmak tekrar fit olmaya başlamanız için mükemmel bir yoldur. Bazı yoga pozisyonları başta zor gözükebilir ama zamanla kolaylaştığını göreceksiniz.

Doğumdan sonra fiziksel olarak iyileşmek bir gecede olmaz. Bununla birlikte, bu süreci hızlandırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Yoga, hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileşmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde asanalar ve pranayamalar (nefes egzersizleri) stresinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır.

bebeğiyle egzersiz yapan anne

Yoga annelerin bebekleriyle birlikte egzersiz yapmasına olanak tanır

Annelerin bebeklerinden ayrı geçirmek için vakit bulamaması çok yaygın bir durumdur. Aynı zamanda, her zaman annesine yakın olma ihtiyacı duyan bebekler de vardır.

Durum ne olursa olsun, yoga doğru cevaptır. Hem kendinize zaman ayırabilir, rahatlayabilir hem de bebeğinize yakın olabilirsiniz.  Yoga, annelerin çocuklarıyla vakit geçirmesi için de harika bir yoldur.

Dahası, çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde kendisi de bir öğrenci olarak yoga derslerine katılabilir. Kim bilir? Belki de çocuğunuz gelecekte bir yoga eğitmeni olabilir!

Yoga yapmak bir sosyalleşme aracıdır

Eğer bebekler için yoga kursuna katılırsanız, sizin gibi annelerle vakit geçirme şansına sahip olursunuz. Diğer annelerle vakit geçirmek empati ve destek hissetmeniz anlamında çok iyi olacaktır. Onlarla deneyimlerinizi paylaşır, tavsiyeler alabilir ve yaşadığınız zorluklar hakkında konuşabilirsiniz.

Bu güzel deneyim sayesinde çocuğunuz da yeni arkadaşlar edinebilir. Ayrıca yoga kursu, çocuğunuzun da diğer bebeklerle iletişime geçmesi açısından ideal bir ortamdır.

Yoga yapmak, kardiyovasküler çalışma için de harika bir egzersiz yöntemidir. Yoganın siz ve aileniz için sunabileceği faydaları göz ardı etmeyin.

Bebeğinizi egzersiz rutininize dahil ettiğiniz zaman onun da uzun vadede sağlığına katkıda bulunmuş olacaksınız. Aynı zamanda, stres ve anksiyeteniz de kaybolacak ve esnekliğiniz ve dayanıklılığınız da gelişecektir. Kısacası, yoganın hayatınızın her alanına olumlu bir etkisi vardır.

İlginizi çekebilir ...
Doğumdan Sonra Spor: Faydaları ve Tavsiyeler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğumdan Sonra Spor: Faydaları ve Tavsiyeler

Vücudunuzun yavaşca ve dikkatlice iyileşmesi gerekse de, doğumdan sonra spor yapmak da sizin için faydalıdır. Haydi bu konuyu daha detaylıca incele...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.