Bebeğiniz Evdeyken Klimayı Nasıl Kullanmalısınız?

Bebeğiniz Evdeyken Klimayı Nasıl Kullanmalısınız?

Son Güncelleme: 21 Ağustos, 2018

Klima bebeklerin düşmanı değildir. Eğer gerekli önlemleri alırsanız klimayı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki ani sıcaklık değişimleri yeni doğan bebeğinizin sağlık durumunu etkileyebilir. Bebek hala anne karnı dışındaki dünyaya adapte olmaya çalıştığından bazı önlemler alınmalıdır.

Evde bir bebek varken klima kullanmanın en iyi yolu sıcaklığı yaklaşık 22 Santigrat dereceye sabitlemektir. Bu sıcaklık prematüreler de dahil olmak üzere yeni doğan bebekler için ideal sıcaklık değeridir.

Bebeğin içinde bulunduğu odayı ya da çevreyi çok soğuk ya da çok sıcak tutmamak önemlidir. Sıcaklığın çok yüksek ya da çok düşük olduğu ortamlar rahatsız hissetmelerine sebep olabilir. Rahatsız oldukları için cilt rahatsızlıkları görülebilir ya da sık sık uyanabilirler.

Bebekler için ideal sıcaklık değeri 22 Santigrat derece olsa da bulundukları ortamın gün boyu 21-24 derece arası, gece ise 19-21 derece arası tutulması tavsiye edilir.

Pediyatrist Florencio de Santiago’nun paylaştığı birçok makaleye göre annelerin evin nem değerini %30 ve %50 arasında kaldığına emin olmak amacıyla düzenli olarak kontrol etmeleri gerekmektedir.

Sıcaklık ve nem değerlerini ölçebilmek için evde termometre ve nemölçer bulunmalıdır. Uzman doktor ayrıca, evde uygun bir havalandırma sisteminin gerekliliğini de vurgular.

anne bebeğine okurken

Bebeğiniz evdeyken klima kullanımı için bazı tavsiyeler

  • Unutmayın ki 22 Santigrat derece bebekler için ideal sıcaklık değeridir. Sıcaklıktaki ani değişimler bebeğin bağışıklık sistemini zayıf düşürebilir ve bu yüzden kaçınılmalıdır.
  • Ev içi, araba ve dışarısı arası sıcaklık değişimleri 10 Santigrat dereceden fazla olmamalıdır.
  • Ayrıca, klimanın havayı direkt olarak bebeğin bulunduğu yöne doğru üflemediğinden emin olmak gerekir.
  • Bebek uyumadan önce odayı serinletmek ve gece klimayı kapalı tutmak da uygulanabilecek iyi bir yöntemdir. Odanın iyi bir şekilde havalandığından emin olunuz.
  • Eğer bebeğin bulunduğu ortam çok sıcaksa rahatsız olmaması için klimayı kullanabilirsiniz. Bu ayrıca ciltlerinde oluşabilecek tahrişleri önlemek için gereklidir. Eğer klimayı gece açık tutacaksanız, bebeğinizin rahat bir uyku çekebilmesi için yeteri kadar kalın giydiğinden emin olun.
  • Her zaman bebeğinizin üstüne örtmek için bir battaniyeyi hazır bulundurun. Bu özellikle de klimanın sıcaklık derecesinin bebeğiniz için çok soğuk olduğu durumlarda çok gereklidir.

Tedbir ve temizlik

Evde klimanız olsa bile evdeki her odanın doğal bir şekilde havalandırılmış olması çok önemlidir. 

Klimaların filtrelerinde oluşabilecek problemleri göz ardı etmeyin. Çocuğunuzun sağlığı için tehlike oluşturabilecek bazı mikroorganizmalar klima filtrelerinde birikebilir. Bu durumun bebeğinize zarar vermesine engel olmak için hava filtrelerini temiz tutun.

Ayrıca uzmanlar tüm evi aynı sıcaklık değerinde tutmayı öneriyorlar. Bunu başarabilmek için gelişmiş klima sistemleri ya da tavana monte edilen klimalar kullanabilirsiniz.

Bu tip sistemler her zaman fanlardan ve mobil klima sistemlerinden daha iyi ve etkilidir.

Eve biren fazla klima sistemi döşemek homojen bir ortam sıcaklığı sağlanmasını kolaylaştırır.

Bu da yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeğinizin, sağlığı için büyük tehlike oluşturabilecek ani sıcaklık değişimlerinden etkilenmesini önler.

Pediyatristler aynı zamanda soğuk hava nemlendiren bir alet kullanılmasını öneriyor. Bu sayede ortamdaki nem miktarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Nem genellikle klima kullanımı ile dengelenir. Nem miktarının düşük olması bebeğin mukus membranlarında kuruluğa yol açabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.