Anne Olduktan Sonra Yaşadığınız 19 Değişim

Anne Olduktan Sonra Yaşadığınız 19 Değişim

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2018

Bugünün yazısında, hamileyseniz ya da aile olmaya çalışıyorsanız ileride yüz yüze geleceğiniz bazı gerçekleri konuşacağız. Eğer çocuğunuz varsa, bu gerçekleri her annenin yaptığı fedakarlıklar arasına koymuş ve anne olmanın neden olduğu kaçınılmaz değişimlerin bir sonucu olduğunu düşünmüş olabilirsiniz.

Anne Olduktan Sonra Yaşadığınız 19 Değişim

Çocuk sahibi olma kararını aldıktan sonra birçok fikriniz de otomatik olarak değişir ve bu sayacağız değişimlere farklı gözle bakarsınız.

 1. İçinizde daha önce olduğunu bilmediğiniz başka bir gücü keşfedebilirsiniz. Hayatta karşı karşıya geleceğiniz bütün güçlüklere karşı daha cesur olduğunuzu göreceksiniz. Annelikle gelen bu cesaret hayatta size birçok anlamda çok yardımcı olacaktır.
 2. Anne olduktan sonra kilo almanız ve vücudunuzda meydana gelen değişimler gayet normaldir. Ancak bu duruma fazla takılmamanız gerekir çünkü; çocuklarınızın yüzünde göreceğiniz bir gülümse sizi her konuda tatmin edecektir.
 3. Artık uyanmak için alarm kurmanıza gerek yoktur. Muhtemelen çocuğunuz ne zaman uyuyup ne zaman uyanacağınızı belirleyecektir. Güne ne zaman başlayacağınız çocuğunuzun elinde. Diğer insanlar gibi günde 8 saat uyuyamamak annelerin yaptığı büyük bir fedakarlık.
 4. Gençliğinizde ebeveynlerinizden duyduğunuz birçok şeyi sonunda anlayacaksınız. “Anne/baba olunca anlarsın yavrum” artık sizin de kullanacağınız bir deyiş.
 5. Haftasonları ya da geceleri dışarıya çıkmak artık fazlasıyla zordur. Evde kalmak artık size dışarı çıkmaktan çok daha cazip gelecektir. Cuma günü akşam 9’da uyumak hiç problem değil, hatta güzel bir uyku anlamına gelebilir.
 6. Çocuğunuzun her acısını ve ağrısını artık hissedebileceksiniz. Kötü bir haber verelim, çocuğunuzun sizde sebep olduğu acılar sizin acılarınıza kıyasla çok daha etkilidir.
 7. Geçmişte hiç aklınıza gelmeyen birçok şey artık gözünüze batmaya başlayabilir. Haberlerde çocuklarla ilgili bir şey izlediğiniz zaman, çok hassaslaşabilir ya da kendinizi kötü hissedebilirsiniz.
 8. Çocuğunuz doğar doğmaz fark edeceğiniz ikinci bir şey ise, çocuğunuzun bütün sohbetlerin ana konusu olduğudur. Kızamık, aşı, diş çıkarma ya da gaz her gün konuştuğunuz konular haline gelir. 
  annesi öperken mutlu bebek
 9. Eskiden midenizi kaldırabilen kirli bebek bezleri ya da burun akıntısı, artık hiç etki etmeyecektir. Yavaş yavaş, vücudun bu halleri sizin midenizi bulandırmayacak hale gelir, zaten hayatınızın bir parçası olmuştur. Bu ve bunun gibi şeylerle eğlenir hale geldiğinizi fark edince şaşırmayınız.
 10. Bütün yaptığınız fedakarlıklar, ağzınıza bir damla alkol bile sürmemeniz, hormon kaynaklı sürekli ruhsal hal değişiklikleri ve birçok şey. Ancak, çocuğunuzun yüzündeki gülümsemeyi gördüğünüz zaman bütün fedakarlıkları unutup, dünyanın en mutlu insanı olacaksınız.
 11. Her gün farklı sürprizler getirecektir. Artık zaman kavramınız, günler ve aylar, değişmiştir. Sadece birkaç ay içerisinde, kimseden yardım almadan bebeğiniz oturur pozisyona geçebilir, sesler çıkararak birkaç kelime söyleyebilir ve korkak olsa da ilk adımlarını atabilir. Bu noktada, bir annenin hayatında değişimlerin ne kadar da hızlı olduğunu anlayacaksınız.
 12. Sokakta başka bir anne gördüğünüzde konuşma başlatmak için hiçbir nedene ihtiyacınız yoktur artık. Daha önce tanışıp tanışmadığınız, hatta konuşacak konunuzun olup olmadığı hiç önemli değildir. Anne olmak bütün iletişim kabiliyetlerinizi değiştirir.
 13. Anne olduktan sonra, makyaj yapmak için, duş almak için ya da güzellik salonuna gitmek için daha az vaktiniz olur. Çünkü hayatınıza mutluluğu getiren bu küçük canlıya bakarken oldukça meşgul olursunuz ve onu tek başına bırakıp sadece kendiniz için bir şey yapmak içinizden gelmez.
 14. İlk görüşte aşkın ne demek olduğunu tecrübe edeceksiniz. Çocuğunuzu doğumdan sonra ilk defa gördüğünüz zaman, bütün hücrelerinizle en içten ve en saf duygularla sevginin ne olduğunu anlayacaksınız.
 15. Anne olduğunuzda, ya da çoktan anne olmuşsanız, çocukları öfke patlamasına giren ebeveynlerin toplum içerisinde nasıl hissettiğini anlarsınız. Muhtemelen bütün annelerin başına beklenmedik bir anda gelmiştir. Ebeveynler anlayış gösterip, anlasalar da, anne baba olmayan kişiler için bu durumu anlamak oldukça zordur. 
  kızıyla bahçede oynayan anne
 16. Göreceksiniz gerçek arkadaşlıklar hep devam eder, birbirinizi görmediğiniz yılların ardından bile. Anne baba olduktan sonra, çevrenize ve arkadaşlıklarınıza ayıracağız zaman da haliyle azalır ve yeni bir sosyal hayata kavuşursunuz.
 17. Artık hep erken kalkma eğiliminde olacaksınız, haftasonları bile. Eğer ki bebeğiniz acıkmış, ağlıyor ve sizi çağırıyorsa, “beş dakika daha” diye bir şey söyleyemezsiniz.
 18. Çevrenizde aslında size mutluluk getirmeyecek materyalleri ve düşünceleri sonunda fark edersiniz. Çocuğunuzdan gelen candan bir kucak, hiçbir hediyenin veremeyeceği türden bir mutluluk getirecektir.
 19. Eskiden arada kendinize yaptığın kıyaklar azalacaktır. Küçük lüksleriniz yerine, gözünüz çocuğunuzun oynayabileceği eğitim oyunlarına takılmaya başlar. Favori dükkanınızda gördüğünüz o muhteşem kırmızı topuklular aklınızdan uçmuştur bile.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.