Çocuğumu Eşek Arısı Sokarsa Ne Yapmalıyım?

Eğer ufaklığı bir arı soktuysa hemen paniğe kapılmanıza hiç gerek yoktur. Sizlere vereceğimiz bu önerileri okuduktan sonra, bu tür bir acil durumla başa çıkmanın aslında ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.
Çocuğumu Eşek Arısı Sokarsa Ne Yapmalıyım?

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2018

Çocukların sinek, böcek ve arı gibi hayvanlar tarafından ısırılması anne ve babaların en fazla endişelendiği konular arasında bulunmaktadır. Bu endişe biraz da, anne ve babaların bu tip bir durumla karşı karşıya kaldıklarında çocuklarının vücudunun nasıl tepki vereceğini bilememelerinden kaynaklanmaktadır.

Bu tür vakalarda anne ve babalar genellikle kendilerine çocuğu bir acil servise götürmenin gerekli olup olmadığını ya da bu duruma evde müdahale edilip edilemeyeceğini sorar. Bunun yanında, böcek ısırması ya da arı sokması gibi bir olay sonrasında çocuğun gösterdiği belirtilerin neler olabileceği de en fazla merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Yani çocuğun bir eşek arısı tarafından sokulması durumunda ne yapılması gerektiği anne ve babaların en çok bilmek istedikleri yanıtlardan biridir.

Yıl içerisinde eşek arılarının daha yoğun ve aktif olduğu dönemler genellikle ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerin aynı zamanda çocukların da doğal olarak daha fazla dışarıda oynama eğiliminde oldukları zaman dilimleri olduğu dikkate alındığında, böyle bir durumla karşı karşıya kalma risklerinin daha fazla olduğunu kolayca anlama şansına sahip oluruz.

Bu nedenle, bu sorunun acil bir şekilde çözülmesi için yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olmak bizim için oldukça önemlidir. Bu konuda elde edeceğimiz bilgiler sayesinde, bu küçük acil durumun üstesinden etkili bir şekilde gelebiliriz.

Düşmanı Tanımak

İlk yapmanız gereken şey kontrolünüzü ve soğukkanlılığınızı kaybetmemek olmalıdır. Bebeğinizin alerjisi olsa bile, eğer böyle bir böcek ya da eşek arısı tarafından sokulduysa, durumu değerlendirmek için yeterli zamanınız olacağını ve bu sürede ona gerekli olan müdahaleyi yapacağınızı bilmek gerçekten önemlidir. Teoride, bu tür bir vaka ölümcül bir acil durum olarak görülmemektedir.

Bu aşamada ilk olarak en iyi başlangıç, karşı karşıya olduğunuz düşmanın türünü bilmek olacaktır. Eşek arıları himenoptera (zar kanatlılar) sınıfına giren böcekler arasında bulunmaktadır. Bunlar, arı ailesinden olmalarına rağmen daha düzgün bir iğneye sahiptirler. Bu sayede, saldırdıkları kişinin üzerinde iğnelerini bırakmazlar.

Arı ısırığı

Bu özellikleri nedeniyle eşek arıları aynı kişiyi arka arkaya defalarca sokabilirler. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, eşek arısı sokması durumunda normal bir arı saldırısının yol açabileceği sorunlar daha da karmaşık hale gelir. Çünkü bir bal arısı iğnesini soktuğu esnada gövdesinin alt kısmı da kopar ve arı ölür.

Hem normal arı hem de eşek arısı sokmalarında, arılar çok şiddetli acı ve enflamasyona (iltihap) neden olan bir maddeyi vücuda enjekte ederler. Ancak yaralı bölgeye doğru bir biçimde müdahale edilmesi durumunda bu tür durumlar çok nadir olarak önemli problemlere yol açmaktadırlar.

Eğer Çocuğumu Bir Eşek Arısı Sokarsa Ne Yapmam Gerekir?

Eğer çocuğunuz bu kötü durumu yaşadıysa, bu durumu uygun bir biçimde çözmek için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Arının soktuğu bölgeyi bol suyla ve yumuşak bir sabunla yıkayın.
  • Her ne kadar eşek arısı sokmalarında çok yaygın bir biçimde görülmese de, eğer arının iğnesi çocuğun derisinde kaldıysa bunu steril bir forseple çıkarmanız gerekecektir. İğneyi çıkarmak için bu bölgeyi sıkmak ya da emmek gerektiğine ilişkin yanlış bilinen yaygın inanışa uymayın ve kesinlikle arının soktuğu bölgeyi sıkmayın. Bu hareket, yalnızca yaralı bölgeyi kirletmekten başka bir işe yaramaz ve daha büyük problemlerin çıkmasına neden olur.
  • İğneyi çıkardıktan sonra geride herhangi bir parça kalmadığından emin olmak için bu bölge yeniden dezenfekte edilmelidir.
  • Daha sonra bu bölgeye kaşıntı ve yanma hissini gidermekte faydalı olan amonyak içerikli özel kremlerden sürebilirsiniz.
  • Yaranın olduğu bölgeye buz uygulamak da birçok açıdan iyi gelmektedir.
  • Alerji şüphesi duyduğunuzda: Eğer çocuğunuzun nefes alıp vermesinde sorun yaşadığını ya da vücudunun değişik bölgelerinde kırmızı izler ortaya çıktığını fark ederseniz, daha da zor bir durumla ya da anafilaksi nedeniyle bir koma riskine karşı yapmanız gereken en doğru şey onu hemen bir acil servise götürmek olacaktır.

“Eşek arıları, arı ailesinden olmalarına rağmen daha düzgün bir iğneye sahiptirler. Bu sayede, saldırdıkları kişinin üzerinde iğnelerini bırakmazlar.”

Arının soktuğu bölge

Eşek Arıları Hakkında Çocuğunuza Ne Öğretmelisiniz?

Elbette böcekler ve hayvanlar söz konusu olduğunda hiç kimsenin başına herhangi bir sorunun gelmeyeceği garanti edilemez. Ancak yine de çocuklara bu canlılarla karşı karşıya kaldıklarında ya da onları rahatsız ettiklerinde katlanmak zorunda kalabilecekleri tehlikeleri öğretmemiz gerekmektedir. Çocukların aşağıda belirtilen konulara dikkat etmeleri çok önemlidir:

  • Çocuklar kesinlikle bir eşek arısını ya da arı kovanını rahatsız etmeye kalkışmamalıdır. Bunu bir taşla bile yapmaya çalışmamalıdırlar. Genelde çocuklar, mesafenin kendilerini korumak için onlara gereken avantajı sağlayacağı gibi bir yanılgıya kapılma eğilimindedirler.
  • Eğer bu tür canlılardan biri onlara yaklaşırsa, hareket etmemeli ya da onları uzaklaştırmak için ellerini havada sallamamalıdırlar. Çünkü bu tür hareketler, bu canlıları saldırıya geçme konusunda daha da cesaretlendirmektedir.
  • Bir havuza, plaja ya da nehir kenarına gidildiğinde giyinmeden önce elbiseleri silkelemek akıllıca bir davranış olacaktır. Çünkü eğer bir eşek arısı elbiselerin üzerine konduysa, onunla doğrudan temas olasılığı bu şekilde önlenmiş olacaktır.
  • Açık havada yapılan gezintilerde ya da yaz ayları süresince özellikle muz gibi tatlı meyveler gibi çeşitli yiyeceklerin üstünün kapatılmasına özen gösterilmelidir. Çünkü bu tür yiyecekler eşek arılarının ana besin kaynakları arasında bulunmaktadır.

Son olarak, çocuğunuzun çok ciddi alerjik belirtiler gösterme eğiliminde olması durumunda, bir çocuk doktoruna danışarak duruma uygun ihtiyaçlar doğrultusunda bir acil durum kiti edinmek faydalı olacaktır. Çünkü bu tip hassas durumlara hızlı bir biçimde müdahale etmek çok önemlidir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.