Çocuğunuzun Burnunu Nasıl Kolay Bir Şekilde Temizlersiniz

Çocuğunuzun Burnunu Nasıl Kolay Bir Şekilde Temizlersiniz

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2018

Çocuklar burunlarını kendi kendilerine temizleyemedikleri için, tıkalı bir burun onlara büyük bir rahatsızlık vermektedir. Bu sebeple size çocuğunuzun burnunu en kolay şekilde nasıl temizleyebileceğinizi öğreteceğiz.

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili en büyük endişelerinden birisi soğuk algınlığıdır. Burun tıkanıklığı da bunun tipik bir belirtisidir. Soğuk algınlığı sıklıkla görülen bir hastalık olsa da, dikkate almakta her zaman fayda var; çünkü soğuk algınlığı daha sonrasında ciddi hastalıklara dönüşebilmektedir.

Çocuğunuzun burnunu temizlerken nelere dikkat etmek gerekir

Öncelikle, soğuk algınlığı olmasa bile, çocuğunuzun burnunun dolu olması ya da boğazında balgam olması oldukça yaygın ve normal bir şeydir.

Çocuğunuzun burnunun dolu olması aslında vücudun sahip olduğu etkili bir savunma mekanizmasıdır; çünkü aynı zamanda burun, mikropların da solunum yolunu kapayabilir ve yayılmalarını engelleyebilir.

Bunları akılda bulundurarak, gereğinden fazla burun tıkanıklığı ve balgamın sebep olduğu belirtiler şunlardır:

  • Öksürmeye, hapşırmaya, sağırlığa sebep olacak ve nefes alışı etkileyecek kadar fazla burun tıkanıklığı.
  • Bebeğinizin öğürmesine veya kusmasına sebep olacak kadar fazla bir balgam.
  • Balgama bağlı ishal de diğer yaygın belirtilerden birisidir. Bunun sebebi bebeğiniz boğaz akıntısını yutar ve bunu bağırsakları yardımıyla çıkarma eğilimi gösterir.

Öksürme, aslında vücudun savunma mekanizmasıdır.  Boğazda birikmiş balgam veya akıntının üst solunum yoluna aktarımını ve bu vasıtayla atılımını sağlar. Bu sebeple çocuğunuzun öksürmesi aslında iyi bir şeydir, hemen bebeğinizin öksürüğünün önüne geçmek için ilaçlara sarılmamanız gerekir.

burnunu tutan mavi gözlü bebek

Eğer ki öksürük aşırı derecede fazla, hatta çocuğunuzun dinlenmesine bile izin vermiyorsa, gerekli ölçümlerin yapılması ve teşhis konulması için bir çocuk doktoruna gitmeniz önerilir.

Fazla mukus problemi

Eğer çocuğunuzun mukusu aşırı derecede fazlaysa; probleme sebebiyet verir, çünkü çocuğunuz bir türlü rahat hissedemez. Eğer bu durum uzun süre devam ederse, otit’e yani kulak iltihabına (halk arasında kulak yangısı) sebep olur. Bu sebeple sorunu bir an önce çözmek en mantıklısıdır.

İlaç tedavisi

Eğer çocuğunuz çok küçükse, ilaç tedavisine hemen başvurmayınız. Şunu unutmayın ki, çocuk doktorları bebeğine mukus durdurucu ilaçlar yazma yanlısı pek değillerdir. Bu tür ilaçlar mukusu bir süre engellese bile daha sonra fazla mukus oluşmasına ve gizli bir mukusa evrilmesine sebebiyet verir.

Bu da bir türlü kurtulamadığınız bir probleme sahip olmanıza neden olur. İster inanın ister inanmayın, çocuğunuza burun tıkanıklığı ya da akıntı yüzünden verdiğiniz ilaçlar yararlı olmak yerine, daha ciddi ve zararlı sonuçlar doğurmaktan başka bir şey yapmaz.

Su: bu işte en iyi ortağınız.

Eğer çocuğunuzun mukus problemi varsa, su bu işte en iyi ortağınızdır.  Mümkün olduğu kadar çocuğunuza su içirmeye çalışın, çünkü su mukusun çözülmesini ve daha akışkan olmasını sağlar.

Çocuğunuzun bulunduğu ortamı olabildiğince nemli yapmalısınız ve sigara dumanı olan bölgelerden kaçınmalısınız. Hava nemlendiricisi, nem aygıtı ya da radyatörlere asılan su içeren kaplardan edininiz.

Çocuğunuza burnunu temizlemesi konusunda yardım edin.

Çocuğunuza burnunu temizlemesine yardım ederken öncelikle yumuşak bir bez parçasına ihtiyaç duyacaksınız. Mutlaka tuzlu suyla burnunu temizlemesini sağlayın.  Tuzlu su solüsyonunuzu uygularken, çocuğunuzun hafif yan durmasına dikkat edin, böylelikle mukusu veya solüsyonu yutmasını engellersiniz. Solüsyonu bir burun deliğini hafifçe kapatırken, diğer deliğe uygulamanız önerilir.

Burun temizleyiciler de çocuğunuzun burnunu temizlerken size yardımcı olabilecek şeylerden birisidir. Eğer bu şekilde temizliyorsanız, günde birden fazla yapmamaya özen gösterin çünkü aksi takdirde çocuğunuzun burnunu tahriş edebilirsiniz.

koltuk altında derece olan bebek

Çocuğunuzun ağzının sağlıklı olması da önemlidir

Çocuğunuzun burnunu temizleyip açabilmeniz ne kadar önemliyse, ağzını da temizlemeniz aynı şekilde önemlidir. Boğaz kısmında biriken mukus ve akıntı bir süre sonra ağza kadar gelmektedir. Bildiğiniz gibi bebekler çok küçük oldukları için, öksürmek için yeterli güçleri maalesef yoktur, dolayısıyla ağızlarındaki fazla mukus tabakasını temizleyemezler. İşte siz tam bu konuda ona yardım edip, tekrar yutmasını engellemelisiniz.

Yani bebeğiniz öksürdüğü zamanlarda, ağzındaki mukusu çıkarmasına mutlaka yardım edin. Bunun için işaret parmağınıza gazlı bir bez sarıp, bebeğinizin ağzına elinizle girmeniz gerekmektedir. Buradaki amacımız bebeğinizin ağzındaki ve boğazındaki mukus tabakasına gazlı bezin temas etmesi ve yapışarak temizlemesidir.

Yemesi için çocuğunuza ısrarcı olmayın

Çocuğunuza yemesi için aşırı derece ısrar etmemek çok önemlidir. Burun tıkanıklığı, fazla mukus ve balgam birikmesi çocuğunuzun iştahını kesebilir hatta mide bulantısına ve kusmaya da neden olabilir. Yani sabırlı olun ve ne zaman çocuğunuz isterse o zaman yemek yedirin, yemek saatlerini ısrarla takip etmeyi bırakın, o istediği zaman yemek verin. Eğer çocuğunuza yemesi konusunda ısrarcı olursanız daha fazla kusma veya mide bulantısına sebep olursunuz.

Eğer gerekirse, gün içerisinde az miktarlarda daha sık bir şekilde yemek verebilirsiniz. Böyle yaparsanız, çocuğunuz sağlıklı bir şekilde, gerektiği kadar yemek yiyebilir; ancak fazla yemenin verdiği boğulma hissini de yaşamamış olur.

Çocuğunuzun hiç soğuk algınlığı yaşamamasını maalesef ki sağlayamazsınız; mutlaka yılda bir kez de olsa soğuk algınlığını tecrübe edeceksiniz, yani en iyisi yukarıda bahsettiğimiz şeyleri aklınızda tutmanız ve pratiğe dökebilmenizdir. Bu şekilde çocuğunuzun en az şekilde etkilenmesini sağlamış olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.