Çocuk Doktoru İle Yıllık Kontrollerin Önemi

17 Mart 2020
Çocuk doktoru ile yapılan yıllık kontroller, çocuğunuzun sağlığını ve gelişimini takip edebilmek için bir fırsattır. Bu yazımızda, bu kontroller ile ilgili bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz.

Yıllık check-uplar sırasında, çocukların gelişimlerini normal düzeyde tamamlayıp tamamlamadıkları kontrol edilir. Çocuk doktoru muayeneleri, doğumdan başlayarak en az 18 yaşına kadar devam etmelidir.

Hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için doktor kontrollerini aksatmayın. Ayrıca, kontroller sayesinde küçük sağlık problemlerinin kısa ya da uzun vadede ciddi hastalıklara dönüşmesini önlemiş olursunuz. Aşağıda, bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz.

Yıllık çocuk doktoru kontrolü nedir?

Yıllık doktor muayenesi, çocukların mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir. Bu muayene sırasında, doktorlar çocuğun kilosunu tartar, boyunu ölçer ve bu değerleri yaşıtlarının değerleriyle karşılaştırır.

Ayrıca, aşı yaptırarak çocukları hastalıklardan korumak için de bu kontroller çok iyi bir fırsat yaratır. Çocuk doktorları, ayrıca çocuğun gelişiminde bir kusur olup olmadığını da kontrol eder.

Öte yandan, düzenli muayeneler doktorların çocuk için normal olanı anlamasına yardımcı olur. Böylece, erken teşhis konulabilir. Fiziksel muayenenin yanı sıra, check-uplarda aşağıdaki incelemeler de yapılır:

Hayati bulguları kontrol edin

Doktor gelmeden önce, hemşire çocuğun iyi olduğunu anlamak için hayati bulguları kontrol edecektir. Bu bilgiler, muayene sırasında doktorun olası bir sorunu teşhis etmesine yardımcı olacaktır.

Ölçümler

Vücut kitle indeksini belirlemek için, doktorlar çocuğun kilosunu ve boyunu hesaplayacaktır. Böylece çocuğun boyunun ve kilosunun sağlıklı bir seviyede olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca, normal büyüme eğrisini takip edip etmediklerini de kontrol edeceklerdir.

doktor muayenesi

Tepeden tırnağa fiziksel muayene

Çocuk doktoru, fiziksel bir problem olup olmadığını anlamak için detaylı bir muayene yapacaktır. Bu testte, doktor çocuğun kulaklarını, kalbini, akciğerlerini, cildini ve gözlerini kontrol eder.

Aşılar

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, aşı çocuklardaki hastalıkları önlemek için önemlidir. Bu, çocuğunuz için yapabileceğiniz önleyici yöntemlerin en önemlilerinden biridir.

“İyi bir sağlığa sahip olmak, kendinize, akranlarınıza, genetik mirasçılarınıza ve dünyanın gelişimine karşı olan görevinizdir.”

Aşılar ayrıca, uzun bir listeyi dolduran çocukluk hastalıklarından korunma hususunda son derece gereklidir. Bu hastalıklardan bazıları kızamık ve kabakulaktır. Eğer aşılarla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, bunları çocuk doktorunuzla konuşmanızı öneriyoruz.

Davranışsal değerlendirmeler

Çocukluk çağında, çocukların beyinleri ve vücutları sürekli değişim içerisindedir. Yıllık kontroller sırasında, çocuk doktorunuz çocuğun zihinsel sağlığının iyi olduğundan emin olacaktır.

İşitme testi

İşitme testi, yıllık check-uplarda sıklıkla yapılır. Doktor sesler çıkarır ve çocuğun beyninin ve kulaklarının bu seslere nasıl tepki verdiğini kontrol eder.

Görme testi

Çocuk doktoru, çocuğun herhangi bir görme problemi olup olmadığını da kontrol eder. Çocuk büyüdükçe, bir göz tablosuna bakarak oradan harfleri okuması gerekecektir.

bebeğin kilosunu öğrenmek

Yıllık check-up: muayene için iyi bir zaman

Bütün çocuklar, yıllık rutin kontrollerini yaptırmalıdır. Anneler bu sırada kafalarındaki soru işaretlerini doktora sorabilir.

Gördüğünüz gibi, bu yıllık muayeneler yaygın kastalıklara karşı aşıları da kapsar. Bunun yanı sıra, çocuğunuzun gelişimini kontrol edebilir ve sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz.

Yıllık check-uplar, annelerin endişelerini gidermesi için son derece iyi bir fırsattır. Anne ayrıca ailenin tıbbi öyküsü hakkında bilgi sahibi olarak, çocuğunun yaşına uygun gelişimini tamamlayıp tamamlamadığını öğrenebilir.

Eğer çocuğunuzun gelişimi yavaşsa, yıllık check-uplar olası sorunları tespit etmeye yardımcı olabilir. Böylece erken teşhis sayesinde komplikasyonları önlemiş olursunuz.

Bazı bozuklukların hiçbir semptom göstermediğini göz önünde bulundurun. Bazı hastalıkları ve sorunları sadece doktorlar fark edebilir.

Son olarak, bu check-uplar ebeveynin çocuğunun sağlığından emin olacağı en güvenilir kaynaklardır. Ayrıca, ebeveyn çocuğun mutlu ve sağlıklı olmasını sağlamak için doktor tavsiyeleri de alabilir.