Bebekler ve Çocuklar İçin Refleksoloji

Bu masaj tekniği sayesinde günde sadece birkaç dakika ayırarak çocuğunuzla bağınızı güçlendirebilirsiniz. Dahası, bu teknik ağrıları azaltıp çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir.
Bebekler ve Çocuklar İçin Refleksoloji

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Çocuklarımızın sağlığı ve iyiliğine özen gösterilmesi söz konusu olduğunda doğal çözümler her zaman en iyisidir. Birçok doğal çözüm ve teknik olumsuz yan etkilerden uzaktır. Bebekler ve çocuklar için refleksoloji için de bu geçerli. Bugün size bu muhteşem masaj tekniği hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Refleks terapisi olarak da bilinen Refleksoloji, doğal bir şifa tekniği olarak kullanılan çok eski bir yöntemdir. Vücudun farklı bölgelerine baskı uygulayarak, ağrıyı hafifletmeye ve ayrıca sağlığı ve rahatlamayı arttırmaya yardımcı olur.

Bu uygulama sadece yetişkinler için değil ailemizin en küçük üyeleri için de sayısız faydalar sağlayabilir. Refleksoloji uygulanması, ebeveynler ve çocuklar arasındaki fiziksel teması artırabilir ve duygusal bağlarını güçlendirebilir.

Bebekler ve çocuklar için en çok bilinen refleks terapisi türü ayak refleksolojisidir. Bunun nedeni, ayakların vücudun geri kalanıyla bağlantısı olan çok sayıda sinir ucu içermesidir. Bu bağlantılar merkezi sinir sistemi üzerinden olur.

Bu refleksoloji türü baskı uygulayarak ayaklarınıza masaj uygulamak ve parmaklarınızı oynatmaktan ibarettir. Yararları, karşılık geldiği organın sinir uçlarına yansır.

Bebekler ve çocuklar için refleksoloji ile üzerinde çalışılacak alanlar

Çocukların ayakları yetişkinlerinkinden çok farklıdır. Büyüdükçe daha fazla refleks noktası ortaya çıkar. Bu nedenle, ayaklarında masaj yapılabilecek bölgeler daha azdır.

Çok küçük bebeklerin ayakları tedavi uygulayabileceğimiz altı farklı bölge içerir. Çocuğunuzun yaşadığı soruna göre, ilgili alana dairesel şekilde basınç uygular ve masaj yaparsınız.

refleksoloji ile bebek masajı

Çocuğunuzun ayak parmaklarının orta kısmı paranazal sinüslere karşılık gelir. Bu bölgeye masaj yapmak, bebeklerde sinüzit rahatsızlığını yatıştırmak için idealdir. Ayrıca bu nokta çocuğunuzun baş ve dişleriyle de bağlantılıdır. Bu, ebeveynlere diş çıkarma nedeniyle oluşan ağrı için bir çözüm sunar.

Ayağın aşağı bölümünde, bebeğinizin ayak parmaklarının hemen altındaki dolgunun da refleksolojide bir amacı vardır. Bu bölgeye masaj yapmak göğüs rahatsızlığını giderir. Dahası, bu bölgenin merkez noktası solar pleksusla bağlantılıdır.

Karın bölgesindeki rahatsızlık için çocuğunuzun ayağının ortasını ovalayın. Bu merkez noktaya masaj yaparsanız, çocuğunuzun karnıyla bağlantı kuracaksınız.

Ortadan aşağıya doğru inince çocuğunuzun karnının alt kısmına ulaşacaksınız. Bölgeye masaj yapmak kabızlık, mide ekşimesi ve hazımsızlık ile mücadelede yardımcı olabilir.

Refleksolojinin faydaları

Bebekler ve çocuklar için refleksoloji birçok fayda sunar. Bu teknik, geleneksel masajdan farklıdır.
Vücudun diğer bölümleri ve organları üzerinde etkisi olan ayaklarımız, ellerimiz ve yüzümüz üzerindeki belirli baskı noktalarına dayanmaktadır.

Refleksoloji masajının amacı bu bölgelerdeki ağrı ve rahatsızlığı gidermektir.

Çocuklarınıza refleksoloji uygulamak solunum, sindirim ve bağışıklık sistemlerini iyileştirebilir. Sadece ilgili bölgelere masaj yapmanız gerekiyor.

Aynı şekilde, bu masaj tekniğiyle hastalığın neden olduğu stresi ve gerginliği de ortadan kaldırabiliriz.

Refleksoloji tekniklerini haftada en az üç kez uygulamanızı öneririz. Çocuğunuz herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmiyor olsa bile, masajın faydalarını görecektir.

Refleksoloji, bebekler ve çocukların savunma mekanizmasını güçlendirir ve gelecekte hastalıklardan kaçınmasına yardımcı olur.

“Refleksolojinin uygulanmasıyla, ebeveynler ve çocuklar arasındaki fiziksel teması artırabilirsiniz. Ve bunu yaparken, duygusal bağınızı güçlendirin.”

Refleksoloji nasıl uygulanır

Refleksolojiyi uygulamak için önce evinizin konforlu, sakin ve iyi aydınlatılmış bir alanını seçmelisiniz.

Başka bir deyişle, çocuğunuz için hoş bir ortam sağlamanız gerekir. Ayrıca arka planda rahatlatıcı bir müzik çalabilirsiniz.

Hassas ve dairesel hareketleri kullanarak bebeğinizin ayak parmaklarıyla başlayın. Amaç, tüm bölgeye masaj yapmak ve sonra aşağıya inerek çocuğunuzun topuğunu ovarak masajı sonlandırmaktır.

refleksoloji

Çocuğunuz bir rahatsızlık yaşıyorsa, ilgili alana özel dikkat gösterin. Bölgeye yavaş ve hassas bir şekilde masaj yapın.

Ardından, solar pleksus noktasına basınç uygulayın. Bu nokta, bebeğinizin ayağındaki dolgulu bölgenin tam ortasında, orta parmağının altındadır. Bu masajlar en fazla 15 dakika sürmelidir.

Çocuğunuza günde sadece birkaç dakikalık refleksoloji masajı ile sunabileceğiniz birçok fiziksel ve zihinsel fayda vardır.

Avantajları bebeklerde ve küçük çocuklarda daha belirgindir. Çünkü bu tür bir stimülasyona daha açıklar.

Şüphesiz, refleksoloji, yaşam kalitesini iyileştirmek için muhteşem bir seçenektir. Bu sadece çocuklar ve bebekler için değil, yetişkinler için de geçerlidir. Mutlaka deneyin! 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.