Dış Kulak İltihabı: Çocuklar Havuzda Neden Dikkatli Olmalı

Havuzlar eğlenmek için harika yerlerdir fakat bununla birlikte, vücutta kulak ağrıları, mantar ve dış kulak iltihabı gibi sorunlara da neden olabilirler. Tüm bunları ve alınabilecek önlemleri bu yazıda bulabilirsiniz.
Dış Kulak İltihabı: Çocuklar Havuzda Neden Dikkatli Olmalı

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2021

Dış kulak iltihabı, suda geçirilen bir günün ardından en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bunun sebebi suyun şiddetle kulaklara girmesi ve kulakta hapsolduğu için orada bakteri üretmesidir.

İnsan kulağı, ses dalgalarını algılamak için birkaç yapıya, pek çok farklı dokuya ve sesin kulak içinde dolaşmasını sağlayan içi hava dolu boşluklara sahiptir. Ayrıca, iç kulakta beyne vücut hareketleri ve konumu hakkında bilgi veren kristal parçacıklar vardır, bu kristaller vücudun dengede kalmasına yardımcı olur ve eğer yerinden oynarsa vücudun dengesi bozulur.

Kısacası kulaklar vücuttaki temel işlevleri yerine getiren organlar oldukları için, yüzmeye gidildiğinde dikkatli olmak çok önemlidir.

Kulak yolunda oluşan bir enfeksiyon rahatsızlığa neden olabilir. Çünkü su kulak içine girip hapsolduğunda, o bölgeyi çok nemli hale getirir ve böylece farklı mantar ve bakteri türlerinin barınması için elverişli koşullar yaratmış olur.

Çocuklar genellikle suyun içinde daha uzun süre kaldıkları için, bu tür rahatsızlıklar esas olarak çocukları etkiler. 

Dış kulak iltihabı: en sık rastlanan semptomları

Kulaklarda tekrarlanan ağrı

İltihaplanma sadece bir kulakta meydana gelebilir, dolayısıyla ağrı sadece bir kulakta da hissedilebilir. Bu rahatsız edici ağrı ara ara gelip gidebilir fakat ağrının bir süreliğine kaybolması, sorunun ana nedeninin ortadan kalktığı anlamına gelmez.

Dış kulak iltihabı genellikle çok ciddi bir sorun değildir fakat eğer zamanında tedavi edilmezse, gün geçtikçe daha ciddi bir hale gelebilir. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu sorunla ilgilenilmeli ve bir uzmana danışılmalıdır, böylece ilerlemesi  engellenebilir.

üç çocuk havuzda eğleniyor

Kulak kanalının/Dış kulak yolunun iltihaplanması

Genellikle, kulaklarında iltihaplanma olan çocuklar, aslında olmasa bile hala kulaklarının içinde su varmış gibi hissederler ve ellerini kulaklarına götürürler. Bu nedenle çocukta dış kulak iltihabı olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından biri kulaklarını sürekli kapatıp kapatmadıklarına bakmaktır.

Ganglion (sinir düğümü) iltihaplanması

Ganglion, kulağın içinde yer alan sinir düğümleridir ve genellikle kulak kanalında şişme ya da bir tür enfeksiyon olduğunda hissedilirler.

Çiğneme sırasında rahatsızlık hissetme

İltihaplanma, kulakların içinde kaşıntı ya da rahatsızlık hissedilmesine neden olabilir. Hatta bazı durumlarda yiyecekleri çiğnemek bile çok acı verici ya da rahatsız edici olabilir.

İrin(pus) akıntısı

Çok nadir görülen bir belirtidir fakat ilk ortaya çıktığında açık sarı renge sahip bu sıvı eğer zamanında tedavi edilmezse irin haline gelir.

”Kulak yolunda oluşan bir enfeksiyon rahatsız hissedilmesine neden olabilir. Çünkü su kulak içine girip hapsolduğunda, o bölgeyi çok nemli hale getirir ve böylece farklı mantar ve bakteri türlerinin barınması için elverişli koşullar yaratmış olur.”

Dış kulak iltihabı: Yüksek ateş

Bu belirti genellikle yüzmeye gidildikten birkaç gün sonra ortaya çıkar. Kulak kanalının içinde kalan nem, bakteri ya da mantarlara barınacak bir yuva olur ve bu vücutta sıcaklık değişimine neden olabilir.

Dış kulak iltihabı nasıl önlenebilir?

Eğer doğru önlemler alınmazsa; eğlenilen bir gün, eve geri dönüldüğünde pek çok rahatsızlıkla son bulabilir ve bu sorunlar bir süre devam edebilir. Bunlarla karşılaşmamak için öncelikle suyun  kulak kanalına girmesine engel olan kulak tıkaçlarını kullanmayı düşünmelisiniz.

Eğer kulak tıkacınız yoksa ya da daha önce kullanıp pek de işe yarar olmadığını düşündüyseniz, vereceğimiz diğer önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz .

Dış kulak iltihabını engellemek için, havuzdan sonra kulaklarınızı temizleyin

Havuzda geçirilen bir günün ardından yapılacak en önemli şey, kulakları ince pamuklu bir bez kullanarak dikkatlice kurutmak ve suyun kolayca dışarı çıkabilmesi için başı iki tarafa doğru eğmektir. Eğer çocukta dış kulak iltihabı varsa, kendine zarar vermemesi için bir yetişkinin yardım etmesi en iyisidir.

Bir diğer seçenek ise, mantar ve bakteri oluşumunu önlemek için saç kurutma makinası ile her bir kulağın içine nazikçe sıcak hava üflemektir. Bu sıcak hava, kulakların nemden kurtulmasını sağlar. Fakat hala kulakta var olabilecek bakterilerden kurtulduğunuza emin olmak için alkole birer damla asetik asit ya da sirke ekleyerek kulağınıza uygulayabilirsiniz.

küçük bir çocuk havuzda gülümseyerek yüzüyor

Eğer sirke kullanmak istemiyorsanız, eczaneye gidip asetik asit alabilirsiniz. Fakat eğer hastanın kulak zarı yırtılmışsa bunların hiçbiri kullanılmamalıdır.

Çocuklar havuzdayken kulaklarına pek dikkat etmezler, bu sebeple havuzdan çıktıktan sonra yetişkinlere göre daha yoğun bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Eğer problem çok ciddi değilse bu durumu evde çözmek için verdiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz fakat ağrının devam ettiğini fark ederseniz, doktora gitmelisiniz .

Kısacası dış kulak iltihabı, uyuyamamaya neden olan, yemek yemeyi acı verici bir hale getiren ve daha pek çok rahatsızlığa sebep olan son derece nahoş bir hastalıktır. Ailenizle beraber havuzda eğlenceniz sonrasında bir problemle karşılaşmamak için, olası sorunları bilip gerekli önlemleri alarak bir adım önde olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Díaz Sastre, M. A., Zannin, I., & Jiménez Antolín, J. (2014). Patología inflamatoria del oído externo. otitis externa. otitis externa maligna. Libro Virtual de Formación En ORL.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.