Doğumdan Sonra Seks Nasıl Olmalı?

Doğumdan Sonra Seks Nasıl Olmalı?

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2019

Doğumdan sonra eşinizle yakınlığınızı sürdürmek, utanç verici veya travmatik olmak zorunda olmayan bir yeniden keşif sürecidir. Aksine, birbirinizi daha fazla sevmek için harika bir fırsat sunar.

Hamilelik sırasında her şey çocuğunuzun doğumuna odaklıdır. Evi hazırlar, çocuğun ihtiyaç duyacağı eşyaları satın alır ve hatta kendinizi emzirmeye hazırlarsınız.

Çiftlerin nadiren bahsettiği ancak önemli olan bir diğer konu ise doğumdan sonra cinsel ilişkiye nasıl girilmesi gerektiğidir.

Genellikle doktorlar, doğum sonrası ilk randevuda sizin için en uygun doğum kontrol yöntemlerinden bahseder. Ayrıca, cinsel aktivitenin yeniden başlatılması konusunda çiftlere bazı önerilerde bulunurlar.

Ancak doğumdan sonra, bir zamanlar sahip olduğunuz cinsel yaşamınıza geri dönmek o kadar da kolay değildir. Zaman, sabır ve hepsinden önemlisi, çok fazla iletişim gerektiren bir süreçtir.

Doğumdan sonra seks neden farklıdır?

Bir bebek dünyaya getirmek için kadının vücudunda önemli değişiklikler meydana gelmesi gerekir. Doğumun normal veya sezaryen olması gibi faktörlere bağlı olarak her kadının vücudunun iyileşme süresi farklıdır.

Eğer normal doğum yaptıysanız, epizyotomi yarası iyileşene kadar beklemelisiniz. Bir epizyotomi yaranız olmasa bile, hasar görmüş tüm dokuların normale dönmesini beklemek önemlidir. Bu da yaklaşık 40 gün sürer.

öpüşen çift

Eğer sezaryen doğum yaptıysanız, vajinanızda aynı etki meydana gelmez. Ancak vücudunuz bir ameliyat geçirmiştir ve iyileştirmesi gereken bir yara bulunur.

Bu nedenle, normal doğum veya sezaryen yapmış olmanız fark etmeksizin, vücut tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkiye başlanmamalıdır.

Doğumdan yaklaşık 20 ila 40 gün sonraki döneme karantina dönemi adı verilir. Bu dönemde görülmesi muhtemel enfeksiyonları önlemek oldukça önemlidir.

Vücudum hazır, ama zihnim hazır değil

Dikkate almanız gereken başka bir gerçek daha var. Bazen vücut seks yapmaya hazırdır, ancak zihin henüz buna hazır değildir. Bu durum, kadınların büyük bir kısmında doğum sonrası cinsel isteklerde değişiklikler yaşanması sonucu ortaya çıkar.

Ailenin yeni bebeğe adaptasyon süreci, ebeveynleri fiziksel ve duygusal olarak bitkin bırakır. Hamilelik süresince bir kadının hormonlarında da bazı değişimler görülür.

Ayrıca, bazı kadınlar ilişki sırasında yeniden hamile kalma veya ağrı hissetme korkusu yaşarlar. Bütün bunların doğumdan sonraki seks üzerinde etkisi vardır.

Bu aşamada en iyi çözüm, eşinizle iyi iletişim kurmak ve sabretmektir. İletişim, duygularınızı ifade etmenize ve cinsel arzularınızın artmasına faydalı olabilecek bir duygusal yakınlık ortamı yaratmanıza olanak sağlar.

Kendinizi baskı altında hissetmeyin ve cinselliğin yalnızca seksten ibaret olmadığını unutmayın. Bir çiftin birbirlerine sevgilerini ifade etmek için yapabileceği şeyler sayısızdır.

Lohusalık, hayal gücünüzü test edebileceğiniz bir dönemdir. Bu da daha duygusal bir şekilde bağlantı kurmanıza olanak sağlar.

gülen çift

Doğum sonrası seksten ne beklenmeli?

Cinsel hayatınıza devam etmeye hazır olsanız bile, tam eşinizle yakınlaştığınız esnada bebeğin ağlamaya başlaması veya penetrasyon sırasında ağrı olması gibi engellerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, göğüslerinizin sütle dolu olma hissi nedeniyle de kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

Bunlardan kaçınmak için, eşinizle cinsel olarak yakınlaşmadan önce göğüslerinizi boşaltabilirsiniz. Kayganlaştırıcı, penetrasyonun kolaylaştırılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca sizin fiziksel olarak çok fazla zorlanmadığınız bir pozisyon seçebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise okşamalara ve ön sevişmeye daha fazla odaklanmaktır.

Eşinize ne hissettiğinizi söylemekten çekinmeyin. Sevgi ve sabrın yardımıyla, eşinizle birlikte çözümler üretebilirsiniz. Yüzünüzden gülücükleri eksik etmeyin. Doğumdan sonra seks her zaman için eğlenceli ve zevkli olmalıdır.

İlginizi çekebilir ...
İlk kez anne olacak kadınların yaşadıkları bir ikilem: Sezaryen mi? Normal doğum mu?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
İlk kez anne olacak kadınların yaşadıkları bir ikilem: Sezaryen mi? Normal doğum mu?

Bebeğimizi dünyaya getirmenin en iyi yolunun hangisi olduğu ikilemiyle de karşı karşıya kalırız: normal doğum mu? sezaryen mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Leeman, Lawrence & Rogers, Rebecca. (2012). Sex After Childbirth Postpartum Sexual Function. Obstetrics and gynecology. 119. 647-55. 10.1097/AOG.0b013e3182479611.
  • Hipp L; Kane L; van Anders S. Exploring Women’s Postpartum Sexuality: Social, Psychological, Relational, and Birth‐Related Contextual Factors. The Journal of Sexual Medicine. 2012 (9), 9 2330–2341. DOI: https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2012.02804.x 

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.