Hamilelikte Koku Duyusunun Hassaslaşması

Koku duyusu hamilelik sırasında pek çok kadında hassaslaşır. Hamilelik sırasında koku duyunuzdaki değişimlerin neden gerçekleştiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyun!
Hamilelikte Koku Duyusunun Hassaslaşması

Son Güncelleme: 25 Aralık, 2020

Koku duyusunun hassaslaşması hamilelik sırasında pek çok kadının yaşadığı bir durumdur. Hamilelikte koku duyunuzdaki bu değişimlerin neden gerçekleştiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazıyı mutlaka okuyun!

Hamilelik sırasında pek çok kadın koklama duyularında bazı değişimler olduğunu hisseder. Koklama duyusundaki hassasiyet belli başlı gıdalar, çeşitli saç bakım ürünleri ve vücut kokuları söz konusu olduğunda kendini iyice fark ettirir. Hatta bazı kokular mide bulantısına, öfkeye ya da daha ileri boyutlarda depresyona sebep olabilir.

Koklama ve tat alma duyuları arasındaki bağlantıdan dolayı, hamilelikte belli başlı yiyeceklere karşı iştahsızlık koklama duyusundaki değişime paraleldir. Bu durum genel olarak hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkar ve sabah bulantısına sebep olur.

Pek çok araştırma hamilelikte koklama duyusunda hassaslaşmanın oldukça yaygın olduğunu gösteriyor. Çoğu hamile kadın belli bir noktadan sonra koku duyarlılıklarında büyük bir artış olduğunu fark eder. Bununla birlikte, bazı kadınların koklama duyularında ise çok küçük değişimler olur. Bazı kadınlar içinse belli başlı kokular dayanılmaz hale gelir. Çoğunlukla iki durumda da bebek doğduktan sonra her şey normale döner.

Hamilelikte koku duyusu

Hamilelik, her kadının bedenini farklı şekilde etkiler. Hiçbir zaman bir annenin hangi kokuya nasıl tepki vereceğini tam olarak bilemezsiniz. Ne yazık ki, hangi kokuların midenizi bulandırdığını anlayana kadar kendinizi o kokulardan uzak tutmanın bir yolu yok. Bununla birlikte, hangi kokulara karşı daha hassas olduğunuzu anladıktan sonra pek çok şekilde kendinizi o kokulardan uzak tutabilirsiniz.

İlk olarak, belli başlı yiyecek ve içeceklerden kaçınarak sizin için sorun yaratabilecek kokularla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. Aynı zamanda, kıyafetlerinizi eskisinden daha sık yıkamak isteyebilirsiniz; çünkü kumaş, kokuları düşündüğünüzden çok daha uzun süre boyunca üzerinde taşıyabilir.

sabah bulantısı

Hamilelikte koku duyusundaki değişimler

Kadınların hamilelik sırasında belli başlı kokulara karşı neden daha farklı tepki verdiklerini kesin olarak bilemiyoruz. Bununla birlikte, aşağıdaki faktörler bunun sebebi olabilecek durumlar arasında yer almaktadır:

1. Hızlanan kan akışı

Vücuttaki plazma hacmi hamilelik sırasında neredeyse iki katına çıkar. Bunun anlamı, kandan beyne kadar, plazmanın etkisinde olan her şeyin daha hızlı hareket etmesi ve kan hücrelerinin sayısının artmasıdır. Bunun sonucunda koku reseptörlerine yakalanan kokulara karşı daha hassas hale gelirsiniz.

2. Hormonal değişimler

Hamileliğin ilk üç ayında östrojen ve diğer hormonların seviyesinin artması mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Eğer zaten midenizin bulandığını hissediyorsanız güçlü bir koku, durumu daha kötü bir hale getirebilir. Hassaslaşan koklama duyusunun sabah bulantısıyla yakından ilişkili olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

3. Savunma mekanizması

Koklama duyunuz, sizi bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilecek zararlı maddelerden uzak tutmak için bir savunma mekanizması olabilir. Koklama duyusundaki hassaslaşma belki de atalarımızdan kalan içgüdüsel bir olgudur.

“Bazı kadınların koklama duyularında çok küçük değişimler olur. Bazı kadınlar içinse belli başlı kokular dayanılmaz hale gelir.”

Hamilelikte kokularla nasıl başa çıkılır?

Yazımızın devamında size hamilelik sırasında kokularla nasıl başa çıkabileceğinizle ilgili bazı tavsiyeler vereceğiz. Eğer bunlar işinize yaramıyor ve bazı kokular midenizi bulandırmaya devam ediyorsa semptomlarınızı azaltacak doğal çözümlere yönelmenizi öneririz.

  • Sizi rahatsız etmeyen kokulara sahip yiyecekleri pişirin ve yiyin.
  • Yemek ve rutubet kokusundan kurtulmak için evinizin camlarını mümkün olduğu kadar açık tutun.
hamile kadın mor çiçek koku
  • Koku partikülleri kumaşlarda uzun süre kalır. Bu yüzden, kıyafetlerinizi, havlularınızı ve çarşaflarınızı normalde yaptığınızdan daha sık yıkamak faydalı olabilir.  Küçük bir oda kokusu da işe yarayabilir.
  • Kokusuz temizlik ürünlerini tercih edin. 
  • Sizi daha iyi hissettiren kokuları etrafınızda tutmaya çalışın. Nane, limon ve karamel mide bulantısına en iyi gelen kokulardır.
  • Bir mendile hoşlandığınızdan emin olduğunuz kokuları barındıran bitki özlerinden birkaç damla damlatın ve bu mendili yanınızda taşıyın. Güçlü bir kokuyla karşılaştığınızda eğer bu kokudan uzaklaşamıyorsanız etraftaki kokuyu bastırmak için mendilinizi kullanın.

Son olarak, hamilelik sırasında koklama duyunuzda değişimler olması normaldir. Ama kaygılanmayın. Bu durum bebek doğduktan sonra çoğunlukla ortadan kalkar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cameron, E. L. (2014). Pregnancy and olfaction: a review. Frontiers in psychology5, 67.
  • Di Loreto, S. (2005). Prevalencia de náuseas, vómitos, antojos y aversiones en embarazadas del Hospital Escuela Eva Perón (Doctoral dissertation, Universidad de Belgrano. Facultad de Ciencias de la Salud.).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.