Vücut Kokusu, Yediklerimizden Nasıl Etkilenir?

Baharatlı yiyecekler daha fazla terlemenize yol açarken meyve ve sebzeler, vücudunuzun güzel kokmasına yardımcı olur. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. 
Vücut Kokusu, Yediklerimizden Nasıl Etkilenir?

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2019

Ludwig Feuerback, ”Ne yiyorsanız, osunuz,” der. Ek olarak, yediğiniz şey gibi kokarsınız. Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından yürütülen Evrim ve Doğal Davranış çalışmasında, beslenmenizin vücut kokusu üzerinde etkili olduğu ortaya kondu.

Vücut kokusu: Nasıl kokuyorsunuz?

Cilt, sahip olduğunuz en büyük organdır. İ şlevi sizi korumak, vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olmak, su depolamak ve duyusal uyarım yoluyla dış ortamla iletişim kurmaktır.

Gözenekleriniz yoluyla, ter atarak toksinleri yok edersiniz. Bu nedenle, bu zararlı maddelerin vücudunuzdan atılmasını teşvik etmek önemlidir.

Ayrıca yediklerimizin vücut kokusunu etkilediği sonucuna varmak mantıklı. Çünkü bunu kendimiz de fark ediyoruz. Dolayısıyla, yedikleriniz, vücudunuzun saldığı kokuyu belirleyebilir.

üzerine kalp çizilmiş kremlenmiş cilt

Hormonların etkisi

Herkesin farklı bir vücut kokusu vardır. Bu koku hormonlarla ilgilidir. Hem cinsiyete hem de genetiğe bağlıdır. Bahsettiğimiz gibi, gıdalar terinizin miktarını ve kokusunu etkiler.

Başka bir deyişle, bazı yiyecekler terlemeyi artırabilirken, diğerleri terin yapısını değiştirerek farklı kokmasını sağlayabilir.

Kötü kokuya neden olan yiyecekler

Baharatlı yiyecekler, yakma hissi veren capsaicin içerdiğinden sizi daha fazla terletir.

Sinir sistemi reseptörleri aktive olur, bu nedenle yaz ortasında gibi sıcak basar.

Kırmızı et

Oxford Akademik Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırma, çok fazla kırmızı et yemenin vücudun yağ yakmasını ve enerji almasını zorlaştırdığı sonucuna varmıştır.

Bu terinizin toksinlerle dolmasına neden olur. Sonuç olarak, hoş olmayan bir kokuya yol açar.

Rafine karbonhidratlar

Bu tür yiyecekleri çok tüketen insanlarda kötü vücut kokusu olması yaygındır.

Baharat

Köri, kimyon, çemen ve zerdeçal gibi baharatlar vücudunuzun belli bir koku yaymasına neden olur. Ancak bu çeşnileri seviyorsanız, koku sizi rahatsız etmeyecektir.

soğan ve sarımsak

Sarımsak ve soğan

İyileştirme özelliklerine ek olarak, hem sarımsak hem de soğan sülfür içerir. Dokularınıza çok kolay geçen bir bileşiktir bu.

Bu nedenle, cildinizdeki her gözenekten bu iki yiyeceğin pek de hoş olmayan kokusu yayılacaktır.

Balık

Trimetilaminüri adı verilen metabolik bir bozukluk vardır. Özellikle bayat balık tüketildiğinde ortaya çıkar. Bunun nedeni, sorundan muzdarip kişinin, ayrışma sürecinde balıkların serbest bıraktığı kimyasal maddeyi işleyememesidir.

Güzel kokmanızı sağlayan yiyecekler

Aynı Evrim ve Doğal Davranış çalışmasında, daha fazla meyve ve sebze yiyen insanların tatlı, hatta çiçek kokusuna benzer bir koku yaydığı gösterilmiştir.

Ananas ve portakal hoş bir koku uyandırır. Öte yandan yeşil yapraklı sebzeler, içerdikleri klorofil sayesinde doğal bir deodorant işlevi görür.

Güzel bir vücut kokusu için ipuçları

  • Probiyotikleri diyetinize dahil edin. Bunlar, toksinlerin sindirilmesine yardımcı olur, böylece ter kaynaklı vücut kokusunu azaltır.
  • Nane ve kakule. Sindirim sistemine yardımcı olur ve vücudunuza taze bir aroma kazandırır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.