Hamileliğin İlk Üç Ayındaki Belirtiler

Hamileliğin ilk üç ayındaki belirtileri yakından takip etmeliyiz. Bu belirtilerin neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.
Hamileliğin İlk Üç Ayındaki Belirtiler

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2019

Bir bebeğe can vermeye hazırlanan anneler için hamilelik mutluluk ve heyecan getirir. Fakat, hamileliğin ilk üç ayında görülen belirtiler oldukça yoğun olabilir.

Bu ilk üç ayda, vücudun yeni bir canın yuvası haline getirilmesi için bazı hormonal değişiklikler geçirmesi gerekir. Her vücut birbirinden farklı olsa da, çoğu kadın benzer şeyler yaşar: Göğüste rahatsızlık hissi, bulantı, yorgunluk, aşırı uyku, ani ruh hali değişiklikleri, kokuya karşı aşırı duyarlılık, mide yanması, iştah kaybı ya da iştahın açılması.

Fakat en belirgin belirtilerden biri regl döngüsünün durmasıdır.

Yumurtalıklarda Ağrı: Sebeplerine Dikkat Edin

Hamileliğin kesinleşmesinden evvel yumurtalıklarda (regl ağrısına benzer) hafif bir ağrı hissetmek oldukça doğaldır. Bu rahatsızlıkla birlikte, genelde döllenmiş yumurtanın yerleşmesinden kaynaklanan pembemsi ya da kahverengi kanama da görülür.

Ağrıdan dolayı başını tutan kadın

Kanamanın yoğunluğunu ve rengini gözlemleyin, kanamanın nasıl göründüğü, neden kaynaklandığı konusunda bilgi verebilir. Bu kanama genellikle hamile kaldıktan bir ya da iki hafta sonra görülür. Hamilelik sonrası yoğun kanama görülürse, hemen doktorunuzu görmeniz gerekir.

Durumu teyit etmek için en sağlıklısı doktora gitmek olsa da, regl bir gün geciktikten sonra evde hamilelik testi yapılabilir.

Hamileliğin İlk Üç Ayındaki Belirtiler Nelerdir?

Hamileliğin ilk üç ayında görülen belirtilerden bazıları, göğüste hassasiyet, bulantı ve aşırı yorgunluktur. Bu rahatsızlıklar ilk ayda görülebilir fakat ikinci ayda daha akut hale gelirler.

Bazı kadınlar bu dönemde, büyümeye devam edecek göğüslerinin yeni boyutlarına uyum sağlayacak daha rahat ve balensiz sütyenler giymeyi tercih ederler.

Buna ek olarak, göğüs ucu daha koyu bir renk alabilir ve daha fazla büyüyebilir. Sivilceye benzer ufak kızarıklıklar da görülebilir.

Bulantı ile birlikte bazen orta şiddette bir baş dönmesi de yaşanabilir. Bu günün her anında yaşanabileceği gibi, sabahları genellikle daha sert yaşanırlar. Her zaman kusma ile sonuçlanmasa da, çoğu anne buna “sabah bulantısı” der.

Üçüncü Ay Yaklaşıyor: Anneleri Neler Bekliyor?

Üçüncü ayda göbek artık görünür hale gelir fakat bazı kadınlarda belirli bir şişlik de görülebilir. Bu zamana dek göğüsler biraz daha büyük hale gelmiş, daha hassaslaşmış, damarlar görünür olmuş ve göğüs uçları koyulaşmıştır.

Ruh halinde sürekli bir değişim görülür. Bu şoklar oldukça şiddetli geçer ve anneler hamileliğin iyi sonuçlanmayacağını düşünerek gerginleşebilir ya da korkabilirler.

Bu dönemden sonra kürtaj yaptırma ihtimalinin oldukça düştüğünü belirtmeliyiz. Hamilelik sürecinde anne adayının sevdiklerinin ve partnerinin desteğini alması yararlı olacaktır.

Kilo alımı ciltte hasara yol açabilir.  Bu yüzden, çatlakları önlemek için en kısa sürede krem kullanılmaya başlanması önerilir. Göbek, göğüs ve kalçalara nemlendirici sürülmesi uygun olacaktır.

Tabii hamileliğin yalnızca kötü etkileri yok: Anne adaylarının saçları harika görünmeye başlar ve hamileliğin ilk üç ayı sonrası bulantı neredeyse tamamen kaybolur.

Hamileliğin ilk üç ayında partnerlerin dayanışması

Hamileliğin İlk Üç Ayında Özel Bakım

Bazen anne adaylarının belirli besinlere ihtiyacı olabilir ya da bu yolculuğa devam edecek enerjileri olmayabilir. “Aşermeniz” kolay sindirilen karbonhidratlar sayesinde giderilebilir. Tabii ruh haliniz de bu durumu oldukça etkiler, genelde en çok aşerilen yiyecek çikolatadır.

Bunlara ek olarak, hamileliğin ikinci ayı ultrason için doğru bir zamandır. Tabii öncesinde bir uzmana danışmanız iyi olacaktır. Tıbbi danışmanlık almaya ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi.

Sekizinci hafta itibarıyla bebeğin kalp atışlarını duymaya başlayacak olmanız gerçekten çok ilginç bir gerçek. Bu noktada, bebeğin yumurtalığınızda yanlış konumlandığına dair sorunları bertaraf edebilirsiniz.

Bunca bilgiye rağmen, hamileliğin ilk üç ayında yaşanabilecek şeylerle ilgili hiçbir şey kesin değildir. Her kadın hamileliği farklı deneyimler.

Kesin olarak bildiğimiz şey, düzgün beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzının, hamilelikte yaşanabilecek sorunların önüne geçtiğidir.

İlginizi çekebilir ...
Hamileliğin İlk Üç Ayında Kanamanın Nedenleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamileliğin İlk Üç Ayında Kanamanın Nedenleri

Hamileliğin ilk üç ayında kanama gebeliğin her aşamasında endişe vericidir. Her zaman doktorunuza danışmayı gerektiren bir durumdur.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.