Göğüslerim Neden Ağrıyor?

26 Şubat 2020
Kızlarda ergenlik dönemi yaklaştığında özellikle kalça ve göğüs bölgesinde bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Fiziksel olarak her kadın, özellikle hormonal değişimler nedeniyle yaşam boyu farklı ve zorlu durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle ergenlikten önce ve sonra vücutta meydana gelen hormonal değişimler vücutta bazı değişikliklere yol açmakta ve bu durum da göğüslerin ağrımasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla her sağlıklı kadın kendisine “Göğüslerim neden ağrıyor?” diye sorabilmektedir.

Kadınlar arasında göğüs bölgesinde ortaya çıkan ağrılar oldukça yaygındır ve şu soruları ortaya çıkarmaktadır: Göğüslerim neden ağrıyor? Kadınlarda göğüs ağrısına ne sebep olur? 

Bu ağrılar menstrüasyondan hamileliğe kadar birçok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Adet döneminden önce veya sırasında iltihap ve hassasiyet oldukça yaygındır. Bu durum önemli bir tehlike arz etmemekle birlikte, göğüste meydana gelen ağrıların nedeni hormonlardaki değişiklikler veya uygun olmayan sutyen kullanımı bile olabilmektedir.

Bazen kadınlar göğüslerinde meydana gelen ağrıları direkt olarak göğüs kanserine yormaktadır fakat bu durum sağlığa oldukça zarar veren yüksek bir endişe halini ve takip eden üzücü fikirleri de beraberinde getirmektedir. Gönül rahatlığınız için göğsünüzde ağrı veya rahatsızlık hissetmenizin muhtemel nedenlerinden bazılarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Göğüslerde ağrıya yol açan en yaygın nedenler

1. Hormonal değişiklikler

Adet öncesi sendromundan geçen genç kadınların ağrı hissetmesi yaygın bir durumdur. Vücutlarını iyi tanıyan bazı kadınlar doğurganlık dönemlerini bile tespit edebilmektedir. Bu dönemlerde göğüslerde ağrı meydana gelebilmektedir.

Bu rahatsızlık yumurtlama ve adet döneminizden önceki günlerle çakışan adet döngüsünün yarısında ortaya çıkmaktadır. 

Yukarıda altını çizdiğimiz döngünün iki aşaması kadınların hormonlarının en ani şekilde değiştiği günlerle çakışmaktadır. Buna ek olarak, doğum kontrol hapı kullanımı ve hormon replasman tedavisi bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasına etki edebilmektedir.

meme iltihaplı kadın

2. Hamilelik

Birçok kadın için ilk hamilelik belirtilerinden birisi göğüs ağrısıdır. Bunun nedeni kadınların erken yaşta hamile kalması veya ilk kez hamile kalması nedeniyle daha hassas bir hale gelmeleridir.

Bununla birlikte, bu ağrının hamileliğin ilk üç ayında hissedilmesi normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Göğüsler boyut olarak büyümekte ve mavi damarlar ortaya çıkmaktadır. Bu da kan akışındaki artışı göstermektedir.

3. Emzirmek

Kadınlar, emzirmeye başlasalar da başlamasalar da doğum yaptıktan hemen sonra göğüs ağrısı çekebilmektedir. Bunun nedeni vücuttaki süt seviyesinin artmasıdır. Bununla birlikte, ağrıların sürekli ve yoğun olup olmadığı kontrol edilmeli ve ek olarak herhangi bir iyileşme belirtisi olmadığında mastit tehlikesi için doktora başvurulmalıdır.

4. Mastit

Bu rahatsızlık, süt kanallarının tıkanması nedeniyle sinüslerde meydana gelen iltihaplanmayla ortaya çıkmaktadır. Mastit, virüs, bakteri veya mantar nedeniyle göğüste meydana gelen bir enfeksiyon nedeniyle oluşmaktadır. Göğüslerde kızarıklık, arı veya ateşlenme dikkate alınması gereken belirtilerdir.

5. Yanlış sutyen ölçüsü

İyi bir göğüs sağlığı için sutyenin düzgün bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çok küçük bir sutyen giymek göğüslere aşırı basınç uygulayarak ağrıya ve kan akışının aksamasına neden olacak ve sonucunda da göğüslerde ağrı meydana gelecektir.

Ek olarak, sutyenin telleri olması durumunda memede bulunan dokulara zarar verebilmektedir. Aksine, sutyenin çok büyük olması durumunda ise göğüsler gerekli desteği bulamamaktadır. Bu destek eksikliği omuzlarda sarkmaya ve göğüslerde ağrının da artmasına sebep olabilmektedir.

Spor yapan kadın

6. Aşırı fiziksel egzersiz

Göğüsler. göğüs kaslarının önünde yer alan ve yumuşak dokulardan oluşan bezlerdir. Bu nedenle, uzun bir egzersiz programından sonra kadınların bu bölgede ağrı hissetmesi nadir görülen bir şey değildir.

Göğüslerdeki ağrı çok kuvvetliyse ve günlerce devam ediyorsa, kas yırtığı olmadığından emin olunması gerekmektedir. 

Egzersiz yaparken, özellikle spor için tasarlanmış sutyen giyerek göğüslere uygun desteğin verilmesi büyük önem arz etmektedir.

Kadınlar sutyenin doğru büyüklükte olduğundan ve yapılan hareketlerin göğüsler üzerinde olan etkisini azalttığından emin olmalıdır. Bu çözümlerle göğüslerinizde ortaya çıkan ağrıyı engelleyebilirsiniz.

7. Göğüs kanseri

Göğüslerde ağrı, bu hastalığın teşhisi yapılmadan önce bu hastalıktan muzdarip hastalarda ortaya çıkan belirtilerden biridir. Hastaların düzenli olarak kontrollere gitmesi ve zamanında tedavi olması durumunda meme kanserinin ortaya çıkardığı rahatsızlıkları hissetmeleri daha da azalmaktadır.

Bir önlem olarak, ayda bir kere göğüsleriniz üzerinde kendi muayenenizi yapmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir anormallik tespit edemiyorsanız ve yine de ağrı devam ediyorsa, farklı gelişim gösteren ve tehlikesiz bir rahatsızlıkla karşı karşıya olabilirsiniz.