Hamilelik Dönemi İçin En İyi Çaylar

Hamilelik Dönemi İçin En İyi Çaylar

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Hamilelik dönemi boyunca sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak çok önemlidir. Bu dönemde ne yememiz ve yemememiz konusunda çok dikkatli olmalıyız. Örneğin; çay içmek faydalıdır ve hamile kadınlar için en iyi çayların hangileri olduğunu bilmemiz faydalı olabilir.

Çok çeşitli çay türleri vardır ve bazı çaylar hamilelik dönemi süresince önerilmez. Bu yüzden çayın hangi bitkiden yapıldığını ve hangi özelliklere sahip olduğunu bilmek çok önemlidir. Doğru önlemleri almak, bizim zarar görmemizi engellemiş olur.

İlk olarak verebileceğimiz örnekler arasında yeşil çay ve Afrika kızıl çayı olarak da bilinen roybos çayı bulunuyor. Bu iki çay, aşırıya kaçmadan tüketildiği zaman hamilelik döneminde çok faydalıdır.

Hamilelik Dönemi için Tüketebileceğiniz En İyi Çaylar

Bitki çayları, hamilelik döneminde vücudunuza birçok fayda sağlar. Aşağıda, çayların ve demlemelerin yanı sıra, bunların farklı özelliklerinin de olduğu bir listeyi bulacaksınız:

 • Roybos çayı, hamileliğin ilk haftalarında genellikle düşük olan vücudun savunmasını teşvik eden antioksidanlar içerir.
 • Yeşil çay, aynı zamanda DNA’yı hasardan koruyan antioksidanlar bakımından da zengindir. Ayrıca bebeğin gelişimini de destekler.
 • Siyah çay hamilelik sırasında en güvenli çaylardan biridir; ancak sadece kafeinsiz olması durumunda tüketilmelidir.
 • Hamilelik dönemi için tüketebileceğiniz en iyi çaylardan biri de yulaf samanı çayıdır. Bu çay çok besleyicidir ve sinir sistemini rahatlatır. Ayrıca vücuda çok önemli vitamin ve minerallerin sağlanmasına da yardımcı olur.
 • Zencefil çayı: Bu çay, hamilelik döneminde en çok önerilen çaylardan biridir; çünkü zencefil, mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Hamileler için ısırgan otu çayı da önerilir. Bu çay ise demir ve kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri içerir.
 • Kekik çayı birçok vitamin, mineral, antioksidan, demir, manganez, kalsiyum ve lif içerir.
hamile kadınlar için en iyi çaylar

Hamilelik Döneminde Hangi Çaylar Tavsiye Edilmez?

Hamile kadınlar için faydalı olan pek çok çay olmasına rağmen, bu dönemde tüketilmesi önerilmeyen bazı çaylar da vardır. Bu çaylar ile ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Adaçayında, rahimde kasılmalara sebep olabilen ya da var olan kasılmaları artırabilen, düşüklere ve yüksek tansiyona neden olabilen thujone (tüjon) adlı bir madde vardır.
 2. Çok fazla maydanoz çayı içerseniz, bu çayın da size çok fazla zararı olabilir. Hamilelik döneminde içilen maydanoz çayı düşük yapma riskini artırabilir ve hatta bebeğin gelişimini bile etkileyebilir.
 3. Yeşil çayın faydaları ve riskleri vardır; bu yüzden yeşil çay da listemizde yerini aldı. Kafein içerdiği ve folik asit emilimini azalttığı için, çok miktarda yeşil çay tüketimi tavsiye edilmez. Bununla birlikte, ölçülü olarak tüketilirse, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve hatta gebelik şekerinin meydana gelmesini önleyebilir.
 4. Tavsiye edilmeyen bir diğer çay ise, meyan kökü çayıdır; çünkü kan basıncını artırabilir.
 5. Garip gözükmesine rağmen, hamilelik dönemi boyunca önerilmeyen çaylardan biri de papatya çayıdır. Papatya çayının faydaları olabilir; ancak bebeğin dolaşım sistemi üzerinde bazı problemlere de neden olabilir.
 6. Okaliptüs çayı solunum sorunlarını tedavi edebilir; ancak hamilelik döneminde mide bulantısı, ishal ve kusmaya neden olabilir.
 7. En tehlikeli çaylardan biri de Latince ismi mentha pulegium olan yarpuz çayıdır. Ağır vakalarda bebekte sakatlık oluşmasına neden olabilir.
 8. Ravent çayı, hamilelik döneminde hiç tüketilmemesi gereken bir çaydır. O kadar güçlüdür ki düşüklere yol açabilecek rahim kasılmalarına neden olabilir.
 9. Boldo yapraklarının çayı, hamilelik döneminde ters etkileri olan özelliklere sahiptir. Kasılmalara ve erken doğumlara neden olabilir.
 10. Bazı uzmanlar hamile kadınlara, olumsuz etkilerinden dolayı kedi otu çayı içmemelerini tavsiye etmektedir.
gebelikte çay içmek

Hamilelik Döneminde Çay İçmek ile İlgili Bazı Tavsiyeler

 • Bitkisel çayları fazla tüketmeyin. Bu çaylar rahim problemlerine neden olabilir.
 • Günde bir ila üç bardak çay içebilirsiniz. Bundan daha fazla içmek zararlı olabilir.
 • Çay bir miktar kafein içerir; bu yüzden ölçülü olarak tüketilmesi gerekir.
 • Farklı çay türleri içmeyi deneyin, her bir çayın farklı özellikleri ve tadı vardır.
 • Beyaz çay ve yasemin çayının hamilelik döneminde tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Çay içmek hamile kadınlar için çok faydalıdır; ancak aynı zamanda bazı çay türleri bu dönemde zararlı olabilir. Bu nedenle, çayı içmeden önce içerdiği özellikler hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Son olarak, çaylar hakkına bilgisi olan birine danışın, şüphelerinizi paylaşın ve hepsinden önemlisi de, zararlı olup olmadığından emin olmadığınız bir çayı içmekten kaçının. Her zaman sağlığınızı ve bebeğinizi korumak zorunda olduğunuzu unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim? 
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim? 

Hamilelik sırasında bir annenin beslenme düzeninin, hem çocuğu hem de kendisini etkilediğini bilmek gerekiyor. Dolayısıyla öğünler, hamile bir kadı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Carrasco, Á. M. M., Neto, M. R., & Rodríguez, M. D. L. R. L. Seguridad de la toma de infusiones herbales en el embarazo: manzanilla, valeriana, tila, té y menta-poleo, 2017.
 • Neha K., Haider MR., Pathak A., Shahar Yar M., Medicinal prospects of antioxidants: a review. Eur J Med Chem, 2019. 178: 687-704.
 • Li J., Zhao H., Song JM., Zhang J., et al., A meta analysis of risk of pregnancy loss and caffeine and coffee consumption during pregnancy. Int J Gynaecol Obstet, 2015. 130 (2): 116-22.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.