Kanserli Çocukların Ciltleri ve Koruma Önlemleri

Kanser hastalığı bulunan çocukların cildi son derece hassastır. Bundan dolayı bu çocukların ciltlerinin bakımı çok dikkatli ve hassas bir biçimde yapılmalı ve korunmalıdır. Aşağıda bunun için neler yapmak gerektiğine ilişkin bilgiler sunuyoruz.
Kanserli Çocukların Ciltleri ve Koruma Önlemleri

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2021

Kanserli çocukların ciltleri, radyoterapi ve kemoterapi gibi gördükleri çeşitli tedavilerden dolayı güneşe karşı daha hassas olabilir.

Bu çocukların cildi çok daha hızlı bir biçimde güneş yanığı olabilir ve melanom gibi kötü yaraların oluşma ihtimali yüksektir. Bu nedenden dolayı kanserli çocukların ciltleri korumak için alınabilecek çeşitli önlemler bulunmaktadır. Şimdi bu önlemlerden bazılarını inceleyelim.

Kanser Tedavilerinin Cilde Etkisi

Kemoterapi ilaçları ciltte kızarma, isilik ve diğer farklı cilt problemlerine neden olur. Radyasyon terapisi de benzer sorunlara yol açan bir diğer kanser tedavisidir. Bu tedavi yönteminde ayrıca, tedavi bölgesinde enflamasyon, cilt soyulması ve kabarma gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Kanserli Çocukların Ciltleri ve Güneş Kremi Kullanımı

Çocuklar yetişkinlere oranla güneş ışınlarından çok daha ciddi bir biçimde korunmaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü ciltleri son derece hassastır. Güneş koruması için üretilmiş farklı ürünler bulunmaktadır. Bunlar, sprey, krem, jel ve losyon olarak sınıflandırılabilir. Ancak uygulaması kolay olduğundan çocuklar için en uygun olanı spreydir.

yüzüne güneş kremi sürülen bir çocuk

Güneş koruyucusu seçimi yapılırken UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş bir koruma sağlayan ve koruyucu faktörü 50 ya da daha fazla olan ürünler tercih edilmelidir.

Buna ek olarak ürünün son kullanma tarihine de dikkat etmek gerekir. Çünkü ürün bir kez açıldığında sadece bir yıl içinde tüketilebileceği unutulmamalıdır.

Cildi Sürekli Bir Biçimde Nemlendirin

Radyoterapi ya da kemoterapi gibi terapötik işlemlerden geçmek zorunda kalan çocuklarda cilt yüzeyi zarar görür. Sonuç olarak cilt bariyeri değişir ve bu nedenle yeniden üretilmesi gerekir.

Cildin doğru ve özenli bir biçimde nemlendirilmesi, kanserli çocukların ciltleri için en önemli adımlardan bir tanesidir. Piyasada nemlendirici etkili güneş koruyucuları bulmak mümkündür. Bu tür ürünler sayesinde tek adımda cilt bakımı için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Geniş Kenarlı Şapkalar Giydirin

Geniş kenarlı şapkalar, güneş koruyucu sürmeyi unutmuş olabileceğiniz bölgeleri güneş ışınlarından koruyacaktır. Bu tür fiziksel koruma yöntemleri sayesinde ense, kulaklar ve kafa bölgesinde güneşe karşı ek koruma sağlanmış olur.

Ayrıca sadece güneşli günlerde bu tür önlemler alınması gerektiğini düşünmeyin. Çünkü bulutlu havalar da ultraviyole geçişini engellemez. Bu nedenle bu tür hava şartlarında da güneş ışınları cilde zarar verebilir.

Kanserli Çocukların Ciltleri İçin Hipoalerjenik Ürünler Tercih Edin

Hipoalerjenik ürünler tahriş, alerji ya da duyarlılık gibi problemlerin görülme olasılığını azaltma özelliğine sahip olan ürünlerdir.

Bu tür ürünler sadece ciltleri hassas olan insanlar için değil aynı zamanda herkes için tavsiye edilmektedir. Çünkü herkes alerjik reaksiyon geliştirebilir. Hipoalerjenik kremler, sabunlar ya da şampuanlar ciltte alerjiye neden olan koku veya renklendirici madde içermezler.

Güneşte Uzun Süreler Geçirmeyin

Çocukların cildi yetişkinlerden daha hassastır. Bu nedenle güneşten korunma önlemlerinin daha yoğun bir biçimde uygulanması gerekir. Bu noktada güneş ışınlarının en yoğun ve maksimum etkili olduğu saat aralığının 12 – 16 saatleri arasında olduğunun altını çizmek gerekir.

Bu saatlerde güneşe çıkmaktan kaçınmak ya da gölgede bulunan yerleri tercih etmek gerekir. Ayrıca 6 aylıktan küçük bebekleri güneş koruyucu olsa bile doğrudan güneş ışınlarından uzak tutmak gerekir.

Genellikle bulutlar ya da bulutlu günlerde cilde olumsuz etki edecek ultraviyole ışınlarının olmadığına dair yanlış bir kanı bulunmaktadır. Ancak bu ışınların bulutlardan geçerek güneşli günlerdeki gibi bir zararlı etki oluşturabileceği gözden kaçırılmaması gereken bir gerçektir.

Aynı zamanda kum, kar ve su gibi yüzeyler güneş ışınlarının etkisini artırıcı özelliğe sahiptirler. Bu nedenle bu tür yerlerde güneş koruyucularını her iki saatte bir yeniden uygulamayı unutmamalısınız.

güneşten korunan bir çocuk

Doğru Kıyafetleri Tercih Edin

Daha hassas ve herhangi bir nedenle cilt bariyeri zarar görmüş olan ciltler için kıyafet seçimi son derece önemlidir. Bu bağlamda, % 100 pamuk dokuya sahip ve kumaş boyasının minimum olduğu açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

Bununla birlikte son dönemde dokusunda bir tür UV filtresi bulunan kıyafetler daha sık bir biçimde kullanılmaya başlamıştır. Ultraviyole koruma faktörü (UPF), güneş ışınlarının bir giysiye nüfuz etme düzeyini gösterir. Aslında kullandığımız giysilerdeki UPF oranı en az 40 ila 50+ düzeylerinde olmalıdır.

Doğru kıyafete ek olarak güneş ışınlarından korunmanın bir diğer temel yöntemi ise güneşe maruz kalan vücut bölgelerini kapatan kıyafetler tercih etmektir.

Kanserli Çocukların Ciltleri ve Doğru Yöntemlerle Korumanın Önemi

Daha önce de altını çizdiğimiz gibi kanser hastalığı bulunan çocuklarım cilt bakımı ve koruması için gerekli önlemleri almak son derece önemlidir. Her ne kadar bu gruba giren çocuklar için yapılması gerekenler özel olarak belirtilmiş olsa da, aslında herkesin cildini zararlı ışınlardan korumak için bu önlemleri alarak tavsiyelere uyması gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dadlani C, Orlow SJ. Planning for a brighter future: a review of sun protection and barriers to behavioral change in children and adolescents. Dermatol Online J. 2008 Sep 15;14(9):1. PMID: 19061583.
  • Adam J. Sun-protective clothing. J Cutan Med Surg. 1998 Jul;3(1):50-3. doi: 10.1177/120347549800300115. PMID: 9677262.
  • Thoonen K, Schneider F, Candel M, de Vries H, van Osch L. Childhood sun safety at different ages: relations between parental sun protection behavior towards their child and children’s own sun protection behavior. BMC Public Health. 2019;19(1):1044. Published 2019 Aug 5. doi:10.1186/s12889-019-7382-0

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.