Kene Isırması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kırsal bir bölgeye veya ormana gitmek, ailenizle birlikte yapabileceğiniz hoş ve sakinleştirici bir aktivitedir. Ancak dikkatli olmanız ve böcek ısırmalarını özellikle de kene ısırmasını önlemek için tedbirler almanız önemlidir. Bugünkü yazımızda kene ısırmasının belirtilerinden ve böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. 
Kene Isırması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2019

Çoğu durumda kene ısırması kızarma, kaşınma ve ısırığın etrafında şişkinliğin dışında herhangi bir hasara yol açmaz. Ancak bu parazit tipi deride bir süre kalırsa ısırığı aracılığıyla hastalıkları geçirebilir. Böyle bir durum olduğunda tıbbi müdahale edilmesi çok önemlidir.

Kene ısırması durumunda ne yapılmalıdır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi kene ısırması genellikle hastalığa yol açmaz. Ancak dişi kenelerdeki salya, lyme hastalığı olarak bilinen bir toksin içeriyor olabilir. Kene, kişinin vücudunda günlerce kalırsa bu hastalık ortaya çıkabilir.

Kene ısırmasının belirtileri

Aşağıda kene ısırması nedeniyle ortaya çıkan belirtilerden bazılarını bulabilirsiniz. Elbette semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Bazı insanlarda yalnızca bir bazılarında ise pek çok belirti görülebilir.

 • Kene ısırığının etrafında şişlik
 • Isırığın olduğu bölgede kızarıklık
 • Baş ağrısı
 • Nefes almada zorlanma
 • Kas koordinasyonunun bozulması
 • Vücudun tamamında isilik oluşması
 • Tamamen felç
 • Ateş.

Bir kene tarafından ısırıldığınızı hemen fark ederseniz…

Kene ısırdıktan sonra bunu hemen fark ederseniz, paraziti çıkarmak için izlemeniz gereken bir dizi adım vardır.

Cımbız ile çıkarmak

Böceği çıkarmak için dar uçlu bir cımbız kullanın. Kenenin ağzını hedefleyin. Bu kısım kişinin derisine en yakın olan kısımdır. Kenenin vücudunu ezmemek önemlidir.

Keneyi çıkartırken yavaş ve sürekli davranmalısınız. Deriye dikey pozisyonda kalmalısınız. Asla ani hareketler veya bükme hareketleri yapmamalısınız. Keneyi sıkıştırarak ezmemek özellikle önemlidir.

Çıkarma sürecini kolaylaştırma niyetiyle aseton, vazelin v.b. ürünler kullanmayın. Bu tür ürünler her şeyin kötüleşmesine yol açabilirler.

kene kovucu sprey orman çocuk

Bazen kenenin bir kısmı kopup kişinin derisinin içinde kalabilir. Bu, daha önce bahsettiğimiz gibi, kenenin ağız kısmıysa doktora başvurmalısınız. Böylece doktor bölgede ufak bir kesik açarak kalanları çıkarmayı deneyebilir.

Derinin içinde kalan kısım kenenin başka bir bölümüyse o halde kişinin vücudu bu bölümü birkaç gün içinde kendiliğinden atacaktır.

Keneyi saklamak

Keneyi saklama olanağınız varsa bunu yapın. Doktora gidene kadar ağzı kapalı bir poşete veya buzluğa koyun. Böylece doktor kenenin cinsini tanıyabilecektir. Bu sayede daha eksiksiz bir tanı koymayı başarabilir.

Dezenfekte etmek

Çıkarma işlemini bitirdikten sonra aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Sterilize edici jeliniz veya ispirtonuz varsa onları da kullanın.
 • Isırmadan etkilenen bölgeyi su ve sabunla yıkayın. Isırılan bölgeyi yeniden alkolle dezenfekte edin.
 • Isırılan bölgeyi her zaman temiz tutun.
 • Kaşımayın.
 • Isırılan bölgeye soğuk kompres uygulayın.

Kene ısırması nasıl önlenir?

Keneler ormanlık alanlarda yaygın olarak görülürler. Ayrıca çalıyla dolu uzun çimenli alanlarda da bulunurlar. Bu nedenle kırsal bölgelere giderken uzun kollu bluz ve uzun pantolon gibi kıyafetleri tercih etmelisiniz. Bu, kenelerin derinize yapışmalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca çorap giyip pantolonunuzun paçalarını çorabın içine sokmak da iyi bir fikirdir. Pantolon giyiyor olsanız bile böcekler cildinize ulaşmak için kolayca içeriye tırmanabilirler. Paçalarınızı çoraplarınızın içine sokarsanız bunu engellemiş olursunuz.

kol kaşıma hareketi

Böcek kovucu kullanmak da önemlidir. Yalnızca derinize sıkmakla kalmayın. Dışarıdayken giyeceğiniz kıyafetlerin üzerine de sıkın. Böylece eksiksiz bir şekilde korunmuş olacaksınız.

Böcek kovucuyu saat başı veya iki saatte bir yeniden uygulamalısınız. Böylece etkisi devam edecektir. Korunmaya devam etmiş olursunuz.

Evinizde hayvanlar varsa yayılmalarını önlemek için her zaman parazitlerle ilgilendiğinizden emin olun. Bu, özellikle kedi ve köpek sahipleri için geçerlidir. Çünkü en yaygın tip kahverengi köpek kenesidir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Böcek Isırması Ya da Sokmasının Etkileri Nelerdir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Böcek Isırması Ya da Sokmasının Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda böcek ısırmasını önlemek ebeveynler için bir endişe konusudur. Bugün bu konudaki sorularınıza yanıt bulmanıza yardımcı olacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.