Kızınızın İlk Jinekolog Muayenesi

Bir kadının ilk jinekolog muayenesi gelişim hakkında konuşmak ve bir güven ilişkisi kurmak adına harika bir fırsattır. Bugünkü yazımızda, bu önemli anla ilgili bilgiler edinin.
Kızınızın İlk Jinekolog Muayenesi

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2020

İlk jinekolog muayenesi gençler arasında gerginliğe neden olabilir. Fakat üreme organlarında herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek adına bu gibi kontroller son derece önemlidir.

Genç kadınların ilk kez jinekologa gitmesi için doğru bir yaş yoktur. Bazıları ilk kez regl olunduktan sonra gidilmesini önerir. Diğerleri ise aktif bir cinsel yaşama başlayana kadar beklemeyi tercih ederler.

Kızınızın vücudu ya da cinsellik ile ilgili soruları varsa, bu da ilk jinekolog muayenesine gitmesi için mantıklı bir neden olacaktır.

Bir anne olarak, kızınızı muayene sırasında aklına gelebilecek her şeyi sorması için teşvik etmenizi öneriyoruz. Bu deneyimi kolaylaştırmak için kızınız önceden aklındaki soruları bir kağıda dökebilir. Bu sayede gerilse dahi soracağı soruları unutmamış olur.

Kızınızın İlk Jinekolog Muayenesi

Kızınızın jinekologa gitmesi konusunda endişe edeceğiniz bir durum yok. Jinekologa gitmek her kadının rutini haline gelmelidir.

Düzenli muayene jinekolojik problemlerin tespit edilmesini ve önlenmesini sağlar. Ayrıca doktorlar kadın sağlığı ile ilgili her soruyu yanıtlayabilirler.

Jinekologa acilen başvurulması gereken durumlar da olabilir. Korunmadan cinsel ilişkide bulunma, gecikmiş ya da gerçekleşmemiş regl, olağan dışı vajinal kanama gibi vakalar bu acil durumlara örnek olabilir.

Tabii ilk muayeneyi planlamak genç kadınlar için gergin bir durum olabilir. Fakat bunu yaparak ilk muayenede yapılan testler ve incelemeler hakkında bilgi de edinmiş olurlar.

İlk jinekolog muayenesi

İlk Jinekolog Muayenesi Esnasında Neler Yapılır?

Genç kadınlar ilk muayenelerinde rahatsız hissedebilirler. Fakat bu onlar için travmatik bir deneyim olmamalıdır.

Aşağıda ilk muayenede neler olduğunu detaylı bir biçimde açıkladık.

1. Randevudan Önce Hazırlanma

Kızınızın ilk randevusu için hazırlanmasına yardımcı olmak onun için oldukça faydalı olacaktır. Öncelikle kızınıza bunun herhangi bir muayeneden farksız olduğunu açıklamalısınız. Jinekologunuza şu bilgileri vermeniz son derece önemlidir:

  • Kızınızda ya da ailenizde ciddi bir hastalık olup olmadığı.
  • Alerji ya da baş ağrısı gibi diğer tıbbi problemler.
  • Çocuğunuzun düzenli aldığı ilaçlar olup olmadığı.
  • İlk regl olunan yaş.
  • Son regl döneminin ne zaman gerçekleştiği.
  • Son regl döneminin ya da kanamanın ne kadar sürdüğü.
  • Regl döneminde ortaya çıkan diğer belirtiler.

“Genç kadınlar ilk muayenelerinde rahatsız hissedebilirler. Fakat bu onlar için travmatik bir deneyim olmamalıdır.”

2. Tıbbi Geçmiş

İlk muayenede çocuğunuzun genel sağlığı üzerine incelemelerde bulunulur; bunun için doktorlar bazı sorular sorarlar. Bu sorular sorulurken annesinin orada olup olmayacağı hastaya kalmıştır.

Bu aşamada doktor ya da hemşire hastanın rutini ya da sağlığı ile ilgili sorular yöneltir. Bu soruların amacı hastanın genel sağlığı hakkında bilgi edinmektir.

Bu aşama doktora hastanın tıbbi geçmişinden de bahsetmek için mantıklı bir noktadır. Kızınızın önceden hazırladığı bilgilerin yanı sıra, doktorlar herhangi bir hastalıkları olup olmadığını ya da önceden bir ameliyat olup olmadıklarını da sorarlar.

Kızınız bu esnada neden jinekologa gelmek istediğini de açıklayabilir.

Saçma gelse de aklındaki soruları sorması için onu teşvik edin. Doktor muayeneyi tamamlamak için jinekolojik inceleme gerekip gerekmediğine karar verecektir.

Elinde bir kağıtla hastaya açıklama yapan doktor

3. Fiziksel Muayene

Bu randevuda fiziksel muayene yapılması şart değildir. Doktor ya da hasta bu ilk randevuyu akıllardaki soruların yanıtlanması ve bir güven ilişkisi kurulması için de değerlendirebilir.

Doktor gerekli görürse ya da hasta cinsel olarak aktifse fiziksel muayene de yapılabilir. Muayene esnasında doktor herhangi bir enfeksiyon ya da hastalık olup olmadığını anlamak adına üreme organlarını inceler. Genellikle bu muayene uzun ya da ağrılı değildir.

Doktorlar herhangi bir yumru ya da anormal salgılar olup olmadığını anlamak adına göğüs muayenesi de yapabilirler. Bu kontrol kızınızın gelişimi esnasında herhangi bir asimetri durumunun tespit edilmesi adına gereklidir.

Son olarak, ilk jinekolog muayenesinin her genç kadının yaşamında önemli bir yeri olduğunu unutmayın. Kızınızın en özel sorularını yanıtlayabilecek bir sağlık çalışanı ile aralarında güven ilişkisinin kurulması için bu muayene son derece önemlidir.

Bundan dolayı, kızınıza kendi jinelogunu seçmesi için izin vermenizi öneririz. Sizin jinekologunuza ya da başka birinin tavsiye ettiğine gidebilir.

Aynı zamanda tek başına ya da başka biriyle gitmek istiyorsa bunu da anlayışla karşılamalısınız. Bu onun bedeni ve onun kararı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.