Regl Ağrısından Kurtulmak İçin 7 İpucu

29 Şubat 2020
Regl ağrısı, pek çok kadını kötü etkilemektedir. Bununla birlikte, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak bazı ipuçları vardır.

Regl ağrısı, pek çok kadının her ay karşılaştığı bir sorundur ve bazen günlerce sürebilir. Bu nedenle, bu yazımızda ağrıyı hafifletmek için size yardımcı olabilecek ipuçlarından bahsedeceğiz.

Aşağıdaki tavsiyelerle birlikte, bu zor dönemi daha katlanılır hale getirebilirsiniz. Bu ipuçlarından bazıları sizin için daha etkili olabilir. Bildiğiniz gibi, herkesin vücudu farklı şekilde çalışır.

Regl ağrısını hafifletmek için ipuçları

1. İyi beslenmek

Dengeli beslenmek, pek çok hastalıktan kaçınmada kilit rol oynar. İyi beslenmek ayrıca vücudunuzun regl ağrısına verdiği tepkiyi de hafifletir.

Vücudunuz için gerekli olan tüm besinleri tükettiğinizde, vücudunuz herhangi bir besin yetersizliğinden muzdarip olmayacaktır. Durumu daha da kötüleştirebileceğinden, regl dönemine yaklaştığınızda ve regl dönemi boyunca yüksek miktarda tuz, kafein ve şeker içeren besinleri tüketmekten kaçının.

Öte yandan, süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum bakımından zengin yiyecekler tüketmeye çalışın. Regl döneminiz boyunca günde birkaç kez yemenizi ancak porsiyonlarınızı küçültmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece, vücudunuz aşırı tok hissetmeyeceğinden rahatsızlığı azaltabilir.

2. Fiziksel aktivite

Regl sırasında, pek çok kadın yataktan bile çıkmak istemez. Ancak bu bir hatadır çünkü spor veya diğer hafif tempolu egzersizler yapmak vücuttaki kan akışını artırmaya yardımcı olur.

Endorfin üretimini artırmasının yanı sıra, egzersiz yapmak regl ağrısını etkili bir şekilde azaltmanın en harika yoludur. Yoga, rahatlamak ve vücudunuzu aktif tutmak için iyi bir yöntemdir.

regl ağrısı çeken kadın

Nefes kontrolü de regl ağrısından kurtulmak için bir diğer seçenektir.Eğer bu egzersizleri temiz havada yapma şansınız varsa çok daha iyi olacaktır. Her türlü rahatlama egzersizi faydalıdır.

3. Ilık duş

Ilık su ile duş almak, regl ağrısı da dahil olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelir. Ilık duş, kaslarınızı rahatlatır ve gerginliği azaltır. Böylece regl ağrınız da etkili bir şekilde sakinleşir.

4. Sıcak kompresi

Ağrıyı hafifletmenin bir diğer yolu ise karnınıza veya sırtınıza sıcak su torbası koymaktır. Bu sırada ayağınızı da yüksek bir yere dayayarak kan akışını artırabilirsiniz.

“Spor veya diğer hafif tempolu egzersizleri yapmak vücuttaki kan akışını artırmaya yardımcı olur.”

5. Esansiyel yağ masajları

Karnınıza dairesel hareketlerle hafif bir masaj yapmak da yardımcı olabilir. Biberiye, tarçın veya portakal çiçeği yağı gibi ağrıyı hafifletmede etkili olan yağlarla masajı desteklemek daha iyidir.

6. Ayaklarınızı ılık suya koyun

Bu da rahatlamak ve ağrıyı hafifletmek için iyi yöntemlerden bir diğeridir. Pedikür yaptırır gibi, ayaklarınızı ılık su ile dolu bir kapta bekletin. İsterseniz, suyun içerisine rahatlatıcı esansiyel yağlar da ekleyebilirsiniz. Farkında bile olmadan ağrınız ortadan kaybolacak.

sıcak su torbası

7. Bitki çayları

Bitki çayları, ağrıları hafifletmek için her zaman harika bir yoldur. En çok tavsiye edilen çaylar aşağıdaki gibidir:

  • Papatya çayı: Bu, dünyada en sık kullanılan çaylardan bir tanesidir. Çok besleyici olmasının yanı sıra, istediğiniz kadar içebilirsiniz ve regl ağrısını hafifletmede son derece etkilidir.
  • Tarçın çayı: Tarçının muhteşem ağrı kesici ve anti-inflamatuvar özellikleri regl ağrısını hafifletir. Üstelik yapımı son derece kolaydır ve lezzetli bir çaydır.
  • Anason çayı: Bu, regl ağrılarıyla mücadele eden doğal bir yöntemdir. Spazm önleyici özellikleri sayesinde, sıcak anason çayı size iyi gelecektir.
  • Karanfil çayı: Bu doğal baharatın şaşırtıcı ağrı kesici özellikleri vardır. Sıcak tüketildiğinde karanfilin etkisi artar ve regl ağrısını hemen keser.

Eğer regl ağrınız çok şiddetliyse ve doğal yöntemler işe yaramıyorsa, kadın hastalıkları ve doğum doktoruna danışmanız ve ağrının normal olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Doktor gerekli görürse ilaç da verecektir.