Soğuk Algınlığını Önlemek: Bilmeniz Gereken Altı Faydalı İpucu

Havadaki ani değişiklikler genellikle yetişkinler ve çocuklar arasındaki soğuk algınlığının yayılmasına neden olur. Bu makalede, soğuk algınlığını önleme hakkında bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz.
Soğuk Algınlığını Önlemek: Bilmeniz Gereken Altı Faydalı İpucu

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2019

Hava değişiklikleri, yakalanabileceğiniz bazı virüslerin kolayca yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle, bir adım önde olmak ve önlem almak iyi bir fikirdir. Soğuk algınlığını önlemek, bilmeniz gereken altı faydalı ipucu ile gayet kolay. Doğru tarifleri ve doğal ilaçları kullanıyor, birkaç yararlı ipucunu uyguluyorsanız soğuk algınlığını önlemek mümkündür.

İnsan vücudu, çevreye yayılan hastalıklara karşı oldukça hassastır. Bu virüs okullarda sıklıkla bulunduğu için, genellikle en çok çocuklar soğuk algınlığından etkilenir.

Doğru beslenme, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın anahtarıdır. C vitamini içeren yiyeceklerin tüketilmesi, vücut direncinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, diğer hastalıkların yanı sıra soğuk algınlığının önlenmesinde de faydalıdır. Günde en az üç kez C vitamini alınması, iyi bir sağlığa sahip olmanın diğer bir deyişidir.

Soğuk algınlığını önlemek:  ne bilmek gerekir

Soğuk algınlığı esas olarak doğrudan temas yoluyla iletilir. Bu nedenle, kendimizi soğuk algınlığından korumak haliyle çok zordur.

Ancak, bu virüse maruz kalmamak için birkaç basit alışkanlığı benimseyebiliriz. İşte birkaç basit alışkanlık:

Ellerinizi yıkamak

Soğuk algınlığını önlemek konusunda ilk yapılacak olan ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkamaktır. Virüs temas yoluyla seyahat ettiğinden dolayı, el yıkama alışkanlığını edinerek, soğuk algınlığına yakalanma olasılığını yüzde 60 oranında azaltabiliriz. Bu nedenle ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkamanızı öneririz.

Sağlığınızı tehlikelerden korumak adına, insanlar ve nesnelerle temas yoluyla toplanan mikropların yok edilmesine yardımcı olacak antibakteriyel jel taşımak iyi bir fikirdir.

Soğuk Algınlığını Önlemek

Çocuğunuzun sırt çantasında her zaman antibakteriyel jel olduğundan emin olun. Küçük yaşlardan itibaren, özellikle dışarıda oynadıktan veya spor yaptıktan sonra ellerini sık sık yıkamak için küçük bir miktar antibakteriyel jel kullanma alışkanlığını aşılayabilirsiniz.

Bol miktarda sıvı tüketin

Soğuk algınlığı ilk önce boğazı etkiler. Aslında, boğazdaki rahatsızlık, acı veya tahriş, soğuk algınlığının ortaya çıkmasına neden olan bir belirtidir.

Soğuk algınlığını ateş, burun tıkanıklığı ve baş ağrıları izler. Bu nedenle, mukoza ve ses tellerini enfeksiyöz ajanlardan korumak için bol miktarda sıvı tüketmek önem arz eder.

Kalabalık içeren kapalı alanlardan kaçının

Genellikle, hastaneler, otobüsler ve havaalanları gibi kapalı alanlar virüs taşıyan insanlarla doludur. Mümkün olduğunca, özellikle de çok soğuk veya yağmurlu havalarda bu alanları tercih etmemeye çalışın.

Sigara içmeyin

Soğuk algınlığı belirtileri görüldüğünde sigara içmekten veya tütün ürünlerini kullanmaktan kaçınmak çok önemlidir. Sigara içenlerin bu virüse yakalanmaları daha muhtemeldir, çünkü solunum yolları sürekli zararlı maddelere maruz kalır.

C vitamini içeren yiyeceklerin tüketilmesi, vücut direncinin korunmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, C vitaminleri diğer hastalıkların yanı sıra soğuk algınlığının önlenmesinde de faydalıdır.

Sağlıklı bir diyet yapın

Doğru beslenme, vücut direncinizi güçlendirmenize yardımcı olur. Vitamin bakımından zengin meyve ve sebzeler – özellikle de C vitamini – ve bağışıklık sistemini harekete geçiren mineraller vücudu dış tehlikelerden korumak için esastır. Sağlıklı bir diyet yapmanın ve sürdürmenin önemi budur.

Kendinizi soğuk havalardan koruyun

Dışarı çıkarken, boynu kaplayacak bir atkı gibi sıcak giysiler giymelisiniz. Bu, özellikle yağışlı veya özellikle soğuk günlerde olmazsa olmazdır. Sonbahar ve kış aylarında hava değişiklikleri, genellikle kuvvetli rüzgar ve bol yağış getirir.

soğukta sıkı giyinen çocuk

Gördüğünüz gibi, bu önlemlerin sizi hastalığa yakalanmaktan alıkoyduğu garanti olmasa da, soğuk algınlığının önlenmesi zor değildir. Yukarıda belirtilen tüm önlemleri almanıza rağmen soğuk algınlığına yakalanırsanız, yapabileceğiniz en iyi şey serin ve sessiz bir odada dinlenmektir.

Doğru ve yeterli bir şekilde dinlenerek aldığınız ilacın etki etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede soğuk algınlığı ile kararlılıkla başa çıkabilirsiniz.

Son olarak, sıcak bitki çayı ve diğer sağlıklı karışımlar gibi yardımcı doğal ilaçları aldığınızdan emin olun. Soğuk algınlığı ile savaşmak için tasarlanmış popüler tıbbi ürünlere ek olarak, bunlar virüsle mücadelede size yardımcı olacaktır.

Eğer bu sadece soğuk algınlığı ise ve bir sorun olmadan rahatsızlığınız geçerse, yukarıdaki tavsiyelere uyabilirsiniz. Bununla birlikte, diğer anormal belirtiler ortaya çıkarsa, bir doktora gitmek, muayene olmak en iyisidir ve elbette kendi kendinize ilaç kullanmaktan kesinlikle kaçının.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Giesbrecht, G. (2001). Exercise in a cold environment. Deutsche Zeitschrift Fur Sportmedizin.
  • Van Straten, M., & Josling, P. (2002). Preventing the common cold with a vitamin C supplement: A double-blind, placebo-controlled survey. Advances in Therapy. https://doi.org/10.1007/BF02850271
  • Hemilä, H., & Chalker, E. (2013). Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD000980.pub4

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.