Uzun Süre Emzirmenin Anneye Bir Zararı Var Mıdır?

Uzun süre emzirmenin hem anne hem de çocuk için sayısız faydaları bulunmaktadır. Çocukların altı yedi yaşına kadar emzirilmesi normal olarak görülmektedir.
Uzun Süre Emzirmenin Anneye Bir Zararı Var Mıdır?

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2018

Bir anne bebeğini dokuz ay ya da bir yıl emzirdikten sonra genelde büyük bir sosyal baskıyla karşılaşır. Bu baskıya aile içerisinden, arkadaşlarından ve çok yakınındaki insanlardan gelen baskılar da dahildir. İşte anne için uzun süreli emzirme konusunda en büyük zorluk bu sosyal baskıdan kaynaklanmaktadır.

Bu sorun, özellikle annenin bebeği iki yaşından sonra sütten kesmeye başlamasıyla daha da artar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni doğan bebeklerin ilk altı ayda sadece anneleri tarafından emzirilerek beslenmesini tavsiye etmektedir. Bundan sonra ise iki yaşına kadar anne sütüne ilaveten diğer besinlerin verilmesi önerilmektedir. İki yaşından sonraki periyotta ise anne ve çocuğun isteklerine göre düzenlenecek bir süreç yaşanacaktır.

Bu çerçevede, bir çocuğun altı ya da yedi yaşına kadar annesi tarafından emzirilmesinin, ne anne ne de çocuk için herhangi bir zararı olduğuna yönelik bir veri bulunmadığından, bu durumun tamamen normal olduğu ifade edilmelidir.

Tam aksine, birçok çalışma bu durumun anne ile çocuk arasındaki bağı güçlendirmenin bir yolu olduğuna işaret etmektedir. Aynı zamanda besleyici ve steril besinlerle, çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesine ve yeterli korumanın sağlanmasına katkı sağlanmış olur. Bu yöntem aynı zamanda çocuğun annesinin göğsü ile doğrudan temas sağlayarak, onun tarafından güvenli bir ortam altında beslenmesine olanak sağlar.

Araştırmalar sonucunda, çocukların ne kadar uzun süre annelerini emerlerse, hem kendilerinin hem de annelerinin hayatları süresince sağlıklarını olumlu yönde etkileyecek daha fazla fayda sağlayacakları sonucuna ulaşılmaktadır.

Süt emen bebek

Doğal sütten kesme yaşının 2 ila 6 arasında değiştiğinin belirtilmesi gerekir. Bebeğin kemik ve diğer organlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gereken besin ihtiyacı düşünüldüğünde, onun diğer herhangi bir sütten çok, anne sütü tüketmesi gerektiğinin belirtilmesinde fayda bulunmaktadır.

Anne sütü ile beslenmenin hem çocuk hem de anne için birçok faydası bulunsa da, bebeklerin iki yaşından daha fazla emzirilmemesi gerektiğini düşünenler de bulunmaktadır. Bunun sebebi, bebeği emzirmenin genelde anne açısından sosyal ve kültürel bazı zorlukları beraberinde getirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu tarz baskılarla, emzirmenin ne kadar faydalı olduğunu bilseler de, anneler her zaman başa çıkamayabilirler.

“Bebeğin altı ya da yedi yaşına kadar uzun süre emzirilmesi tamamen normal bir durumdur.”

Sosyal Bariyerler

Çoğu zaman uzun süre anne sütü emmenin çocuklara zarar verebileceği, onlarda psikolojik problemlere yol açabileceği ve dokuz aydan sonra anne sütünün bebeğin sağlıklı beslenmesi için yeterli olmayacağına inanılmaktadır.

Annelerin çocuklarını emzirmesi konusundaki en büyük problem aslında bu konu hakkındaki bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, çocuk istediği sürece emzirme seçeneğini kabul eden annelere yardımcı olmak amacıyla toplumun bilgilendirilmesinde fayda bulunmaktadır.

Uzun Süre Emzirmenin Anne ve Çocuk İçin Faydaları

Bilimsel çalışmalar, çocuk annesini ne kadar uzun süre emerse, bunun hem anne hem de çocuk açısından daha faydalı olduğuna işaret etmektedir. Diğer yararlarının yanında uzun süre emme, ç ocuklarda ishal, ciddi enfeksiyon ve solunum kaynaklı hastalıklar, obezite, diyabet ve kanser gibi hastalıklara yakalanma oranlarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Anne sütü

Uzun süre emzirmenin, anne için zararlı olmaktan çok onun fiziksel ve duygusal sağlığı açısından faydası bulunmaktadır. Bu şekilde çocuklarını emziren annelerin göğüs ve yumurtalık (ovaryen) kanserine yakalanma riskinin azaldığı gözlenmektedir. Buna ek olarak, kan basıncının kontrol altında tutulması ve düşük kolesterole sahip olma konularında da faydaları bulunmaktadır. Ayrıca çocuklarını uzun süre emziren annelerin,  tip 2 diyabet ve osteoporoz sorunları yaşama riski de azalmaktadır.

Yapılan bir çok araştırma, zaman içerisinde anne sütünün içindeki besleyici maddelerin azalmadığını ve bir yıldan sonra ise yağ ve enerji açısından daha zengin bir hale geldiğini göstermektedir. Diğer yandan, çocuk gelişimi ile ilgili olarak motor ve bilişsel özelliklerde de artışa yardımcı olmaktadır.

Çocukların bağışıklık sisteminin yedi yaşına kadar gelişmediği dikkate alındığında, pediyatristler, diğer herhangi bir tür sütten daha fazla faydalı olan anne sütünün uzun süre emzirilmesini tavsiye etmektedirler. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki antikor ve besleyici maddeler, bebekler için hastalıklara karşı daha güçlü bir korunma sunmaktadır.

Özet olarak, uzun süre emzirmenin anne ve çocuk için sadece faydalı olduğu söylenmelidir. Bu konunun sorgulanması ve eleştirilmesi ise yalnızca yanlış inanış ve ön yargılardan kaynaklanmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Binns C., Lee M., Low WY., The long term public heatlh benefits of breatsfeeding. Asia Pac J Public Health, 2016. 28 (1): 7-14.
  • Abou Dakn M., Health effects of breastfeeding on the mother. Bundegesundheitsblatt Gesunhdeitsforschung Gesundheitsschutz, 2018. 61 (8): 986-989.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.