Çocukluk Çağı Kanserine Karşı Mücadele Eden Küçük Süper Kahramanlara

Çocukluk Çağı Kanserine Karşı Mücadele Eden Küçük Süper Kahramanlara

Son Güncelleme: 10 Mart, 2018

Dirençlerini pelerin gibi kuşanan bazı minik süper kahramanlar vardır, onlar dayanıklılıklarıyla çocukluk çağı kanserine karşı her gün bir savaşın içindedirler. Cesur ve güçlü bu çocuklar, aileleri ile birlikte bu hastalığa karşı yapılan savaşta liderlik ederler.

Bu süper kahramanlar, boyut olarak küçükler ama cesaret ve umutla dolu kocaman bir kalbe sahipler. 15 Şubat Uluslararası Çocuk Kanseri Günü‘nde övgü dolu sözlerimiz onlara gitsin.

Gözüpek ve cesur çocuklar

Bu küçük süper kahramanlardan bazılarını bizzat tanıyorum, onlar aileleri ve arkadaşları tarafından desteklenen, ve çocukluk çağı kanserine karşı savaşan çok cesur çocuklar. Onlar aniden gelen bu korkunç hastalığa karşı koymak için güç ve cesaret kalkanı oluşturmak zorunda kalmış çocuklar.

Bu küçük süper kahramanlar masum, ele avuca sığmayan, kıpır kıpır, soğukkanlı, şakacı ve hatta cesur çocuklar...Onlar sonuçta çocuk. Her birinin farklı, eşsiz, kişiliklerine ve karakterlerine özgü, ancak ortak bir amacı var: Kansere karşı olan bu savaşı yenmek.

siyah beyaz el sarı kurdela

Bu küçük süper kahramanlar her gün yaşadıkları fırtınalara gülüp geçerek savaşmaya devam ediyor.  Onlara baktığınızda, bazen korkuları su yüzüne çıkmasına rağmen, gözlerinde umudun renginin korkudan çok daha belirgin olduğunu göreceksiniz.

Ebeveynleri, aileleri ve arkadaşları, fırçayı ellerine alıp onların gri gökyüzünü, fırtınaların olmadığı bambaşka bir renge boyayarak onlarla omuz omuza savaş verirler.

Ancak öyle gri renkler vardır ki küçük süper kahramanların bu renkle birlikte yaşamayı öğrenmeleri gerekir. Bu renk sonunda onları, savaşan diğer süper kahramanlara yol gösteren ve üzerimizi örten gökyüzünde sürekli parlayan yıldızlara benzer bir altın renge boyar.

Bu süper kahramanlar boyut olarak küçükler ama cesaret ve umutla dolu kocaman bir kalbe sahipler; çünkü onlar acı, korku ve belirsizliklerle dolu bir şeye karşı mücadele verirler.

Çocuk Savaşçılar ve Onların Destekçileri

Bu küçük süper kahramanların bir gülüşü, bize mücadelelerinde ne kadar azimli ve istekli olduklarını hatırlatır, aynı zamanda bizim desteğimizle birlikte zorluklara karşı onları koruyan ve ihtiyaç duydukları kalkanlarla kuşanırlar.

Bu kalkanlar, onlara destek verenlerin gücü, mücadelesi, koşulsuz destekleri ve kucaklamalarıyla oluşmuş sevgi kalkanlarıdır. Böylece çocuğun eğer bir noktada direnci zayıflayacak olursa; ailesi, arkadaşları, profesyoneller ve kurumlarca sağlanmış olan her türlü imkanlarla bu kalkan güçlendirilebilir.

çocuğuyla kalp yapan ebeveyn eli

Bu küçük süper kahramanların her biri kendi hikayesinin başrolündedir. Ancak onlara bir şekilde bizim de katkıda bulunabileceğimizi unutmamalıyız. Bir öpücük, destek sözü, gülümseme, sarılma, tedavilerinde ilerleme veya yeni araştırmalara yapılan yatırımlarla bu mümkündür.

Küçücük bir jestten kocaman ayrıntılara ve kaynaklara kadar her şeye bu yolda ihtiyaçları vardır. Çünkü süper kahramanlar savaşı kazanmak için başkalarına da ihtiyaç duyarlar.

Bizim Görevimiz: Onların yanında olmak, onları sevmek ve onlara düşündüklerinden çok daha güçlü olduklarını değişik zamanlarda hatırlatarak onlara güç vermektir. Çünkü süper kahraman olmak kolay olmadığı gibi mücadeleleri de gözden kaçırılmayacak kadar büyüktür. Hem de olağanüstü derecede büyüktür. Bu mücadele büyük bir cesaret gerektirir ve onlar da çok cesur ve dirençli çocuklardır.

Biz biriz

Bu yıl dünyadaki birçok çocuk, Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Konfederasyonu’nun girişimiyle Frozen’ın bestecisi Christophe Beck tarafından oluşturulan İspanyolca’ya “Somos uno” olarak çevrilen “Biz biriz” adındaki bir şarkıyla çocukluk çağı kanserlerine karşı savaşan tüm süper kahramanlara seslenmek istediler.

Şarkının sözleri şu şekilde;

“Biz genciz, biz güçlüyüz.
Ve bu şarkıyı birlikte söyleyeceğiz.
Sen de bizimle söyle.
Biz yükselirken,
Mücadeleyi bırakmayacağız.
Ta ki gece güneşe teslim olana kadar. “

“Biz biriz” şarkısı, sevginin ve dayanıklılık sözlerinin paylaşıldığı bir destek sembolüdür. Onlara bu savaşı tek başlarına değil herkesle kol kola sürdürdüklerinin farkına varmalarını sağlayan hoş bir jesttir. Bu yolda onların kalkanlarını güçlendirerek biz de bu minik süper kahramanlara güç verir, onlara dayanıklılık katar ve yeni fırsatlar sunarız. Böylelikle herkes bu mücadeleye katkı sağlamış olur.

Size; siz ki, gri bulutlar her yeri kapladığında dahi her günü savaşmaya değer kılan, gülümsemesini bir kalkan gibi kullanan bütün küçük süper kahramanlar.

Bugün bizim sevgi, destek ve güçle dolu bütün sözlerimiz size. Bize birçok hayat dersi veren ve hayatın değerindeki özü kavramamıza yardımcı olan siz küçük süper kahramanlara.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.