Yumurtlama Döneminde Olduğunuzu Anlamanın Yolları

Yumurtlama Döneminde Olduğunuzu Anlamanın Yolları

Son Güncelleme: 29 Mart, 2019

Yumurtlama döneminde olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için her kadının kendi kişisel ihtiyaçlarına, programına, hayat tarzına ve bütçesine uygun farklı yöntemler mevcuttur.

Yumurtlama dönemini bilmek hamilelik durumunu kontrol altında tutmanız açısından çok önemlidir. Bu yazıda paylaşacağımız farklı tekniklerden faydalanarak doğurgan olduğunuz günleri belirleyebilirsiniz.

Yumurtlama (Ovulasyon) nedir?

Ovulasyon, olgun yumurtanın yumurtalıktan atılma sürecidir. Sonrasında bu olgun yumurta döllenebileceği yer olan fallop tüplerine yerleşir. Yumurtanın bu şekilde yumurtalıktan ayrılma süreci her menstrual döngüde hormonlar tarafından kontrol edilen doğal bir süreçtir.

Hamilelik ancak ovulasyon döneminde yumurtanın sperm ile birleşerek döllenmesi sonucu gelişebilir.

Ovulasyon döneminde olduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz?

Ovulasyon döneminde olduğunuzu anlamanın birçok farklı yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları sağlık merkezlerinde medikal yardım gerektirirken bazıları evde kolaylıkla uygulanabilir.

İşte size bu yöntemlerden bazıları:

Vücut sıcaklığı

Ovulasyon döneminde vücutta progesteron adlı bir hormon salgılanır. Bu hormon beyinde özellikle de vücut sıcaklığından sorumlu merkez üzerinde etkilidir.

Ovulasyon döneminde vücut sıcaklığı yaklaşık 0.5 ile 1 derece arası artmaktadır.

Vücut sıcaklığınızı ölçebilmek için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Bir termometre. Bu metodu uyguladığınız süre boyunca aynı termometreyi kullanmaya özen gösterin.
  • Ölçtüğünüz sıcaklığı not edebilmek için bir kalem ve bir kağıt.

Her gün uyandıktan sonra yataktan çıkmadan önce vücut sıcaklığınızı not edin. Herhangi ufak bir hareket vücut sıcaklığını arttırabileceğinden ötürü herhangi bir aktivite yapmadan önce ölçmenizde fayda var. Ölçtüğünüz sıcaklığı kaydetmeyi unutmayın.

vücut sıcaklığı ölçmek

Ovulasyon döneminde olup olmadığınızı belirlemek amacıyla bu yöntemden faydalanmanız kontrollü ve disiplinli olmayı gerektirir. Hiçbir zaman vücut sıcaklığı ölçümlerinizi atlamayın. Bu sıcaklıkların bir ortalamasını alın. Vücut sıcaklığında herhangi bir artış fark ettiğiniz dönem yumurtlama döneminin işaretidir.

Eğer bir çift çocuk yapmayı planlıyorsa doğru zamanlama için vücut sıcaklığı artışından iki gün önce cinsel ilişkiye girmeleri gerekir. Bu dönemde vücut döllenme için gerekli olan progesteron hormonunu üretmiş olur.

Avantajlar: Bu yöntem düşük bütçelidir ve evde kolaylıkla uygulanabilir.

Dezavantajlar: Her gün vücut sıcaklığını ölçmek uğraştırıcı bir hal alabilir ve bazen ölçümler hatalı olabilir.

Ovulasyon testi

Ovulasyon testleri eczaneden satın alınabilirler ve evde yapılan gebelik testlerine oldukça benzerdirler. Bu testler idrardaki lüteinleştirici hormon seviyelerinin ölçümü ile bir sonuç verirler. Eğer test pozitif ise bu, kişinin yumurtlama döneminde olduğunun bir işaretidir. Bu testler ovulasyon dönemini yumurtlama gününden 36 saat öncesine kadar belirleyebilirler.

Testle birlikte gelen talimatlara mutlaka uyun. Testten yalancı pozitif sonuç elde etmemek için yumurtlamanın ikinci gününde yapılması gerekir çünkü vücuttaki lüteinleştirici hormon seviyesi akşam vakti artmaktadır.

Avantajlar: Bu testleri yapması oldukça kolaydır ve vücut sıcaklığı ölçme yöntemine göre daha kesin sonuç verirler.

Dezavantajlar: Ovulasyon testleri ile alakalı herhangi bir tartışmalı durum bulunmamaktadır. Eğer bu testler tüm ay boyunca pozitif sonuç vermezlerse estradiol, prolaktin, tiroid ve erkeklik hormonu seviyelerini kontrol ettirmekte fayda var.

Servikal mukus kontrolü

Ovulasyon döneminde olup olmadığınızı anlamanın başka bir yolu da servikal mukusu gözlemlemektir. Yumurtlama döneminde vajinal akıntıların miktarı gözle görülür biçimde artar. Bunun sebebi bu dönemde salgılanan akıntıların spermlerin fallop tüplerine ulaşmasını kolaylaştıracak bir ortam oluşturmalarıdır.

Vajinal akıntı miktarındaki artışa ek olarak özelliklerinde de bazı değişimler gözlemlenebilir. Ovulasyon döneminde vajinal akıntı yumurta beyazı kıvamında, daha esnek ve transparandır.

Avantajlar: Bu yöntem oldukça basittir ve evde hiçbir araç gereç gerektirmeden kolayca uygulanabilir.

Dezavantajlar: Eğer kişi değişimleri fark etmezse bu yöntem başarısız olabilir.

Jinekologlar tarafından uygulanan testler

Ultrason

Jinekolog ofisinde transvajinal ultrason görüntüsü sayesinde ovulasyon dönemi belirlenebilir. Bu yöntem o döngü sürecinde yumurtlanacak olan folikülün gelişimini takip etmek amacıyla kullanılır.

doktor kontrolü

Avantajlar: Güvenilir ve bilimsel bir yöntemdir.

Dezavantajlar: Maliyeti fazladır ve doktor muayenesi gerektirir.

Biyopsi

Endometriyumu kaplayan dokudan bir örnek alınarak bu dokudaki hormonlar analiz edilir.

Avantajlar: Bu yöntem kesin sonuç verir.

Dezavantajlar: Kadınlar için rahatsız edici ve can acıtıcı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.