Hamilelikte Cinsel İlişki Ve Aşamaları

Hamilelikte Cinsel İlişki Ve Aşamaları

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2018

Bir çiftin seks hayatı hamilelik sırasında bazı değişikliklerden geçer. İlk üç aylık dönemden başlayarak, hamilelikte cinsel ilişki bir dizi durumdan etkilenir.   Ancak her şey yolunda giderse, hamileliğinizin sonuna kadar endişelenmeden cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Seks ve Aşamaları

İlk Trimester

Gebe kalmak için çiftler normalden daha sık ve coşkuyla seks yapma eğilimindedir. Ancak başarılı olduktan sonra, hamileliğin ilk aylarında birçok kadın, cinsel ilişkiden kaçınır çünkü bebek beklediklerini öğrenmenin heyecanına kapılmışlardır.

Bunun üstüne bir de mide bulantısı ve yorgunluk gibi hamileliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan tipik sorunlar eklenir. Bazı kadınlarsa hamilelik ve cinsel ilişkiyi bağdaştıramaz. Bu nedenle bu konu hakkında hâlâ açığa kavuşturulmamış pek çok efsane mevcuttur.

Genel olarak, ilk haftalarda çiftler, cinsel ilişkinin gebeliğe zarar verebileceğinden korkarlar, fakat aslında tam tersi olur.

Hamileliğin başlangıcında, pelvis organları, kan akışını artırır ve bu da arzuyu güçlendirerek cinsel aktivite için güvenli bir ortam hazırlar. Hatta bu dönemde pek çok kadın çok daha kolay orgazm olur.

Ayrıca, özellikle hamile kalmakta zorluk çekmiş çiftler için bu aşamadaki seks daha rahattır. Bu nedenle, hamileliğin hassas ilk üç aylık dönemi yoğun bir zevk dönemi olabilir.

İkinci Trimester

cinsel ilişki

16. haftadan 30. haftaya kadar, birçok anne kendini çok iyi hissetmektedir, çünkü bedenleri halihazırda yeni durumuna alışmıştır. Ayrıca göğüsleri büyüdüğü ve vücutları daha yuvarlak bir hâl aldığı için de kendilerini daha feminen hissederler. Küçük karınları hâlâ bir engel teşkil etmez.

Bütün bunlar, hamilelikte cinsel ilişki ile zevk ve keyif  için uygun koşulları sağlar. Genel olarak, annelerin bebeği ilk kez hissedebildikleri gün, bazı sorular ortaya çıkar. Cinsel ilişki, bebeğimi nasıl etkiler? Onu rahatsız eder mi?

Bu noktada, babalar yatakta üçüncü bir kişi varmış gibi hissetmeye başlar. Bazı erkekler, eşlerinin yalnızca çocuk konusunda endişelendiği ve kendilerinin ikinci sıraya düştükleri izlenimine kapılır.

Doktorlar, kadın orgazmının uterusta meydana geldiğini ve kısa bir süre için plasentanın bebeğe daha az kan sağladığını söylüyor. Ancak bu, bebeğin kan dolaşımı için bir alıştırma görevi görür ve kesinlikle amniyon sıvısı ile rahmin kas duvarı tarafından korunan bebeği incitebilecek bir şey değildir.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin zarar görebileceğinden korkmanıza gerek yoktur; mukus tıkacı rahim boynunun girişini kapatır ve spermin bu noktaya ulaşmasını önler.

Son Trimester

bebek bekleyen çift

Çoğu erkek için, hamile bir kadının yuvarlak göbeği çok erotiktir. Ancak 30. haftadan sonra, karnın engel olmadığı bir pozisyon bulabilmek giderek daha zor hâle gelir. Örneğin, misyoner pozisyonu daha zor olabilir.

Orgazm ile oluşan uterus kasılmaları çok hafiftir ve doğumu tetikleyemez. Orgazm sırasında prostaglandin hormonu salgılanır ve bu rahim kasını yumuşatarak kasılmalar için hazırlar ancak salgılanan hormon miktarı o kadar azdır ki, kasılmaları teşvik etmez.

Gerçek şu ki, doğum öncesi cinsel ilişkinin birçok yararı vardır ve bebeği sakinleştirmek için de iyi bir yöntemdir çünkü sizi rahatlatarak huzur ve sakinliği teşvik eden bir ruh hâlinde olmanızı sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arbués, E. R., & León, M. R. (2013). Características y evolución del patrón sexual de la mujer embarazada. Enfermería Global, 12(4), 362-370. https://revistas.um.es/eglobal/article/view/eglobal.12.4.181521
  • Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
  • González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015
  • Richard P. (1984). Sexualidad durante el embarazo. Clin Obstet Ginecol Norteam 1984;3:904-16.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.