Çocuklar İçin Protein Zengini 3 Püre

İçeriğinde protein bulunan sebze püreleri, çocuklar için yeni lezzetler sunan bir besin kaynağıdır. Bu sayede çocuklar, ihtiyaç duydukları besleyici tüm yiyecekleri farkına bile varmadan alma şansına sahip olurlar.
Çocuklar İçin Protein Zengini 3 Püre

Son Güncelleme: 16 Haziran, 2018

Protein bakımından zengin püreler, evin en küçüğünün en sağlıklı ve doğru bir biçimde büyümesinin sağlanması için eşsiz yiyecekler arasında bulunmaktadır. Bu besin maddeleri aynı zamanda, özellikle sebze ve proteinler gibi yeni lezzetlerin çocuklara verilmesi için en ideal yöntemler arasında sayılabilir. Bu nedenle püreler, çocukların sağlıklı bir biçimde büyümeleri için gerekli ve önerilen yiyecek maddelerindendir.

Bebeklerin ilk tattıkları besinlerden biri pürelerdir. Bunun çok basit bazı nedenleri bulunmaktadır: Pürelerin çiğnenmesinin gerekmemesi ve bu yiyeceklerin çok farklı lezzetlerde, değişik kombinasyonlarda ve farklı besleyici içeriklere sahip olmalarıdır.

Püre: Lezzetli ve Besleyici Bir Yemek

Günümüz mutfağında hem büyükleri hem de küçükleri memnun edecek yemeklerden biri de sebzelerin ezilmesi ile yapılan pürelerdir. Bu yemek türünde farklı lezzetleri karıştırmak ve bir araya getirmek mümkün olduğundan, sağlıklı bir beslenme seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Püre türündeki yiyecekler, özellikle yemek yeme konusunda problem yaşayan çocuklar için şiddetle tavsiye edilenler yiyecekler arasında bulunmaktadır. Söz konusu sebzeler olunca bu durum daha da önemli bir hal almaktadır.

Bunlara ek olarak püreler hazırlanışı itibariyle biraz da pişiren kişinin yaratıcılığı ve hünerine kalan yemek türlerindendir. İdeal olarak bu tür yemeklerin hem sebzeleri içermesi hem de protein açısından zengin olması, besleyicilik anlamında değerli olmaları açısından önemlidir.

Çocuklar İçin Protein Bakımından Zengin Püre Tarifleri

1. Sebzeli Ezilmiş Tavuk

Kullanılacak Malzemeler

 • 1 adet pırasa
 • 2 adet patates
 • 1 adet kabak
 • 2 adet havuç
 • 1 adet tavuk göğsü
 • Beyaz biber
 • Zeytinyağı
 • Tuz

Hazırlanışı

1. Tüm sebzeleri yıkayın, kabuklarını soyun ve tavuk göğsü ile birlikte küçük parçalar halinde doğrayın.

2. Büyük bir tencere içerisine bol miktarda su, tuz ve zeytinyağı ilave edin. Suyun kaynaması ile birlikte tüm sebzeleri ve tavuğu içine ilave edin ve pişene kadar yaklaşık 30 dakika süre ile bekleyin.

3. Pişme süresi en fazla olan sebzenin havuç olduğunu unutmayın. Bu nedenle havuçların mümkün olduğu kadar küçük parçalar halinde doğranması gerekmektedir.

4. Tüm sebzeler yumuşak bir kıvam alınca, tencereyi ocağın üstünden alın.

5. Tüm sebzeleri, tavuğu ve bir miktar da et suyunu bir blender içine yerleştirin.

6. Arzu ettiğiniz miktarda tuz ve biber ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeler homojen bir kıvama gelinceye kadar blenderi çalıştırın ya da ezin.

7. Püreyi servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

patatesli tarifler

2. Sebzeli Ezilmiş Beyaz Balık

Kullanılacak Malzemeler

 • 1 adet havuç
 • 1 adet pırasa
 • 1 adet domates
 • 1 adet kabak
 • Bir tutam maydanoz
 • 200 gram barlam balığı (sergen) türünde beyaz balık
 • Zeytinyağı
 • Lezzet katması için tuz ve biber

Hazırlanışı

1. Tüm sebzeleri yıkayın, kabuklarını soyun ve doğrayın. Özellikle havuçları mümkün olduğunca küçük parçalar halinde doğramanız, sebzelerin daha kolay ve hızlı bir biçimde pişmelerine yardımcı olacaktır.

2. Balığı ufak parçalara ayırın ve bir kenarda hazır bekletin.

3. Büyük bir tencereye yeterince su doldurun ve içine bir miktar zeytinyağı ekleyin. Daha önceden doğramış olduğunuz sebzeleri içine boşaltmak için suyun kaynamasını bekleyin.

4. Sebzeleri kaynayan suda yaklaşık 30 dakika süresince pişirin. Sebzeler yumuşamaya başladığında balık parçalarını ilave edin.

5. Balık ve sebzeler pişince tencereyi ocaktan alın  ve pişen malzemeleri ezin.

6. Daha sonra sebzeler, balık ve bir miktar tavuk suyunu bir blender içine yerleştirin. Bu son aşamanın süresi, arzulanan püre yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

7. Son olarak, elde ettiğiniz püreyi başka temiz bir kaba aktarın, bir miktar tuz ve lezzet katması için maydanoz ilave edin.

8. Afiyet olsun!

“Püre türündeki yiyecekler özellikle yemek yeme konusunda problem yaşayan çocuklar için şiddetle tavsiye edilen yiyecekler arasında bulunmaktadır.”

3. Sebzeli Et Püresi

Kullanılacak Malzemeler

 • 100 gram dana eti
 • 40 gram havuç
 • 50 gram patates
 • 40 gram kabak ya da yeşil fasulye
 • 10 gram zeytinyağı
 • Lezzet katması için tuz ve biber
püre tarifleri

Hazırlanışı

1. Tüm sebzeleri yıkayın, kabukları soyun ve etle birlikte küçük parçalar halinde doğrayın.

2. Büyük bir tencereye bol miktarda su koyun. Su kaynamaya başladığında, zeytinyağı hariç tüm malzemeleri içine boşaltın.

3. Yarım saat süresince ya da sebzeler yumuşayana dek pişirmeye devam edin.

4. Daha sonra tüm malzemeleri ve bir miktar tavuk suyunu bir blender içine yerleştirin, lezzet katması için tuz ve biber ekleyin. Pürüzsüz bir kıvam elde edilene kadar karıştırmaya devam edin.

5. Bir tutam tuz ilave edin.

6. Son olarak, üzerine zeytinyağı ilave ederek bir tabak içerisinde servis edin.

Protein açısından zengin bu 3 püre tarifi çocuklar için sadece çok lezzetli birer yiyecek olmayacak, aynı zamanda onların sağlıklı bir biçimde yeni lezzetlerle tanışması için de eşsiz birer deneyim olacaklardır. Bu tariflerle birlikte, hem evin en küçüğü hem de anne ve babalar çok mutlu olacaklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Franzke B., Neubauer O., Cameron Smith D., Wagner KH., Dietary protein, muscle and physical function in the very old. Nutrients, 2018.
 • Luo J., Hendryx M., Dinh P., He K., Associatin of iodine and iron with thyroid function. Biol Trace Elem Res, 2017. 179 (1): 38-44.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.