Çocuklara Fasulye Sevdirmenin 4 Yolu

Çocuğunuzun beslenme programına fasulye eklemek zorsa, endişelenmeyin! Aşağıdaki ipuçları kesinlikle yardımcı olacaktır.
Çocuklara Fasulye Sevdirmenin 4 Yolu

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2019

Çocuklara fasulye sevdirmenin yollarını bilmek, tüm ebeveynler için esastır. Bu yazıda, onları çocuğunuzun beslenme programına dahil etmek için bazı harika ipuçları göstereceğiz.

Fasulyenin harika besinleri, lifleri ve antioksidanları sayesinde sayısız sağlık yararları sağladığı bir sır değildir. Aslında, Akdeniz diyetlerinde temel bir maddedir çünkü aşağıdakiler açısından oldukça zenginlerdir:

Fasulye çok sağlıklıdır ve çocuklarınıza ihtiyaç duydukları enerji ve besinleri verme konusunda da harikadır. Onları pek çok şekilde hazırlayabilirsiniz! Onları taze, kuru, pişmiş veya kızartılmış olarak yemek isterseniz bu size kalmış.

Beslenme açısından bakıldığında, en fazla tavsiye edilen fasulye türü taze fasulyedir. Bununla birlikte, mutfak açısından, en çok kullanılan kuru fasulyedir.

Ebeveynlerin, 10 aylık olduktan sonra çocuklarının diyetine fasulye eklemeye başlamaları önerilir. İlk yaşından sonra, çocuklar haftada iki veya üç kez her türlü fasulyeyi yiyebilir.

Çocuklar sevdikleri yiyecekleri keşfettikten sonra, diyetlerine yeni yiyecekler getirme süreci zorlaşır. Fasulye, çok zengin ve besleyici olmasına rağmen, her zaman çocuklara çekici gelmiyor. İşte size yardımcı olabilecek bazı öneriler:

Çocuklara Fasulye Sevdirmenin 4 Yolu

Şimdi, size fasulyeyi çekici yapmanın 4 yolunu göstereceğiz. Umarız çocuklarınız onlardan hoşlanır!

kuru mercimek

1. Çorbada

Çorbalar genellikle çocuklar arasında çok popülerdir. Yavaş yavaş olsa da kesinlikle çocuğunuzun çorbalarına fasulye eklemeye başlayabilir ve nasıl sevdiğini görebilirsiniz.

Ayrıca mercimek ve bezelyeyi pişirdikten sonra çorba, güveç ve hatta soslarla karıştırmak çok daha kolaydır. Kesinlikle daha fazla lezzet katacaklar, tüm besin maddeleri sayesinde yemeklerin kıvamını koyulaştırıp zenginleştirecekler.

2. Garnitür olarak fasulye

Nohut humusu, çoğu insanın sevdiğini bildiğimiz bir garnitür. Zeytin, enginar, közlenmiş kırmızı biber ve hatta havuç ekleyebilirsiniz. Kızarmış ekmeklere sürmek için idealdir.

Humus dışında fasulye ve şifalı otlar kullanılarak başka soslar da hazırlanabilir. Güney Amerika‘da, kırmızı ve siyah fasulye püreleri oldukça yaygındır. Bu püreyi, burrito ve enchiladas gibi ana yemeklerin garnitürü olarak servis ederler.

3. Makarnada

“Pasta e Fagioli” adı verilen klasik bir İtalyan yemeği, beyaz fasulyeler içeren basit bir makarna tarifidir. İtalyan mutfağı, çocukların fasulyenin tadını çıkarmaya başlamasına da yardımcı olabilir. Bir başka güzel örnek ise pesto soslu makarnadır. Üstüne parmesan peyniri eklerseniz tadını özellikle sevecekler!

Son olarak, onları yeni lezzetler ve dokularla denemeler yapmak için çok eğlenceli bir yol olan makarna salatalarına ekleyebilirsiniz.

4. Köfte veya hamburger içinde

Köfte çocuklar arasında çok popülerdir. Etin yerine mercimek, kuru fasulye ya da isterseniz ikisinin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Fasulyeyi çocuğunuzun diyetine sokan bir diğer seçenek de Lübnan falafelidir. Temel olarak fırınlanarak veya kızartılarak pişirilen nohut kroketlerdir – ayrıca gerçekten de lezzetlidirler!

Fasulyeleri farklı soslara veya sandviçlere de ekleyebilirsiniz. Örneğin, kıyma kullanarak bir hamburger hazırlamak yerine, mercimek kullanarak ev yapımı bir köfte hazırlayabilirsiniz. Çocuklarınızın onu seveceğinden eminiz!

fasulye ve sebzeli mercimek yemeği

Diğer İpuçları

Dokuya dikkat edin

Birçok çocuk bazı fasulyelerin sahip olduğu yapışkan dokudan nefret eder. Kuru fasulye kullanarak kesinlikle konserve olanlardan daha iyi bir doku elde edersiniz. Ayrıca, hazırlanmadan önce geceden ıslatmanız önerilir.

Çocuğunuzu dahil edin

Çocuklar kendi öğünlerinin hazırlanmasında yer aldıklarında, ortaya çıkan sonucu tatmak için daha fazla ilgi duyarlar ve heyecanlanırlar. Çocuklarınızla market alışverişine gitmek, kendilerini dahil hissetmelerini sağlar ve size yemek istedikleri yiyecekler hakkında fikirlerini verirler.

Hayal gücünüzü kullanın

Çocuğunuzun diyetine fasulye eklerken yaratıcı olmanızı ve hayal gücünüzü kullanmanızı tavsiye ederiz. Ne de olsa, onların ebeveynlerisiniz ve neyi sevdiğini ve neyi sevmediğini başkalarından daha iyi biliyorsunuz.

Sonunda, olay yemeklerin sunumunu daha eğlenceli ve çekici hale getirmekten ibarettir, böylece çocuklarınız onları yemek için motive olur. Yeni yiyecekleri denemek için daha fazla arzu duymaları için çocuğunuzu teşvik etmekten korkmayın.

Onları ilk başta reddedebilirler, çünkü bildikleri yiyeceklere alışmışlardır. Ancak, önemli olan pes etmemek. Er ya da geç, çocuklarınız yeni tatları ve yiyecekleri keşfetmekten zevk almaya başlayacaklar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., et al., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.
  • Landi F., Calvani R., Tosato M., Martone AM., et al., Protein intake and muscle health in old age: from biological plausibility to clinical evidence. Nutreints, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.