Çocuklara Yeni Yiyecekler Denetmenin Yolları

Çocuğunuzun beslenmesine yeni yiyecekler dahil etmek için bu ipuçlarını deneyin. İhtiyaç duydukları tüm besinleri aldıklarından emin olmak, sağlıklı kalmalarına yardımcı olacaktır.
Çocuklara Yeni Yiyecekler Denetmenin Yolları

Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2019

Çocukların erken yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeleri önemlidir. Bu makalede, küçüklerinizin beslenme programında yenilikler yaparak onlara yeni yiyecekler denetmenin yolları hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

Umarım bu süreç, çocuğunuza farklı sağlıklı seçenekler denemede ve yaşlandıkça doğru beslenmenin önemini fark etme konusunda yardımcı olur. Her öğünün  sağlıklı bir gelişim için gerekli vitamin, mineral ve diğer elementlere sahip olması önemlidir.

Çocuğunuzun yeni yiyecekler denemesi için ipuçları

Tutarlı olun

Çocuklar yeni yiyecekler yediklerinde, ilk reddedişlerinde hemen vazgeçmeyin. Birkaç gün denemeye devam edin. Ayrıca, tedavi etmeniz gereken alerjik bir reaksiyon  olup olmadığını kontrol edin.

Bebeklerin 1 yaşına geldiklerinde meyveler, sebzeler, tahıllar ve protein kaynakları ile beslenmeleri gerekir.

Rutinler oluşturun

Çocuğunuz zaten kendi kendine yemek yiyebiliyorsa, aynı aile rutinlerini izlemeye çalışın. Her ana yemek için bir program hazırlayın ve ona aralarda çok fazla atıştırmalık vermeyin.

Akşam yemeğinden önce çocuklara kurabiye ve süt vermek cazip gelse de, bu onların rutinlerini ve metabolizmalarını değiştirecektir.

kahvaltı eden aile

Karnının aç olduğundan emin olun

Çocuklara yeni yiyecekler denetmenin anahtarı, onlara bu yemekleri sunduğunuzda aç olduklarından emin olmaktır. Onlara başka yiyecekler verirseniz, sonrasında verdiklerinizi deneme ihtiyacı duymazlar çünkü hala tok olacaklardır.

Çocuğunuzun son atıştırmalığından bu yana bir veya iki saat geçerse, onu tekrar beslemek isteyebilirsiniz.

Güzel görünmesini sağlayın

Küçük çocuklar, güzel bir şekilde sunarsanız, yemekleri denemek için daha istekli hissedeceklerdir. Görsel çekicilik, iyi beslenmelerini sağlamak için uygulamaya koyabileceğiniz başka bir stratejidir. Çocuklar güzel görünen şeyleri severler.

Çocuklarınızın iştah açıcı görünen yeni yiyecekleri denemelerini sağlamak çok daha kolaydır. Pirinçten bir ayı yapar ve onu sebzelerle süslerseniz , şekiller çocuklarınızın yemeğe daha fazla ilgi duymasını sağlayacaktır.

Sevdikleri lezzetleri kullanın

Zaten elmadan hoşlanıyorsa, elmayı başka bir meyve ile karıştırmak başarı şansınızı artıracaktır. Bu, özellikle yeni tatları sorgulama olasılığı olan daha büyük çocuklar için geçerlidir. Bazen çocukların yeni lezzetler denemelerini sağlamak zordur.

Yiyecekleri evde yetiştirin

Bir bahçe alanınız varsa, çocuklarınızı kendi yiyeceklerini yetiştirme işine dahil edin. Tüm sürecin daha eğlenceli ve eğitici olmasına yardımcı olacaktır.

Bir meyvenin tohumdan sofraya tüm sürecini görürlerse, daha iyi bir deneyime sahip olurlar. Ayrıca, yemek pişirirken mutfakta biraz yardım almak ve size eşlik etmesi iyi bir şeydir.

Alternatif teklif etmeyin

Çocuklarınızın beslenme programında çeşitli yiyecekler ve besinler olmasını istiyorsanız, onlara bir B planı vermeyin. Çocuklar bir yedek planınız olduğunu bildiğinde, yeni şeyler denemezler.

Zaten bir menü oluşturduysanız, tüm aile üyeleri bunu takip etmelidir. İstisnalar yapmayın.

yeni yiyecekleri ağlayarak reddeden kız

Farklı yiyecekleri yiyin ve pişirin

Eğer siz bol çeşit içeren bir beslenme programına sahip değilseniz çocuğunuzdan da bunu yapmasını bekleyemezsiniz. Tariflerinizle yenilikçi olmaya çalışın.  Aynı malzemeleri kullanıyor olsanız bile, onları pişirmek için yeni yollar deneyin.

Çocuğunuzun yiyecekler konusunda mızmız olması öğrendikleri bir şeydir. Çocuklar ailelerinden ve kendilerine yakın insanlardan öğrendikleri alışkanlıkları benimserler.

Birlikte mutfak alışverişine çıkın

Evde meyve ve sebze yetiştiremiyorsanız, mutfak alışverişinizde size yardımcı olmaları için çocuklarınızı yanınızda götürün. Bu, onlara en sağlıklı ürünleri seçmeyi öğretmek için iyi bir fırsattır. Onlara, seçtikleri yiyeceklerin özelliklerini anlattığınızdan emin olun.

Çocuğunuzun büyümesi ve gelişimi, beslenme programındaki çeşitliliğe ve besinlere bağlıdır.

Yiyeceklerin çocuğunuza sadece fiziksel olarak katkıda bulunmadığını unutmayın. Ayrıca çocuğunuzun beynini de besler ve bilişsel gelişimine de yardımcı olur. Akşam yemeğini herkes için eğlenceli ve faydalı bir an haline getirin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.