Pratik Akşam Yemeği Tarifleri

Pratik Akşam Yemeği Tarifleri

Son Güncelleme: 21 Mayıs, 2018

Sağlıklı gıdalar, vücuda birçok fayda sağlar. Ancak ebeveynlerin, ayrıntılı tarifleri hazırlamak için her zaman yeterli zamanı bulunmaz. İşte evde kendiniz hazırlayabileceğiniz 5 pratik yemek tarifi.

Tükettiğimiz gıdalar vücudumuz için besleyici, sağlıklı ve hafif olmalıdır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, ancak sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak adına tüm öğünler önem taşır.

Birçok ebeveynin yemek pişirmek için yeterli vakti yoktur. Akşam yemeği için birkaç pratik seçeneğe sahip olmak, zamanınızın olmadığı yoğun günlerinizde size yardımcı olacaktır.

Çocuklar sürekli büyürler ve gün boyunca çok fazla enerji harcarlar. Besleyici bir akşam yemeği, enerjilerini yenilemelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu, günün sonunda daha iyi dinlenmelerini de sağlar.

Akşam yemeği, özellikle yemekten hemen sonra uyumaya giden küçük çocuklar için hafif olmalıdır. Bu yazıda, sizinle birkaç pratik akşam yemeği tarifi paylaşacağız.

Rekor sürede hazırlanabilen 5 pratik akşam yemeği tarifi

1. Doldurulmuş domates

Damak tadınıza bağlı olarak, bunları ton balığı, tavuk, et, kuskus ve hatta pirinçle doldurabilirsiniz.

Bu yemek, kolay hazırlanmasının yanı sıra, dokuların büyümesi ve onarılmasına yardımcı olan C vitamini gibi birçok temel besin maddesini içerir.

Aynı zamanda eğlenceli bir yemektir, çünkü çocukların dikkatini çeken yoğun renkler (kırmızı domates) içerir.

domatesli yemek

2. Kapri salatası

Bu basit yemek, çocuğunuzun sevdiği inanılmaz lezzetlerin bir karışımıdır.

Hazırlamak için 2 domates, 2 top mozzarella peyniri, fesleğen yaprağı, zeytinyağı ve tuza ihtiyacınız var.

 • İlk olarak, domatesleri yıkayın ve ince dilimler halinde kesin. Bunu yaptıktan sonra, mozzarella toplarına da aynı işlemi uygulayın.
 • Domates ve peynir dilimlerini birbirinin üzerine gelecek şekilde tabağa koyun.
 • Daha sonra, fesleğen yapraklarını yıkayın ve üzerine biraz tuz ve zeytinyağı döküp ezin.
 • Son olarak, bu karışımı domates ve mozzarella peynirlerinin üzerine dökün.

3. Ton balığı ve sebze kroketleri

Çocukların çoğu balık sevmez. Bu nedenle, balığı diyetlerine dahil etmenin en iyi yolu, onu farklı şekilde servis etmektir.

Ton balığı, hem kalp hem de kan damarlarının sağlığını korumak için gerekli olan yağ asitleri ve omega 3 içerir.

Bu yemeği pişmiş sebzelerle birlikte servis edebilirsiniz. Tabağında değişik renklerde sebzeler olması, çocuğunuzun dikkatini çekecektir.

4. Karnabahar

Bu yemeği hazırlamak için küçük bir karnabahar, 2 yumurta, un ve tuza ihtiyacınız olacak.

 • Karnabaharı bir tencerede 30 dakika boyunca su ve tuz ile haşlayın. Yumuşadığından emin olmak için bir çatalla sertliğini kontrol edin.
 • Karnabaharı sudan çıkardıktan sonra, dilimleyin ve her bir dalını un ile kaplayın.
 • Bir kasede yumurta ve tuzu karıştırın ve karnabaharı bu karışıma batırın.
 • Son olarak, tavaya biraz yağ koyun ve karnabaharları tamamen pişinceye kadar kızartın.

Karnabahar altın sarısı renge ulaştığında yemeğiniz hazır demektir. Karnabaharların fazla yağını süzüp onları bir tabağa koyun. Bu oldukça lezzetli ve lifli bir tariftir. Ayrıca çok az yağ içerir.

5. Meyveli yoğurt

Çocuklar tatlıları kesinlikle salata ve sebzelere tercih ederler. Bu nedenle, bu iki şeyi birleştirmek en iyisidir. Bu tarif, pratik akşam yemekleri hazırlarken kullanacağınız harika bir seçenek olacaktır.

yoğurtlu granola

Bu tarifi hazırlamak için biraz yoğurt, 50 gr. böğürtlen, 50 gr. ahududu, 100 gr. çilek, 50 gr. ceviz ve 75 gr. şekere ihtiyacınız olacak.

 • İlk olarak yoğurdu bir kaşıkla karıştırın ve bardaklara bölüştürün.
 • Daha sonra, bir tencerede 400 ml. kadar su ısıtın. Su kaynamaya başladığında çilek, böğürtlen ve ahududuları ekleyin.
 • Yavaşça şekeri ekleyin ve reçel kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Reçeli yoğurdun üzerine dökün ve zevkinize göre dekore edin.

Bu tarifler, hızlı ve aynı zamanda sağlıklı yemekler hazırlamak için idealdir. Besin değerleri yüksektir ve hazırlanmaları da oldukça kolaydır.

Akşam yemeği hazırlarken, günün diğer öğünlerinde yenmiş olan yemekleri de aklınızda bulundurun. Bu sayede ailenizin bir gün içinde ihtiyaç duyduğu tüm besinleri tükettiğinden emin olun.

Yemek hazırlarken aşırı yağ kullanımından kaçınılması tavsiye edilir, çünkü yağlı yiyecekler ufaklıkların uyumalarını zorlaştırabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Costa Rodrigues J., Pinho O., Monteiro PRR., Can lycopene be considered an effective protection against cardiovascular disease? Food Chem, 2018. 245: 1148-1153.
 • Hijova E., Bertkova I., Stofilova J., Dietary fibre as prebiotics in nutrition. Cent Eur J Public Health, 2019. 27 (3): 251-255.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.