5 Çeşit Beşik: Avantajları ve Dezavantajları

5 Çeşit Beşik: Avantajları ve Dezavantajları

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

Bebeğiniz için uygun olan beşiği seçmeniz önemlidir. Piyasadaki birçok beşik türü, kafanızı karıştırabilir.

Bebek eve gelmeden önce bütün ailelerin beşiklerini hazırlamaları gerekir. Bebeğin gece gündüz uyuyabileceği bir yere yerleştirilmesi gerekir.

Peki, bebeğiniz için doğru beşiği nasıl seçeceksiniz? İlk önce, beşiklerin temel özelliklerini bilmeniz gerekir, böylece alışverişe çıktığınız zaman tam olarak ne aradığınızı biliyor olursunuz.

Temel noktaları ve artı/ eksi yönlerini bilmeden alışverişe çıkmak bunaltıcı olabilir. Neyse ki, makalemizi okuyarak beşikler hakkında bilgi edinebilirsiniz!

Beşik türleri: avantajları ve dezavantajları

Standart beşikler

beşik

Gözlerinizi kapatıp bir beşik hayal ederseniz, aklınıza ilk olarak klasik bir beşik gelecektir. Bunlar genelde dört ayaklı bebek karyolasıdır.

Çocuk odasının dekorasyonuna uyması için farklı farklı stilleri bulunmaktadır.

Avantajları: Çok ucuzlardır. Kurması kolaydır ve dayanıklıdırlar.

Dezavantajları: Diğer beşiklere göre daha sade kalmaktadır. İstediğiniz gibi hareket ettiremezsiniz.

Büyüyen Beşikler

Büyüyen beşik, bebeğinizle birlikte büyümesi amaçlanan bir yataktır. Bu ismin arkasındaki mantık, beşiklerin de bebekler ile büyümesidir.

En yaygın büyüyen beşiklerin kullanılabilecekleri alanlar;

  • standart beşik
  • çekyat
  • çocuk yatağı
  • tekli ya da çiftli yatak
  • küçük kanepe

Büyüyen beşikler, dönüştürülebileceği farklı kombinasyonları belirten sayılarla ifade edilmektedir. Mesela, yukarıdaki özelliklerin hepsine dönüştürülebilen bir beşik, 5’i 1 arada diye tarif edilmektedir.

Bu tür beşiklerin iyi yanı, ilk başta fazla para vermiş olsanız bile uzun zaman diliminde kârlı hale geçmesidir.

Avantajları: Ekonomiktir. Bir tane almanız yeterli. Uzun süre dayanıklı ve beşiğin modern gözükmeyeceği yer yok.

Dezavantajları: Diğer beşiklerden daha pahalıdır. Yatak odasının ilerideki dekorasyonuna uymayabilir. Beşiği dönüştürmek istediğiniz zaman dağıtıp tekrar takmalısınız.

Portatif beşikler

Evde çok fazla boş yeriniz yoksa, o zaman portatif beşik tam size göre! Bir beşiği bir odadan diğerine taşımak, bebeğinizi uyurken ya da diğer işler yaparken izlemenizi kolaylaştırır.

Sadece, beşiğin evdeki kapılardan rahat geçip geçmediğine dikkat etmeniz gerekir. Bu beşiklerde, hareket kolaylığı sağlayan tekerlekler bulunmaktadır (emniyet düğmesi olduğundan emin olun).

Portatif beşiklerde, bebeğinizle daha kolay ve güvenli şekilde uyuyabilmeniz için ayarlanabilen parmaklıklar bulunmaktadır.

Avantajlar: Küçük evler için uygundur. Bebeğinizi evin her yerinde izleyebilirsiniz.

Dezavantajlar: Bebeğinizi sürekli olarak izlemeniz gerekir. Çok fazla model seçeneği yoktur ve döşekleri katlanabilirdir.

Seyahat beşiği

Seyahat beşikleri, kolay taşınabilmesi için çantaya konabilir. Bebeğinizle birlikte seyahat etmeniz gerektiğinde, mutlaka bir seyahat beşiği edinmelisiniz.

Seyahat beşikleri ucuzdur ve kolaylıkla taşınmaları, birleştirilip sökülmelerini sağlayan hafif malzemelere sahiptir. Ancak, bu bebek beşikleri kalıcı olarak kullanılamaz çünkü çocuğunuzun vücudu ve gelişimi için uzun süreli kullanımlara uygun değildir. Hızlı bir şekilde aşınırlar.

Avantajları: Hafif malzemeler, hafif olması, kolay sökülüp takılması.

Dezavantajları: Kolayca yıprandıkları için uzun süre dayanmazlar.

Çok amaçlı beşikler

bebek ve aile

Çok amaçlı bir beşik, tasarımına bir veya birden fazla mobilya parçası ekleyecektir. Bu tür beşiğin cazibesi, sürekli alındığı için ilgi çekmektedir.

Bu beşikle para ve yerden tasarruf etmiş olacaksınız.

Çok amaçlı bir bebek karyolası, beşik dışında bebek için değişen masa, eşyaları saklamak için bir çekmeceli sandık olabilmektedir. Beşiğin kocaman olmaması için, ek parçalar ayrı ayrı satın alındığında genelde küçük olmaktadır. Bu yüzden, önemli olan şey parçanın işlevsel olması ve size alandan ve paradan tasarruf ettirmesidir.

Birçok farklı beşik türü bulunmaktadır; bu yüzden odanızın şekline ve sizin beklentinize uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

Avantajları: Oldukça pratik olduklarından dolayı başka bir mobilya almanıza gerek kalmaz.

Dezavantajları: Ek parçaları çok küçük olsa da beşik, normal beşiklerden daha da büyük olabilir.

Piyasada birçok beşik türü bulunmaktadır ancak bizim önerilerimiz doğrultusunda, sizin için en uygun olanı seçeceğinizden eminiz!

İlginizi çekebilir ...
Bebeğinizin Ağlamadan Beşikten Yatağa Geçmesini Sağlamak: Yalnız Uyumaya Alışmak Aslında Kolaydır
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğinizin Ağlamadan Beşikten Yatağa Geçmesini Sağlamak: Yalnız Uyumaya Alışmak Aslında Kolaydır

Çocuğunuzun artık beşikten yatağa geçme zamanı geldiğinde muhtemelen ilk başta pek çok endişeniz olacaktır. "Ya yataktan düşerse?"


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.