Çocuk Yetiştirmeye Hazırlık: Yapılacakların Listesi

Çocuk Yetiştirmeye Hazırlık: Yapılacakların Listesi

Son Güncelleme: 28 Ağustos, 2018

Her ebeveynin bildiği gibi, çocuk yetiştirmede kullanabileceğimiz bir el kitabı yoktur. Yine de, kendimizi bu önemli göreve hazırlamanın bazı yolları var.

Birçok ebeveyne göre çocuk yetiştirmek için hazırlık, adım atacakları bu yeni hayatı onlar için daha kolay kılacağını vaat eden her türlü cihazı ve kitabı satın almak demektir.

Ancak bütün ebeveynlerin ortak bir yanı vardır: Hata yapmak.

Çocuk yetiştirmek zorlu bir görevdir. Ebeveynlerin bu konudaki bütün sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir ve bu hiç de kolay değildir.

Bebek hazırlığı, doğru ürünlerin yanı sıra, doğru araçlara ve bilgiye de sahip olmayı gerektirir. Ayrıca bir zihinsel hazırlık sürecini de içerir.

Anne-baba adaylarının, doğumdan uzun süre önceden itibaren üzerinde çalışmaya başlayabilecekleri bazı şeyler vardır.

Bunlara, sabretme ve sakin kalabilme yeteneği örnek olarak verilebilir. Bu iki temel bileşen, bebeğiniz doğduğunda her şeyin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğin ihtiyaçlarını tamamlamak için alışverişe çıkın. Sakin kaldığınız takdirde akıllıca seçimler yapabilirsiniz. Sabır, doğru ürünleri seçmede oldukça önemlidir.

Bebek hazırlığı, sadece dışarı çıkıp mağazalardan aldığınız ürünlerden ibaret değildir. Yeni bir bebeğin gelişine hazırlanmanızda size yardımcı olacak başka unsurlar da var.

Bir çocuk yetiştirmek için hazırlanırken yararlanabileceğiniz bazı tavsiyeler şunlardır:

Çocuk yetiştirmeye hazırlık

Ebeveynlik dersleri alın

çocuk yetiştirmeye hazırlık

İyi bir ebeveyn olmak, kitaptan öğrenebileceğiniz bir şey değildir. Ayrıca hiçbir kurs da, anne-baba adaylarını karşılaşabilecekleri tüm durumlara hazırlamaya yetecek kadar uzun ya da ayrıntılı değildir.

Her çocuk farklıdır (tıpkı her ebeveynin farklı olduğu gibi). Her şeyi kitaplarda bulamazsınız. A yrıca birçok ebeveyn, doğum öncesi kurslarda öğrendiklerinin de çoğunu unutur.

Buna rağmen, ebeveynlere iyi bir başlangıç yapmaları konusunda yardımcı olmayı amaçlayan birçok program mevcuttur. Hastaneler ve çeşitli hayır kurumları, anne-baba adaylarına doğum öncesi kurs olanağı sunar.

Ebeveyn, çocuğa hayat veren kişi değildir; böyle olsaydı çok kolay olurdu. Ebeveyn, çocuğa sevgisini veren kişidir.

-Dennis Lord-

Bu kursların ebeveyn adaylarına verebileceği en yararlı derslerden biri, bir aileyi genişletirken ortaya çıkması muhtemel sorunlarla başa çıkma stratejileridir.

Aynı zamanda, ebeveyn adaylarının karakterlerinin belirli yönlerini geliştirmelerinde ve zarar verici duygularını kontrol etmelerinde uzman danışmanların yardımına başvurulabilir.

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl bakılacağına dair temel bilgiler, ebeveynlerin çocuklarını büyütmeye daha hazır hissetmelerini sağlar.

Hepimiz biliyoruz ki, çocuklar söz konusu olduğunda teorik bilgiler, pratikte her zaman işe yaramayabilir.

Yine de ebeveynlik kursları, belirli durumların nasıl yönetileceğine dair bir fikir verebilir, çocuğun bakımı ve terbiyesi ile ilgili temel ipuçları sunabilir.

Temel ihtiyaçları satın alın

çocuk ve ebeveynleri

Bu konuda ebeveynler, aşırıya kaçma eğilimi gösterebilirler. Bebek için alışveriş yapmak söz konusu olduğunda, birçok ebeveyn kendisini kaybeder.

Bebek ürünlerinin sonsuz çeşitliliği karşısında, özellikle de ilk kez anne baba olacakların gözleri kamaşabilir.

Buna rağmen, bebeğin temel ihtiyaçlarının alınması, yapılacaklar listenizden tamamıyla silebileceğiniz bir şey de değildir. Çocuğun ihtiyaç duyabileceği temel ürünlere sahip olmak hazırlığın bir parçasıdır.

Ancak dikkatli olun – reklamı yapılan her ürün temel ihtiyaç değildir.

Yeni doğmuş bebeğinizi evinize getirirken, temiz pamuklu giysiler ve battaniyeye ihtiyacınız olacak.

Miktar değişebilir, ancak bu öğeler yenidoğan için önemlidir. Satın alınabilecek diğer şeyler ise şunlardır:

  • İlk birkaç hafta yetecek kadar bebek bezi. Bebeğiniz kısa sürede büyümeye başlayacağından dolayı, yenidoğan ölçüsünde çok fazla bebek bezi satın almak iyi bir fikir değildir. Daha çok orta boya ihtiyacınız olacak.
  • Pişik için losyon, bebek pudrası ve ıslak mendile sahip olmak önemlidir.
  • Bir beşik. Bebeğinizle birlikte uyumayı planlasanız bile, sadece onun için ayrılmış bir yere ihtiyacı olacak. Bebeğinizi yatağınızda gözetimsiz bir şekilde bırakmanın güvenli olmadığını da unutmayın. Yenidoğan bir bebek, gün içerisinde beşiğinde uyumalıdır. Bu, siz başka şeylerle uğraşırken bebeğinizi bırakabileceğiniz güvenli bir yer sağlar.
  • Bebeğinizi emzirmeyi planlamıyorsanız, biberonlara ihtiyacınız olacak. Ancak, doktorunuzla bu konuyu konuşana kadar mama satın almamalısınız.
  • Bir bebek oto koltuğu.

İlk yardım

İyi ebeveynliğin temelleri ile birlikte, bazı ilk yardım tekniklerini öğrenmek de iyi bir fikirdir. Örneğin, ebeveynlerin bebeğe nasıl kalp masajı (Kardiyopulmoner Resüsitasyon) yapılacağını bilmeleri önemlidir.

Ateş ve diğer bazı hafif semptomları evde tedavi edebilmek için bazı tıbbi malzemeleri hazırda bulundurun. İlk yardım çantanızda, bebeğiniz için bir burun spreyi ve tırnak bakımı için gerekli araçları da bulundurabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.