Alt Değiştirme Masası Nasıl Olmalıdır?

Alt Değiştirme Masası Nasıl Olmalıdır?

Son Güncelleme: 18 Mart, 2019

Bir bebeğin doğumu her zaman daha fazla masrafı beraberinde getirmektedir. Kıyafetler, bebek bezleri ve mamalar da, bebek beşikleri ya da alt değiştirme masası gibi pahalı alımların yanı sıra masraflarımızın büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Eğer maddi durumumuz iyiyse, bize tavsiye veren ve bu tür şeyleri alan arkadaşlarımıza ve ailemize yardımcı olmamız gerekir.

İlk defa ebeveyn olacak kişilerin sıklıkla kafasını kurcalayan sorulardan birisi de bebek alt değiştirme masası hakkındadır. Kullanış amacının basitliği, insanda bazen konunun çok önemsiz olduğu yanılgısını uyandırıyor.

Maalesef, çoğu kişi bu mobilyayı alırken önemli birçok noktayı göz ardı ediyor ve bu da, ileride problemlere yol açıyor.

Bebek yatağını ya da beşiğini seçerken nasıl bazı faktörleri göz önünde bulunduruyorsak, aynı özeni de alt değiştirme masası seçerken göstermeliyiz.

Bunun, dikkat edilmesi ve uyulması gereken çeşitlik güvenlik düzenlemeleri bulunan önemli bir unsur olduğunu anlamamız gerekir.

Alt değiştirme masası nelerden oluşmalıdır?

İspanyol Pediyatri Birliği’ne (Spanish Association of Pediatrics) göre, bebeğimizin altını değiştirdiğimiz anlar, göründüğünden daha da karmaşıktır. Bebeklerin kendini güvende ve rahat hissettiği bu anlarda, birlik ve bağlılık oluşur.

Bundan dolayı, bu mobilya ile ilgili bir dizi tavsiyeye uymalıyız.

bebeğin altını değiştiren anne

Şekil

Ebeveynlerin rahatlığı için, alt değiştirme masası çok yüksek olmamalıdır. Uygun ölçüleri, geniş ve yanlardan hafif yüksek olmalıdır. Bu ayrıntı, bebeğin ani hareketlerine karşı koruma görevi sağlayacaktır.

Alt değiştirme masasının tekerlekleri varsa, bebeğin altını değiştirirken sabitleyebileceğimiz bir fren sisteminin de olması gerekir.

Donanım

Alt değiştirme masasının donanımları, ebeveynlerin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Çoğu, evdeki boş alana göre karar verirken; bazıları finansal durumlarını göz önünde bulunduruyor.

Durum ne olursa olsun, çocuğun altını değiştirirken ihtiyacınız olan şeyleri almak zorunda kalmamak için bölmeli masalar tercih edebilirsiniz.

Boyut

Donanımlarda olduğu gibi, boyut da bir zevk meselesidir. Bazıları çok küçük, bazıları ise odadaki alana bağlı olarak çok büyüktür. Öyle olsa bile, masadan tam anlamıyla yararlanmak için çok da önemli olan bir faktör değildir.

Emniyet

Emniyet en önemli noktalardan biridir. Alt değiştirme masası sertifikalı olmalı ve gerekli bütün yönetmeliklere uygun olmalıdır.

Bu masalar hakkında araştırma yaparken, her zaman güvenebileceğiniz ve kaliteli ürünler satan yerlere başvurun.

Bir annenin sevgisi sabırlı ve anlayışlıdır. Herkes sizi terk ederken, annenizin kırık kalbi bile size olan sevgisinin bitmesini ya da azalmasını sağlayamaz.

Helen Rice

Ayrıca bakınız: Bebeğinizin Beşiği Nasıl Olmalı?

Anne ve babanın boyları

Çok bariz bir faktör gibi görünebilir ancak birçok ebeveyn bu adımı atlıyor. Yükseklik, ebeveynlerin rahat bir şekilde bebeğin altını değiştirebileceği şekilde olmalıdır. Aşırı yüksek ya da düşük masalara dikkat edin.

bebeğin altını değiştirmek

Sağlamlık

Yüzeyi ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Bebeğin altını ya da kıyafetlerini değiştirirken bebeği rahatsız etmemeli ya da kaymamalıdır. Herhangi bir kazayı önlemek için masanın sağlam olması çok önemlidir. Ayrıca, iki, üç yıl kullanılacağı için çok dayanıklı olması da gerekmektedir.

Alt değiştirme masası çeşitleri

Ebeveynlerin farklı ihtiyaçlarına ve zevklerine uygun olarak üretilen sayısız çeşitte alt değiştirme masası olduğunu unutmayın. Evde çok fazla yeri olmayan kişiler için masadan ziyade küçük bir minder bile satılmaktadır.

Bir diğerleri ise, sık sık seyahat eden ebeveynler için uygun olan şişme minderlerdir. Bu durumdaki tek sıkıntı, sağlam olmamasıdır. Bunları, nadiren ve başka seçenek kalmadığı zaman kullanmanızı öneririz.

Aynı şekilde, küvet şeklini alabilen masalar olduğu gibi, çekmeceli ya da masalı olarak kullanılabilen türleri de mevcuttur. Bunlar çok sağlam ve güvenli olduğu için en çok tercih edilenler arasındadır.

Genelde belirlenmiş standartlara ve düzenlemelere uygundur ve çok çeşitli tasarımlar arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

Tavsiyeler

Yukarıda belirtilen güvenlik düzenlemelerine ek olarak, başka sorular da sormamız gerekir. En önemlisi ise ihtiyaçla ilgilidir. Bebeğimiz için alt değiştirme masası, özellikle çok kısa bir süre için kullanacağımızı düşünce her zaman gerekli değildir. Çok işlevli bir seçenek düşünmeliyiz. Bu sayede çocuk  büyüdüğü zaman, bu eşyadan yine de faydalanabilir.

Ayrıca, alt değiştirme masası kaçınılması gereken oranda bir masraf demektir. Her ailenin kendine has ihtiyaçları ve talepleri vardır.

Herkesin yaptığını yapmak yerine, kendimiz için en uygun ve gerekli olan şeylere odaklanmalıyız.

İlginizi çekebilir ...
Bezini Değiştirmek için Çocuğunuzu Uyandırmalı mısınız?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bezini Değiştirmek için Çocuğunuzu Uyandırmalı mısınız?

Bebeğinizin bezini değiştirmek için onu uyandırmalı mısınız, bu yazımızda beraber inceleyeceğiz. Bez değişimi ile ilgili ipuçlarını burada bulabili...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.