Emzirme ve davranışsal bozukluk

Bugünkü yazımızda emzirmenin anne ve çocuk sağlığı açısından faydalarına değineceğiz. Anne sütü çocuklar için son derece faydalıdır.
Emzirme ve davranışsal bozukluk

Son Güncelleme: 16 Ekim, 2020

PLoS Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, sadece anne sütüyle beslenmenin, çocuklarda davranışsal bozukluk riskini azalttığı belirtilmiştir. Araştırmaya 1500’den fazla çocuk katıldı, bunlardan 900’ü erken doğan bebek beslenmesi katılımcısıydı.

Daha önce yapılan araştırmalar, erken çocukluk dönemi sağlığı için yalnızca anne sütüyle beslenmenin birçok faydasını göstermiş olsa da, uzun vadede anne sütüyle beslenmenin çocuk gelişimi açısından etkileri henüz belli değildir. Bu yeni çalışma, yalnızca daha uzun süreli emzirmenin, geç çocukluk döneminde daha az davranış bozukluğu ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Yapılan bu yeni çalışma ise, uzun süre sadece anne sütüyle beslenen çocukların, ileriki çocukluk döneminde daha az davranışsal bozukluğa rastlanmasının bu durumla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

Emzirme konusunda öneri

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelerini ve emzirmeyi iki yıla kadar yayarak, beslenmeyi tamamlayıcı ek katı gıdalarla kombin yaparak çocuğun beslenmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Anne sütü, bebeklere büyümeleri için ihtiyaç duydukları tüm besinleri verir. Ayrıca bebekleri ishal ve zatürre gibi çocukluk hastalıklarından korumaya yardımcı olan antikorlar içerir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bebekken anne sütüyle beslenen ergenlerin ve yetişkinlerin obez olma veya tip 2 diyabet olma olasılığının daha düşüktür. Ayrıca anne sütüyle beslenmiş olan kişilerin, zeka değerlendirme testlerinde daha iyi performans göstermeleri muhtemel bir durum. Buna rağmen, WHO, 6 aydan daha küçük bebeklerin sadece %40’ının anne sütüyle beslendiğini söylemektedir.

anne sütü

Davranışsal bozukluk görülmesinde azalma

Araştırmaya göre, yalnızca anne sütüyle beslenen çocukların yüzde 56’sında, 7-11 yaşları arasında davranış bozukluğuna rastlanma olasılığı, bir aydan daha kısa bir süre anne sütüyle beslenen çocuklara göre daha düşük.

Araştırmacılar, çocuklukta davranışsal bozukluk görülmesinin, öğrenme güçlüğüne, akranlarıyla düzen bozan agresif ya da rahatsız edici davranışlara sebep olacağını vurguladı. Bunun da çocukta düşük özgüvene ya da diğer sorunlu davranışlara yol açacağını belirttiler.

Ayrıca, çocuklukta başlayan ve ergenliğe kadar devam eden davranış bozukluklarının, artan antisosyal (potansiyel  şiddet veya suç içeren) davranışlar, uzun vadede kötü zihinsel sağlık ve yetişkinlikte zayıf akademik performans ile ilişkili olduğunu belirtiyorlar.

Çocuk sağlığını etkileyen diğer faktörler

Çalışma, emzirmenin de ötesinde çocuğun genel sağlığına ve ruh sağlığına katkıda bulunan bir dizi başka faktörü de inceledi. Örneğin, araştırmacılar, okul öncesi kreşe devamlılığın ve annenin IQ’sunun çocuğun bilişsel gelişiminin önemli belirleyicileri olduğunu buldular.

Özellikle, en az 1 yıl boyunca okul öncesi eğitim alan çocukların yönetim kabiliyetine sahip olma olasılığı yüzde 74 daha fazla . Araştırmacılar, yönetim kabiliyetinin hem eğitimsel hem de sosyal başarıyı etkilediğini belirtiyor. Buna ek olarak, evde oyun oynamaya teşvik edilen çocukların daha yüksek yönetim işlevi puanlamasına sahip olma olasılığı yüzde 36 daha fazla olmuştur.

emziren anne

Emzirirken dikkat edilecek önemli hususlar

Emzirme, bebek doğduktan sonraki ilk saat içinde başlamalı. Herhangi bir program veya kısıtlama olmaksızın, bebek istedikçe anne bu görevi yerine getirmelidir. Ayrıca anne ve aile, emzirme faaliyetini en doğru şekilde sürdürmek için tavsiyelere kulak vermeli ve eğitim desteği almalı. Emzirmeye devam etmenin kendisi ve bebeği için faydaları hakkında bilgi almalıdır.

Annenin, emzirmenin çocuk sağlığını ve hayata tutunmasını devam ettirmenin en etkili yollarından biri olduğu konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Emzirmek, bebeğinizi beslemenin en sağlıklı yoludur. Hangi miktarda olursa olsun emzirmenin olumlu bir etkisi vardır, ancak ne kadar uzun süre emzirirseniz, koruma faktörü o kadar uzun ve faydaları da bir o kadar fazla olur.

Bununla beraber, emzirme vücudun doğal bir işlevi olmasına rağmen, çok sayıda fiziksel komplikasyon içermesi ve sosyal faktörler nedeniyle sinir bozucu olabileceğinden pratik ve sabır gerektirir.

Ayrıca, araştırmalar uzun süreli emzirmenin daha yüksek zeka, daha uzun çalışma süresine dayanma ve yetişkinlikte daha fazla kazanmayla bağlantılı olduğunu bulmuştur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.