Bebeğinizin Banyo Vakti için Gerekli Malzemeler

Bir bebek sahibi olmak üzere misiniz? Bebeğinizin banyo vakti için hangi malzemeleri alacağınız konusunda kararsız mısınız? Bu makalede sağlayacağımız faydalı tavsiyeler için okumaya devam edin.
Bebeğinizin Banyo Vakti için Gerekli Malzemeler

Son Güncelleme: 26 Mart, 2019

Bebeklerin sağlıklı kalabilmek için özel hijyenik bakıma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle bebeğinizin banyo vakti için süreci daha güvenli ve etkili hale getirebilmek adına piyasada çeşitli araçlar vardır.

Bebeğinizin banyo vakti için gerekli araçlar

Bebeğinizi doğru beslenmesinin yanı sıra temiz tutmak, bebeğinizin genel sağlığını en çok etkileyen faktörlerdendir. Bebeğinizin banyo vakti boyunca güvenliğini sağlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu sıraladık.

Çocuk doktorunuz, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu hijyen araçlarının tam listesini sağlayacaktır. Bununla birlikte başlarda, bebeğinizin doğduktan sonraki o ilk aylarında ne kadar hassas olduğunu öğrenmek sizi çok şaşırtmış olabilir.

Bunlara ek olarak çocuğunuz kıpırdanıp sürekli hareket ederken küvete sokmaktan korkmanız da çok normaldir.

Bu nedenle aşağıda kullanımı güvenli ve basit olan malzemelerin bir listesini vererek bu görevi sizin için kolay hale getirmek istedik.

1. Küvet

Bu, 6 ila 8 ay arası yenidoğan bebekler için en çok tavsiye edilen araçtır. Normal küvetin içine ya da alt değiştirme masanızın üst platformuna yerleştirebilirsiniz.

Sonrasında bebeğinizi güvenle yıkayabileceğiniz rahat bir pozisyonda tutabilirsiniz. Bebeğinizin suda boğulmasından ya da suda düşüp kaymasından korkmanıza da gerek kalmaz.

Küvet seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik küvetin sağlam bir yapıya sahip olduğundan emin olmaktır. Ayrıca hijyenik materyallerden yapıldığından da emin olun. Örneğin polipropilen olan küvetler kaymaz ve tüm köşeleri bebeğinizin güvenliği için yuvarlaktır.

2. Banyo oturağı

Bu oturak bebek küvetine benzer fakat 8 aylık ve daha büyük bebekler için tavsiye edilir. Normal küvetin içine de yerleştirebilirsiniz ancak bacaklarını sarkıtması için boşlukları vardır. Bebeğiniz eskisi kadar hassas olmadığından plastik küvetlere göre daha özgür olacaktır.

bebekler için banyo oturağı

3. Banyo paspasları

Çocuğunuzun kaymasını önlemek için küvetin içine banyo paspası koyabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz oturağın daha da sağlam olması için altına da yerleştirebilirsiniz. Eğer banyo paspasınız yoksa yerine bir havlu kullanmanız da aynı işlevi görecektir.

4. Durulama kaseleri

Bu kaseler, çocuğunuzun tamamiyle temizlendiğinden emin olmanız için çok önemlidir. Bebeğinizin kafasında ve yüzünde kalan şampuan ya da sabun kalıntılarını temizlemek için kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin üzerine su dökerken olası kazaları önlemek için kaymaz saplı olanlardan seçin. Ayrıca cam olanlardan almamaya dikkat edin. Böylece kırılmaz ve bebeğinize zarar vermez.

5. Bebeğinizi kurulamak için havlu

Bebeğinizin banyo vakti için gerekli olan bir diğer malzeme ise havludur. Bebekler için özel olarak tasarlanmış olan havluları kullanmak oldukça önemlidir.

Hipoalerjenik olmalarına dikkat edin. Bununla birlikte her 2 kullanımdan sonra özel bebek sabunları ile yıkamaya özen gösterin.

Bebeğinizin banyo vakti için genel tavsiyeler

Unutmayın ki bebeklerinizin giysilerini, bebeklere özel deterjan ile yıkamanız en iyisidir. Yumuşatıcı kullanmayın ve bebeklerinizin giysilerini narin ayarda ve ayrı olarak yıkayın.

Böylece bebeğinizin diğer deterjanlardaki kimyasallar ile temas etmesi sonucu, cildinin herhangi bir reaksiyon göstermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

havlu üzerinde yatan bebek

Bunlara ek olarak çocuğunuzun doğumundan sonraki ilk birkaç gün sabun kullanmamalısınız. Uzmanlar yalnızca su kullanmanızı öneriyor. Az miktarda ve yalnızca pH seviyesi 4 olan jelleri kullanmanız gerekir.

Ayrıca bebeğinizi haftada iki kereden fazla yıkamamalısınız. Bebeğinizin banyo vakti kısa olmalı ve göbek bağına çok dikkat edilmelidir. Son olarak bebeğinizi kurutmaya özen gösterin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.