Bebeğinize Saç Bandı ve Kurdele Takarken Dikkatli Olun

Bebeğinize Saç Bandı ve Kurdele Takarken Dikkatli Olun

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2018

Saç bantlarının ve kurdelelerin kullanılması tehlikeli olabilir. Muhtemelen bu aksesuarların küçük kızınız için rahatsızlığa neden olabileceğini duymuşsunuzdur.

Yani ister moda isterse kızını daha da güzelleştirmek adına olsun; bebeğinizi bu aksesuarlarla donatmadan önce, neden olabilecekleri olası zararlardan haberdar olmalısınız.

Saç bantlarının ve kurdelelerin çocuğuma zarar verip vermediğini nasıl anlayabilirim?

Çocuğunuzun başına taktığınız saç bantlarının veya renkli kurdelelerin bir şekilde onlara zarar verip vermediğini öğrenmek için davranışlarını gözlemlemek zorundasınız.

Eğer tokayı taktığınızda çocuk ağlıyor, inatçılık ediyor ve çıkarmaya çalışıyorsa kendini rahatsız hissettiğini anlarsınız. Çocukluk, herhangi bir rahatsızlık duymadan yaşanan hoş bir dönem olmalıdır.

Bu aksesuarların kızınıza zarar verip vermediğini öğrenmenin bir başka yolu da, uyku vakti geldiğinde onları gözlemlemektir. İyi uyuyamazlarsa veya uzun süre bu aksesuarları taktıktan sonra uykuya dalmakta zorluk çekiyorlarsa zararlı etkilere maruz kaldıklarını görebilirsiniz.

saç bandı ve bebek

Son olarak, bir bebeğin kafatasının kemiklerinin baskıdan uzak olması gerektiğini bilmek de önemlidir.

Kafatasları, aralarında yapılar olan yedi kemikten oluşur. Bunlar, kafatasının büyümesine izin veren zarlarla kaplanan yumuşak eklemlerdir, çünkü beyin boyut bakımından da büyür.

Saç bantları ve kurdelelere alternatifler

Saç bantları ve kurdelelerin yanında, annelerin seçtiği başka ortak aksesuarlar da vardır. Örneğin, çıkartmalar veya broşlarla tutulan papyonlar, küçük çiçekler, kelebekler ve diğer aksesuarlar. Bu aksesuarlar bantlar ve şeritler kadar sınırlayıcı değildir.

Bununla birlikte, bu aksesuarlar çocuğun kafatasının sıkıştırılmasına neden olmamasına rağmen tehlikeli olabilir.

Psikomotor beceriler geliştiren bebekler, bu minik süsleri çıkarıp, kimsenin etrafta olmadığı zamanlarda bunları yutmaya çalışabilirler.

Bu nedenle, saç bantları yerine bu tür aksesuarlar kullanmadan önce size söylediklerimizi aklınızda bulundurun.

“Bir anne kendi kriterlerine güvendiğinde her zamankinden daha etkilidir” – Kari Winnicott

Öyleyse, kızımın saçına süs takmamalı mıyım?

saç bandı takan bebek

Bu karar bebeğinizle ilgili her şeyde olduğu gibi tamamen size aittir. Ancak, eğer bir anda çocuğunuz için saç aksesuarlarını kullanmaya karar verirseniz, aşağıdaki ipuçlarını öneriyoruz:

Minimum miktarda elastik olan yumuşak bantları seçin. Saç bandının elastikliğinden kaynaklanan büzülme nedeniyle, saçında duran bir bant ya da toka yerine saçından düşen bir aksesuar kullanmak daha iyidir.

  • Diğer küçük aksesuar türlerini kullanın (kolay takılan tokalar, kelebekler…) Bu, kızınız hala onları çıkarmak için iyi bir psikomotor beceri geliştirmediğinde yapılmalıdır. Ancak bu küçük aksesuarları her kullandığınızda, onlara göz kulak olmak önemlidir.
  • Bu tür aksesuarları kızınızın kafasında sadece belirli zamanlarda kullanın. Örneğin, onu evden çıkardığınızda.
  • Onları her zaman kullanmaktan kaçının. Çocuğunuzun saçına bir şey takmak zorunda değilsiniz.
  • İhtiyatlı ve dikkatli olun. Bu aksesuarların artılarını ve eksilerini değerlendirin ve bunları kullanma ya da alma kararının bir anne ve birincil bakıcı olarak sizin sorumluluğunuz olduğunu anlayın. Bazı uzmanlar bu aksesuarların kullanımını sadece 6 aylıktan sonra tavsiye eder. Bir karar vermeden önce, çocuk doktorunuza uzman tavsiyeleri için de başvurabilirsiniz.

“Bir bebeği gördüğümüzde neden gülümseriz? Belki de, şu anda tüm bu savunmacı engellere sahip olmayan birini görüyoruz, bize gülümsedikleri zaman, gülümsemeleri tamamen özgün ve herhangi bir aldatmacadan uzaktır. İçimizdeki bebeğin ruhu da melankolik bir minnettarlıkla bu tebessüme karşılık verir ”- Jack Canfield.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.