Bebeğinizin Odasının Dekorasyonu: 6 Harika Seçenek

Özellikle de ilk kez anne baba oluyorsanız, beşiği seçmekten ışıklandırmaya ve duvarın renklerine kadar, bebeğinizin odasını dekore ederken düşünmeniz gereken pek çok şey vardır. 
Bebeğinizin Odasının Dekorasyonu: 6 Harika Seçenek

Son Güncelleme: 29 Ağustos, 2020

Yeni doğan bir bebeğin dünyaya gelişi bir ailenin yaşayabileceği en büyük sevinçlerden biridir. Göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır. Bunlar arasında en heyecan verici olanlardan biri de bebeğinizin yatak odasını dekore etmektir. Bu alanda pek çok seçenek mevcuttur.

Söz konusu çocuğunuzun gelecekteki odasının renklerine ve tasarımına karar vermek olduğunda bebeğin cinsiyetinin ne olacağını bilmek çok faydalıdır. Evinizde bu özel alanı oluştururken akılda tutulması gereken başka önemli faktörler de vardır.

Temel faktörler, alan, renkler, aydınlatma ve dekor ile ilişkilidir. Bunlar, bebeğinizin yatak odasını mümkün olduğunca güzel bir şekilde dekore ederken üzerinde düşünüp karar vermeniz gereken konulardan sadece birkaçıdır.

Bebeğinizin odasını dekore etmek: Perdeler

Perdeler, özellikle gündüz, bebeğin yatak odasına giren ışık miktarını kontrol etmek için gereklidir. Bir yandan bu amaca uygun bir perde bulmak, bir yandan odanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak odanın dekorasyonuna başlamak için harika bir yoldur.

Genel olarak, çok fazla toz emmeyen bir malzemeden yapılmış perdeleri öneriyoruz. Bu, bebeği, alerji ve onunla ilişkili sorunlardan korumaya yardımcı olacaktır.

Uygun renkler seçmek

Söz konusu, bebeğinizin odasının dekorasyonu olduğunda renkler her zaman tartışma konusudur. Çok güçlü görünen veya çok koyu tonlardaki renklerden kaçının. İdeal olan renkli detaylar ekleyerek beyazı kullanmaktır.

Uygulamada, beyaz, uyarmak, arındırmak ve birleştirmek için kullanılan bir renktir. Ayrıca bir yandan bebeğin entelektüel aktivitesini ve hayal gücünü uyarırken bir yandan daha iyi aydınlatma sağlar.

bebek odası dekorasyon

Kilim: Başka bir dekoratif seçenek

Kilim, bebeklerin yatak odalarında kullanılan en popüler seçeneklerden biridir. Odanın zeminini süslemesinin yanında özellikle yatak odasındaki zemin soğuk olduğunda yoğun sıcaklık sağlar.

Bu arada, kilim, bebeklerin eğlence alanlarının sınırlarını çizmeye ve dikkatlerini meşgul etmeye de yarayabilir. Farklı dokulara sahip kilimler, bebeklerin dokunma yoluyla çevrelerini keşfetmeyi öğrenmelerine yardımcı olma açısından mükemmeldir.

Bebek jimnastik odası

Bebekler büyüdükçe, etraflarındaki her şey onlar için bir uyarı kaynağı haline gelir. Yatak odalarında çok fazla zaman geçiriyorlarsa, onlara yeni görüntü ve duyu kaynakları sunmak iyi bir fikirdir.

Bebekler, jimnastik alanlarını eğlenceli bulabilirler. Ayrıca oynarken saatler geçirebilecekleri sarkan nesneler de odada harika görünebilir.

“Çok güçlü görünen veya çok koyu tonlardaki renklerden kaçının. İdeal olan renkli detaylar ekleyerek beyazı kullanmaktır.”

Çok fonksiyonlu mobilya

Odanın mobilyalarla dolup taşmadığından emin olmak için, odanın içine stratejik bir şekilde çok fonksiyonlu mobilyalar yerleştirmek harika bir seçenek olacaktır. Bu tür mobilyalar sadece estetik olarak çekici görünmekle kalmaz, aynı zamanda bebek bakımını çok daha basit hale getirir.

Bebeğiniz şu anda küçük olabilir. Ancak yıllar içinde daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olacak. Çok fonksiyonlu mobilyalara verilebilecek yaygın bir örnek bebek bezi değiştirme masasıdır. Birincil kullanım amacının dışında çocuğun giysilerini ve eşyalarını saklamaya yardımcı olacak çekmecelere sahiptir.

bebek oyuncak

Aynalar: Eğlence kaynağı

Bebekler için, dünya, tamamen yeni ve bilinmeyen bir maceradır. Odaya bir ayna eklemek onların dünyayı ve nihayetinde kendilerini tanımalarına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Bu açıdan en yararlı dekoratif öğelerden biri Barnslig aynadır. Özellikle bebeğinizi şaşırtmak için tasarlanmıştır. Darbeye dayanıklı plastikten yapılmıştır. Bu yüzden çocuğunuz risk altında değildir. Bu dekoratif nesne aynı zamanda çocuklarınızın kendi vücutlarına ve görüntülerine aşina olmalarına yardımcı olur.

Bebeğinizin yatak odasını dekore etmek gibi önemli bir iş, doğru kararlar almak için gereken zamanı ve özveriyi hak ediyor. Çocuk büyüdükçe ve geliştikçe adapte edilebilen, hem rahatlatıcı hem de çok yönlü bir ortam yaratmayı denemek önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Bebek Odası İçin 6 Dolap Fikri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebek Odası İçin 6 Dolap Fikri

Söz konusu bebek odası için dolap seçimi olduğunda, pek çok farklı model, renk ve tarzda mobilya vardır. Bu yazımızda seçmenize yardımcı olacağız.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.