Çocuklar İçin Yatak Modelleri

Çocuğunuzun odasını yeniden dekore ediyorsanız veya ona yeni bir yatak almanız gerekiyorsa, bu yazı tam size göre. Çocuklar için piyasada bulunan farklı yatak tiplerini biliyor musunuz?
Çocuklar İçin Yatak Modelleri

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Günümüzde, evinizi dekore etmek için birçok farklı seçenek vardır. Yataklar uyku için temel olduğundan çocuk odaları da buna bir istisna değildir. Peki çocuklar için en iyi yatak modelleri nelerdir?

Çocuğunuz için bir yatak seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus vardır. Mantıksal olarak, mevcut alanınız olasılıklarınızı belirleyecektir. Ayrıca, odasını kardeşiyle paylaşıp paylaşmamasının yanı sıra, çocuğunuzun tercihleri de önemlidir.

Çocuklar için en çok tavsiye edilen yatak modelleri

1. Bireysel yatak modelleri

Birkaç alt kategori vardır. Bu ilk model, alışık olduğunuz tek kişilik yataktır. Yani, sırtlığı ve ayaklığı olan bir modeldir. Altında boş bir alan vardır. Bu alanı kutuları saklamak için kullanabilirsiniz.

Başka bir seçenek bir tekerlekli karyoladır. Bunlar yüksektir ve bahsettiğimiz özelliklere sahiptir, ancak yatağın altında başka bir yatak vardır.

İkinci model katlama sistemi ile açılır. Genellikle, altta üsttekinden biraz daha ince bir yatak vardır. Hatta bazılarının çekmeceleri bile vardır.

Öte yandan, yuva yataklarının bir versiyonu olan kompakt yataklar vardır. Altında ayrı bir yatak için bir yapıya sahiptir. Ayrıca, altında veya üstünde çekmeceler vardır. Şilte ana yatak ile aynıdır.

Yükseklik bu tipler arasındaki temel farktır. Yuva yatak geleneksel olarak yaklaşık 50 cm iken, kompaktlar daha uzundur.

2. Ranza yataklar

Çocuklar için birkaç model daha vardır. Klasik ranza, üst üste olmak üzere iki yatağa sahiptir. Genellikle, aralarında 40 cmlik bir fark vardır.

Yer kazanmak için çok pratik olmalarına rağmen, anneler genellikle üst yatağın yapılmasının zor olduğundan şikayet ederler. Ayrıca, uyurken çok hareket eden çocuklar için de bir risktir. Yüksekten düşmek tehlikelidir.

ranza yatak modeli

Ranzaların başka versiyonları da vardır. Bunlardan biri tren tipi ranzadır. Yani, üst yatağın tabanla tamamen hizalanmadığı yataklardır. Bu şekilde, uçlardan birinde depolama alanı vardır.

Çoğunda bu alanda gömme bir gardırop vardır. Bununla birlikte, daha yenileri de üst ranzada uyuyan çocuk için basamaklar içerir.

Son olarak, L şeklinde ranzalar. Tren tipi ranza ile aynı özelliklere sahiptirler, ancak farklı yerleştirilirler.

3. İlginç yataklar

Çocuklar için günlük yaşamın her unsuru oynanacak bir oyuncak halini alabilir. Yataklarda bu da söz konusudur. Çocuğunuz arabaları seviyorsa, bu şekle sahip bir yatak alabilir veya inşa edebilirsiniz. Hayvanları seven çocuklar için hayvan şeklinde yataklar da bulabilirsiniz.

Buna ek olarak, otobüs, at arabası, itfaiye, çadır ve hatta kale gibi bazı şekilli olan yataklar bile bulabilirsiniz. Bazılarının kızakları bile vardır!

4. İkiz yataklar

İkizleriniz varsa bu mükemmel bir seçimdir. Aynı yaştaki çocuklar için de harikalar.

Aynı boyutta ve şekilde olan ve yan yana yerleştirilmiş iki yataktan oluşurlar. Sadece renklerini veya çarşaf takımlarını değiştirerek güzel bir estetik yaratabilirsiniz. Ayrıca, her çocuğun benzersizliğini ve stilini vurgulayacaktır.

“Çocuğunuz için bir yatak seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus vardır. İki önemli nokta mevcut alan ve çocuğunuzun tercihleridir. ”

5. Katlanır yatak

Küçük bir odanız mı var? Katlanır bir yatak kullanın! Birçok insan bu yatakların çekici olmadığını düşünür. Buna ek olarak, birçok insan onları bir bekar evi ile ilişkilendirir.

Ancak, bu görüşün değiştiğini bilmelisiniz. Günümüzde çok çekici modeller bulabilirsiniz. Çocuğunuz onları kesinlikle sevecek! Onlara bakmaktan ve en azından bir şans vermekten çekinmeyin.

yatakta üç çocuk

6. Montessori Yatakları

Bunlar genellikle Montessori dekorasyonları olan bebek odalarında bulunur. Fikir, yatağı neredeyse yere indirmektir. Bu şekilde, çocuklar daha kolay erişebilirler.

Bu tasarımın bir avantajı, çocukları bağımsız olmaya teşvik etmesidir. Yatağa çıkıp inmelerine yardımcı olmak için ebeveynlerine ihtiyaç duymazlar. Ayrıca, güvenlidir, rahattır ve birçok farklı tasarıma sahiptir.

Ahşaptan mı yoksa başka bir malzemeden mi yapılmış?

Son olarak, yatağın hangi malzemeden yapıldığını görmezden gelmemeliyiz. Çoğu ahşaptan yapılmışken, bazıları da metalden yapılmıştır. Bunlar daha dayanıklı ve ağırdır. Parlaklığı çocuk odalarına hoş bir şıklık katar.

Daha önce belirttiğimiz gibi, çocuklar için birçok farklı yatak türü vardır. Hepsi farklı ihtiyaçlara uyum sağlamak için yapılmıştır. En çok hangisini beğendiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.