İkizler Hakkında Duymadığınız 8 Bilgi

Söz konusu ikizler olduğunda pek çok gerçek olmayan bilgi vardır. Bu yüzden bu yazımızda ikizler ile ilgili bilmiyor olabileceğiniz bazı şeylerden bahsedeceğiz.
İkizler Hakkında Duymadığınız 8 Bilgi

Son Güncelleme: 09 Mayıs, 2019

Daha önce birbirinden ayırmakta güçlük çektiğiniz ikizlerle karşılaştınız mı? İstatistiklere göre, her bin hamilelikten üçü tek yumurta ikizleridir. Tek yumurta ikizleri, aynı DNA’ya sahip iki bebek olarak çok erken bölünmüş bir zigotun ürünüdür.

Tek yumurta ikizi ile çift yumurta ikizinin aynı olmadığını bilmek önemlidir. Tek yumurta ikizleri, gebe kaldıktan sonra bölünen tek bir döllenmiş yumurtadan doğdukları için çoğunlukla aynı genetik özellikleri taşırlar. Çift yumurta ikizleri ise aynı hormonal döngü sırasında döllenen iki farklı yumurtadan doğarlar.

İkizler hakkında ilginç bilgiler

Son on yılda, yardımcı dölleme yöntemleri ve hamileliğe yardımcı tıbbi prosedürler nedeniyle ikiz ve üçüz hamileliklerin sayısı önemli ölçüde artmıştır.

Ancak bu süreçler tek yumurta ikizliği ile sonuçlanmaz. Aşağıda ikizler hakkında ilginç bilgiler öğrenebilirsiniz:

1. Parmak izleri farklıdır

Birbirine çok benzeyen ikizleri gördüğünüzde, parmak izlerinin de aynı olduğunu düşünebilirsiniz ancak öyle değildir. Huffington Post isimli gazeteye göre, bebekler gelişim süreçleri boyunca amniyotik kesenin farklı bölgelerine tutunurlar. Bu da farklı çizgilerin parmak izlerini oluşturduğu anlamına gelir. Bu nedenle aynı parmak izine sahip değillerdir.

Bir diğer ilginç bilgi ise, nüfusun sadece %10’u baskın olarak sol elini kullanırken, tek yumurta ikizlerinin %22’si solaktır.

2. Göründükleri kadar aynı değillerdir

İstatistiklere göre, ikizler aslında birbirlerinin “aynadaki görüntüleridir.” İkizlerin %25’i birbirlerinin yansıması olarak gelişim gösterir. Başka bir deyişle, eğer bir tanesi baskın olarak sol elini kullanıyorsa, diğeri de sağ elini kullanır.

Örneğin, bir bebeğin sağ kolunda bir doğum lekesi varsa, diğer bebek aynı doğum lekesini sol kolunda taşır. Ancak ikizler aynı beyin ve düşünce kalıbına sahiptir.

3. İkizlerin telepatik bağı yoktur

Pek çok insan, ikizlerin özel güçleri veya birbirleriyle iletişim kurmak için farklı yolları olduğunu düşünür ancak bu doğru değildir.

Discovery isimli bir belgesel kanalına göre, bu, zamanla çürütülen yanlış bir bilgidir. İkizlerin zihinsel olarak özel veya farklı bir biçimde bağlı olduğunu kanıtlayan hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Birlikte büyüdükleri için birbirlerini çok iyi tanımaları normaldir, belki de telepatiyi düşündüren de bu çok iyi tanıma durumudur.

4. “Jim Kardeşler” hikayesi

Minnesota’da doğan tek yumurta ikizleri 4 haftalıkken birbirinden ayrılıyor. İkisi de farklı aileler tarafından evlatlık ediniliyor ve 39 yaşına geldiklerinde karşılaşıyorlar. Bu ikizlerin hikayesi, Nancy Segal tarafından yazılan Entwined Lives isimli kitapta anlatılmıştır.

Hiçbir şekilde etkileşimleri olmadan büyümelerine rağmen, aynı kiloya ve aynı boya sahip olan bu ikizlerin, Florida’da en sevdikleri plaj aynı, ikisi de matematikte oldukça başarılılar ve marangozluk ve teknik resim gibi hobileri var.

5. İkizler rahim içinde bağlantı kurar

İtalya’daki Padova üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, ikizler annelerinin rahmindeyken bağlantı kurmak isterler ve kendilerinden çok ikizlerine dokunmaya çalışırlar.

Araştırma yapılan vakalarda, bu durumun 14. haftada başladığı gözlemlendi. İstatistiklere göre, yapışık ikizler 200 bin hamilelikte bir görülüyor.

6. Kendilerine ait bir dilleri vardır

Birlikte büyüdükleri için farkı biçimlerde anlaşabilirler ancak bu durum, ikiz olmayan kardeşlerde de gözlemlenebilir.

ikiz kız kardeşler

Büyük kardeş, küçük kardeşle konuşur. Bunu yapmadaki amacı da, konuşmayı öğrenirken kardeşine de yardımcı olma isteğidir. Bu durum onları yakınlaştırır ve genellikle farklı bir dil olarak düşünülen, kendi icat ettikleri kelimelerle anlaşmalarına neden olur.

7. Tamamen aynı genetik özelliklere sahip değillerdir

Tamamen aynı görünseler de, öyle değillerdir. Genetik özellikleri büyük ölçüde aynı olsa da, çoğu insanın düşündüğü gibi %100 bir benzerlik söz konusu değildir.

Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, ikizlerin DNA’larının bazı kısımları oluşturdukları gen sayılarına göre farklılık gösterebiliyor. Tamamen aynı olduklarını düşünmek için genlerin %100 aynı olması ve aynı anda doğmuş olmaları gerekiyor.

8. Kalıtsal değildir

Bu da tek yumurta ikizleriyle ilgili bir başka efsanedir. Tek yumurta ikizliğinin genetik olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt yoktur.

Çift yumurta ikizliği genetiktir. Eğer ailenizde çift yumurta ikizi varsa, doğacak çocuklarda da bunun görülmesi olasıdır. Bu, kadının aynı döngü sırasında birden fazla yumurtayı serbest bırakabilmesine olanak tanıyan çifte gebeliğin bir sonucudur.

İkizler ile ilgili diğer ilginç bilgiler

  • İkiz doğuran kadınlar daha uzun süre yaşar.
  • Tek yumurta ikizlerinin %25’i birbirlerinin “aynadaki görüntüleri” gibidir.
  • İkizler zamanla birbirine daha az benzer.
  • Tek yumurta üçüzleri de olabilir.
  • Süt ve süt ürünlerini fazla tüketmek, ikiz bebek ihtimalini artırır.

Tek yumurta ikizleri ile ilgili gerçeği yansıtmayan pek çok aktivite vardır. Bunlardan bazıları kanıtlansa da, birçoğu hala gizemini korumaktadır. İkizler ile ilgili doğru olan şey, aralarında güçlü bir bağ olması ve birbirlerine gelişmede, büyümede ve öğrenmede yardım etmeleridir.

İlginizi çekebilir ...
Kaybolan İkiz Sendromu Nedir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Kaybolan İkiz Sendromu Nedir?

Gebeliğin erken döneminde iki veya daha fazla bebek tanımlanabilir. Fakat fetüslerden biri kaybolabilir ve kaybolan ikiz sendromu yaşanabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Graham, P; Stevenson, J. A twin study of genetic influences on behavioral deviance. Journal of the American Academy of Child Psychiatry. 1985; 24, 1:33-41.
  • Olson, J; Vernon, A; Aitken J. The heritability of attitudes: a study of twins. Journal of Personality and Social Psychology, 2001, Vol. 80, No. 6, 845-86.
  • Miller, P. A thing or two about twins. National Geographic. 2012.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.