Bu Kadının Sadece 26 Ayda 3 Çift İkizi Oldu

Bu Kadının Sadece 26 Ayda 3 Çift İkizi Oldu

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2018

İkiz sahibi olma ihtimali 10’da 1 civarında olsa da, bazı faktörler bu olasılığın artmasını sağlayabilir. Hatta, ebeveynler bu ihtimali artıracak hiçbir faktörü taşımamasına rağmen de ikiz sahibi olabilir.

23 yaşındaki Amerikalı bir kadın olan Danesha Couch, birbirini izleyen üç ikiz gebelik geçirmeyi başardı.

İkiz gebelik kavramını etkilediği bilinen faktörlerden biri geçirilmiş olan önceki hamileliklerdir. Bununla birlikte, Danesha için şaşırtıcı olan şey sadece üç çift ikize sahip olması değil, tüm bunların sadece 26 ay içinde gerçekleşmiş olmasıydı.

Kısa bir süre içinde birkaç kez doğum yapmış olan birçok kadın olsa da, Danesha’nın hikayesi oldukça benzersizdir. Aşağıda onun hikayesi hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Üç Çift Yeni Doğan İkiz

çocuklar anne

Yirmi altı ay, üç hamilelik geçirmek için son derece kısa bir zaman dilimidir. Buna rağmen, bu durum düşündüğümüzden daha sık gerçekleşebiliyor.

Bazı kadınlar için bu hamilelikler kısa bir süre içinde çocuk sahibi olmayı planlayarak gerçekleşse de; diğerleri için sadece sürpriz üzerine sürpriz oluyor.

Resmi rakamlara göre, üç çift ikize gebe kalabilme olasılığı 500 binde birdir. Fakat tüm ihtimal hesaplamalarına rağmen, bu genç kadın bu sonuca sahip olabildi.

Danesha’nın haberi yayıldığında, sürprizlere ve heyecanlara neden oldu. Ancak, her şey Danesha Couch için çok zor bir şekilde başladı.

Nisan 2014’te ilk ikizleri doğdu. Hem hamilelik hem de doğum, komplikasyonlarla doluydu. İkizlerden biri doğum esnasında vefat etti.

İkinci ikizler, on iki ay sonra dünyaya geldi, bu da Danesha’nın doğumdan kısa bir süre sonra hamile kalmış olduğu anlamına geliyordu.

İlk gebeliğin de ikinci gebeliğin de yapay olarak gerçekleşmediğini biliyoruz. Her ikisi de doğal yollarla meydana gelmiştir.

Haziran 2016’da, üçüncü ikiz bebekler kız olarak dünyaya geldi. Küçükler yoğun bakımda üç hafta geçirdi. Doğumlarından bir ay sonra anneleri ve üç küçük erkek kardeşlerinin yanındalardı.

Doğanın Bir Mucizesi?

Daha önce de söylediğimiz gibi, bir kadının ikiz sahibi olup olmayacağını etkileyen belli faktörler vardır. Şu anda, tüp bebek gibi bazı gebeliğe yardımcı yöntemler bu ihtimalin yaklaşık iki katına çıkmasına katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, dünyadaki çoğul gebeliklerin büyük bir çoğu doğal yollarla meydana gelmektedir.

Bunun tekrar tekrar gerçekleşmesi ise imkansız değildir. Aynı annenin birden fazla ikiz sahibi olduğu, hatta bunun sık hale geldiği birçok vaka olmuştur.

Bazı vakalarda annelerin önce ikizlere, daha sonra üçüzlere ve daha sonra tekrar başka ikizlere hamile kaldığı da görülmüştür.

anne ve bebekleri

Bu bakımdan, ikiz gebeliklerin meydana gelmesi için gerçekleşme ihtimali düşük olan bir dizi olayın denk gelmesi gerektiği söylenebilir.

Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği, Afrika kökenli kadınların çoğunun çoğul gebelik geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu belirtmiştir.

Aynı zamanda, eğer önceden ikiz gebelik geçirdiyseniz, bu bir risk faktörü oluşturabilir. Çalışmalara göre, bu kadınlar menstürasyon dönemlerinde birden fazla yumurta bırakma eğilimindedir.

Bu durumda, her iki yumurtalık da her bir menstrüasyon döneminde bir  yumurta üretmekte ve böylece iki kez hamile kalma şansı ortaya çıkmaktadır. Birden fazla hamilelik doğal yollarla meydana geldiğinde, bu durum bunun ana nedenidir.

Yaş ve sosyoekonomik koşullar, doğal bir faktör olarak geçmiyor olsalar da, 26 ayda üç gebelik yaşamayı etkileyen faktörlerdendir.

Genç kadının önünde hamile kalabileceği hala bir sürü yıl var. Ancak o, önümüzdeki 10 yıl içinde daha fazla çocuk sahibi olmayı planlamıyor.

Beş küçük bebek sahibi olmak ve mali durumunun yetersizliği sebebiyle, Danesha’nın hayatı yeterince karmaşık hale gelmiş durumda.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.