Bebek Telsizleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

7 Mayıs 2020
Bebek telsizleri sayesinde bebeğinizin ne yaptığını uzaktan izleyebilirsiniz. Hangi telsizi seçeceğinizi bilmiyorsanız, bu yazımızda size ihtiyaçlarınız doğrultusunda en iyisini seçmenize yardımcı olacak tavsiyeler veriyoruz.

Yeni bebeğin hayatınıza girmesi demek eve bir sürü yeni eşya girmesi demektir. Ailenize yeni katılan bu üyeyi karşılarken evinizde olması gereken olmazsa olmaz eşyalardan biri bebek telsizidir.

Bu cihazlar sayesinde çocuğunuz gözünüzün önünde olmadığında bile onunla bağlantınız kopmamış olur. Bebek telsizleri ufaklığın hareketlerine çabucak cevap vermenize olanak sağlar. Ancak satın almadan önce tam olarak nasıl bir şey aradığınızı bilmeniz gerekiyor.

Bebek telsizi satın almadan önce, bazı belirleyici faktörleri göz önüne alarak hangi özelliklerin sizin için daha önemli olduğuna karar vermelisiniz. Örneğin; titreşim, ışık, kamera ya da gece görüşü gibi özelliklerine göre bakmalısınız.

Bu özellikler cihazın modeline göre değişir. Bu yüzden, ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirleyip ona göre bebek telsizi seçmenizi öneriyoruz. 

Bebek telsizleri

Bu yazımızda, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan cihazı seçmek için işinize yarayacak oldukça faydalı birkaç seçeneği değerlendiriyoruz. 

1. Video ve ses özelliği

Sadece ses iletimi yapan bir telsizin kullanımı kolaydır. Hem tek hem iki taraflı iletişim kurulabilir. Çocuğunuzun uykuda ya da uyanıkken çıkardığı tüm sesleri dinleyebilirsiniz.

Böylece bebeğinizin ne zaman ağladığını ya da ilgi beklediğini takip edebilirsiniz. Ayrıca evde serbest dolaşırken de ufaklıkla iletişiminizi koparmamış olursunuz.

Bunu video teknolojisi ile birleştirdiğinizde ise bebeğinizi hem duyabilir hem de görebilirsiniz. Bir gözünüz hep çocuğunuzun üstünde olsun istiyorsanız tüm gün kesintisiz yayın yapan bu cihaz türünü tercih edebilirsiniz.

Bu cihazı bebeğinizin odasındaki duvara ya da masaya monte edebilir ve video arayüzü sayesinde bebeğinizi gittiğiniz her yerden kontrol edebilirsiniz. Monitörlerin çoğu yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi sağlar, hatta bazılarına eklenen gece görüşü özelliği sayesinde 24 saat gözetim yapmak mümkün hale gelir.

bebeğini öpen anne

2. Wi-Fi bağlantısı

Wi-Fi bağlantısı olan bebek telsizleri sayesinde, telefonunuza ya da tabletinize indirebileceğiniz bir video uygulaması ile çocuğunuzu izleyebilirsiniz. 

Bu cihazlar yoğun iş temposundaki ebeveynlerin ofiste ya da evden ayrıldıklarında, çocuğunu emanet ettikleri bakıcıyı veya dadıyı da rahatlıkla izleyebilmesine imkan sağlar.

WiFi özelliği olan cihazlar, video görüntüsünü güvenli kanallar aracılığıyla kablosuz bağlantı sayesinde aktarır. Buna ek olarak, odadan gelen sesleri ya da hareketleri algılayarak size anlık bildirim gönderme özelliğine de sahiptir.

3. Sıcaklık ölçer

Bazı cihazların termostat yardımıyla odadaki sıcaklığı tespit edebilmesi mümkündür. Bu şekilde çocuğunuzun rahatıyla uzaktan da ilgilenebilirsiniz. Hatta oda sıcaklığını pencere açıkken bile kontrol edebilirsiniz.

“Bebek telsizleri ufaklığın hareketlerine çabucak cevap vermenize olanak sağlar.”

4. İki taraflı diyafon

İki taraflı diyafon ile bebeğinizi hem duyabilir hem de onunla konuşabilirsiniz. Bazı bebek telsizleri ses kaydı dinletme imkanı bile sunuyor.

Bu cihazı tercih ederseniz bebeğinizi sakinleştirmek için ona ninniler söyleyebilirsiniz. Ayrıca gece lambası gibi ekstra özellikleri olan modelleri de mevcut.

5. Yakınlaştırma, eğme ve döndürme özellikleri

Çocuklar yürüyebilecek kadar büyüdüğü zaman gözümüzün önünden bir anda kaybolabilirler. Bu yüzden, bazı bebek telsizlerinde kamerayı çocuğun hareketlerine göre ayarlayabilmeyi sağlayan yakınlaştırma, eğme ve döndürme özellikleri bulunur.

Yakınlaştırma özelliği ile video kaydedebilir ya da monitörünüzden ekran görüntüsü alabilirsiniz.

uyuyan bebeği izlemek için bebek telsizleri

6. Hareket sensörlü bebek telsizleri

Bazı cihazlarda, bebeğin yatağının altına koyulduğunda hareketlerini algılayan bir eklenti bulunur. Bunlar 20 saniyeden uzun süre herhangi bir hareket algılanmadığında size uyarı gönderir.

Bu cihaz çeşidi yenidoğanlar için ideal olmakla birlikte, çevresini yeni keşfetmeye ve etrafta dolaşmaya başlayan bebekler için de son derece kullanışlıdır. Not: çocuğunuzun ilk yıllarında bu cihazı hareket dedektörü olmadan kullanmanız önerilir.

Kısacası bebek telsizi seçerken içinde bulunduğunuz koşullara ve çocuğun oda düzenine göre karar vermelisiniz. Bebek telsizleri sayesinde bebeğinizi her odadan güvenli ve etkili bir şekilde gözetleyebilirsiniz. Elbette cihazın sinyal aralığını göz önüne almalısınız. Bu şekilde evinizdeki diğer elektronik cihazlarla herhangi bir karışıklık olmasının önüne geçebilirsiniz.