Biberon Sterilizatörlerinin Farklı Fonksiyonları

28 Temmuz 2020
Bebekler her şeyi ağızlarına götürdüğünden, ebeveynlerin derinlemesine bir temizlik sistemine sahip olması gereklidir. Bu yazımızda, biberon sterilizatörleri hakkında bilgi vereceğiz.

Anneler özellikle de her gün kullanılan ürünler açısından çocuklarına mikroplardan arındırılmış bir çevre sunmak isterler. Biberon sterilizatörlerinin farklı fonksiyonlarını ve neden bebekler için hijyen dostu olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Emzik gibi, biberonlar da bebeğin ağzına giren en yaygın nesnelerdendir. Bu yüzden, bunların temizliğini şansa bırakmayın. Eğer çok umursamaz davranırsanız, olası enfeksiyonlara kapı açmış olursunuz.

Bebeğinizin gelişiyle birlikte, emzirme başka yiyeceklerle destekleniyorsa ve biberon kullanılıyorsa, her kullanımdan önce sterilizatör kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Bu aletler besin kalıntıları sebebiyle bir yerlere sıkışıp kalmış olabilecek bakterileri temizler.

Teknoloji her zaman özellikle annelerin günlük hayatını kolaylaştıran pratik alternatifler sunmaktadır. Bunun bir örneği ise, piyasada giderek daha yaygın hale gelen biberon sterilizatörleridir. Bu, modern annelerin evlerinde olmazsa olmazdır.

Bu alet olmadan da, mikroplardan sorunsuz bir şekilde kurtulabilirsiniz. İlk başta karmaşık gibi görünse de, bu süreç aslında kolaydır. Günümüzde, bu işi son derece kolay hale getiren çok fonksiyonlu modeller vardır. Bunlar, biberonları sterilize etmek için ideal araçlardır.

bebek biberonu

Biberon sterilizatörleri nasıl çalışır?

Sterilizatörlerin yaptığı pek çok şey arasından, temel fonksiyonları mikropları temizlemektir. Bunun için farklı yöntemler kullanılır. Piyasada bulunan en yaygın sterilizatörler aşağıdaki gibidir:

Soğutucu sistem

Bu sterilizatörler nispeten ucuzdur ve kullanımı kolaydır. Ayrıca, elektrikli olması da avantajdır. Bu model, ilacın soğuk suda çözünerek bakterileri ortadan kaldırması ile çalışır.

Mikrodalga

Bu alternatif hem fiyatı, hem boyutu hem de kullanım kolaylığı nedeniyle favorilerden bir tanesidir. Biberonu doğrudan mikrodalgaya koyup birkaç dakika ısıtabilirsiniz. Buharlaşma, bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

“Biberon, bebeklerin ağzına en çok götürdüğü nesnedir. Bu nedenle biberon temizliğini şansa bırakmayın.”

Elektrikli

Bu seçeneğin maliyeti biraz daha fazladır ancak pratikliği ve hızı sayesinde pek çok annenin favorisidir. Su yüksek ısıda kaynar ve buhar biberondaki bakterileri temizler.

Günümüzde, kiri ve bakterileri temizleme konusunda son derece etkili olduğundan su buharı en çok kullanılan yöntem haline gelmiştir.

Bu sterilizatörler ile kimyasal katkı maddeleri ile toksik maddelerden arınma bile mümkündür. Hızı ve düşük maliyetine ek olarak bu sebeplerden dolayı da çok tercih edilir.

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli fonksiyon ise, yıkamak değil dezenfekte etmek olmalıdır. Bu aletler, şişeyi boşaltıp iyice yıkadıktan sonra kullanılmalıdır.

Biberon sterilizatörlerinin diğer fonksiyonları

Temel amacı olsa da, biberon sterilizatörleri sadece mikropları temizlemeye yardımcı olmaz. Elektrikli pek çok model, annenin hayatını kolaylaştırıcı başka özelliklerle birlikte gelir.

Biberonları kolayca ve çabucak hazırlamaya yardımcı yeni teknolojiler kullanan bu aletlerin bazılarında otomatik kapatma, akıllı dizayn ve çok amaçlı özellikler de bulunur.

biberonları temizlemek

Çok amaçlı modeller, sadece biberonları değil emzik ve göğüs pompası gibi küçük aletleri de dezenfekte edebilmektedir. Benzer şekilde, buhar şişenin pratik bir biçimde ısınmasına olanak sağlamaktadır.

Bir diğer dikkat çeken özellik ise bazı modellerde buharda yemek pişirebiliyor ve yemeği ısıtabiliyor olmanızdır. Bu, bebek katı gıdaya geçtiğinde son derece kullanışlı olacaktır. Bu sterilizasyon yönteminde yiyeceklerin besleyici değerlerini daha iyi koruyabileceğinizi unutmayın.

İyi bir biberon steralizatörü, mikroplara karşı en iyi dostunuz olacaktır. Sadece hangi sistemi ve boyutu istediğinize ve hangi özelliklerin ihtiyaçlarınızı karşılayacağına karar vermelisiniz. Bu ipuçlarıyla, sizin için harika modeli bulabilirsiniz.

  • Dichtl K, Koeppel MB, Wallner CP, Marx T, Wagener J, Ney L. Food poisoning: an underestimated cause of Boerhaave syndrome. Infection. 2020 Feb;48(1):125-128
  • Brown A. Breastfeeding as a public health responsibility: a review of the evidence. J Hum Nutr Diet. 2017 Dec;30(6):759-770.