Çocuklara Makas Kullanmayı Öğretmek

Çocuklara Makas Kullanmayı Öğretmek

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Makalemizde anlattığımız tüyoları uyguladığınızda çocuklarınıza makas kullanarak bir şeyleri kesmeyi öğretmek son derece kolay olacaktır.

Eğer ilk başlarda yeterince başarılı olmaz iseler sabırlı olun ve cesaretlerinin kırılmasını engelleyin.

Bir çocuğa makas kullanmayı öğretmek onun motor becerilerinin gelişimine katkı sağlayan heyecan verici bir sürece dönüşebilir.

Bu uygulamadaki amaç çocuklarınızın parmakları, elleri ve gözlerinin hareketlerini birbirleri ile uyumlu bir şekilde kullanma becerisinin geliştirilmesidir.

Makas ile kesme işlemi çocukların el kaslarını güçlendirir iken aynı zamanda da gelecekte kullanacakları diğer aletler için gereken beceriyi edinmelerini sağlar.

Çocuklar, makas kullanmayı öğrenerek kalem, düğme ya da çatal-bıçak gibi diğer alet ve araçları kullanmaya da hazırlanmış olurlar.

Kesme işlemi el-göz koordinasyonunu arttırır. İşlem sırasında görme yetisi çocuğun şekli algılamasını ve makası kullanan elin doğru hareketleri yapmasını sağlar.

Kesme işlemi aynı zamanda her iki elin de bakışımsız ve eşzamanlı uyumunu gerektirir. İşlem sırasında çocuk bir eli ile makası tutarken diğeri ile de kestiği parçayı tutar.

Bir anne olarak göreviniz onlara sabırlı bir şekilde yardımcı olmaktır. Çocuklarınızın makas kullanmayı öğrenmek için zamana ihtiyaçları vardır.

Çocuklarınıza kesmeyi öğretmek için 4 önemli ipucu

Öğretme işlemini daha az masraflı bir hale getirmek amacı ile kullanacağınız ipuçlarımız çocuklarınızın makas kullanmayı hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlayabilir.

Aşağıda çocuklarınıza makas ile kesmeyi öğretirken kullanacağınız tüyolarımızı sıralıyoruz:

  1. Doğru makası seçin

Çocuklarınızın küçük ellerine uygun makasları kullanmaları çok önemlidir. Onlar için sadece kağıt kesmeye yarayan plastik saplı ve basit makaslar seçmelisiniz.

Çocuğunuzun güvenliği için seçtiğiniz makasın ucunun sivri değil yuvarlak olmasına dikkat edin. Eğer onun için aldığınız küçük makası tek eli ile açıp kapayamıyor ise bilmelisiniz ki çocuğunuz henüz makas kullanmayı öğrenecek kadar büyümemiş demektir.

Çocuğunuz solak ise solaklar için üretilmiş bir makas seçmeye çalışın. Bu tarz bir yaklaşım ile çocuğunuzun öğrenme sürecini biraz daha basit bir hale getirmiş olursunuz.

Çocuğunuz için makas seçerken bahsettiğimiz tüm bu bilgileri göz önünde bulundurun.

Çocuklara Makas Kullanmayı Öğretmek
  1. Makası açıp kapamayı öğrenme

Çocuğunuzun makas kullanırken öğrenmesi gereken ilk şey makası tek eli ile açıp kapamasıdır.

İlk başlarda el ile yapılan açıp kapama hareketleri çocuğunuza karışık gelecektir. Bu durumda öğrenmeye iki elleri ile açıp kapama hareketi yaparak başlayabilirler.

Çocuğunuzun bu ilk makasını kullanmayı öğrenmesi için ona açıp kapama egzersizleri yaptırabilirsiniz.

Bu egzersizlere makas kullanmadan sadece elleri ile başlamaları devamında makası ellerine almaları doğru bir başlangıç olacaktır.

“Kesme işlemi el-göz koordinasyonunu arttırır. Kesme işlemi aynı zamanda her iki elin de bakışımsız ve eşzamanlı uyumunu gerektirir.”

  1. Hassasiyetini geliştirin

Çocuğunuz makas ile kesme işleminde gerekli olan temel hareketlerde uzmanlaştığında bazı basit aktiviteler ile onun el becerisinin hassasiyetini arttırmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin bir kağıdın orta noktasını işaretleyip çocuğunuzdan bu noktaya doğru düz bir şekilde kesmesini isteyebilirsiniz.

Ya da sayfa üzerine düz bir çizgi çekip çocuğunuza bu çizgi boyunca kesmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun makas kullanmadaki becerisini göz önünde bulundurarak çizdiğiniz çizgileri enini ya da zorluğunu değiştirebilirsiniz.

Onların öğrenme sürecine olan heveslerini arttırmak adına uygulayacağınız egzersizleri en kolay seviyeden başlatın.

Çocuklara Makas Kullanmayı Öğretmek
  1. Makas kontrolünü geliştirin

Çocuklarınızın kullandığı makasa hakim olmaları ve düz çizgiler halinde kesebiliyor olmaları onların artık farklı şekillerde kesim yapmaya hazır oldukları anlamına gelir. Bu aşamadan sonra kağıt üzerinde kare, dikdörtgen ya da daire şeklinde kesimler de yapabilirler.

İlk başlarda daire şeklinde kesmek sürekli yön değiştirmeleri gerektiği için onlara zor gelebilir.

Üçgen kesimde zorlanırlar ise onlara çizginin köşesinde durup makası diğer yöne nasıl çevirmeleri gerektiğini gösterin.

Çocuklarınız makas üzerinde ustalaştıkları anda nesnelerin etrafından kesim yapabilecek ve en sevdikleri çizgi film kahramanlarının siluetini oluşturabilecek duruma geleceklerdir.

Son olarak söylemek istediğimiz şey çocuklarınıza makas kullanmayı öğretirken onların kesme işlemini tek başına yapmalarına izin vermenizin önemidir.

Bu şekilde zaman zaman ufak tefek yaralanmalar olabilse de onların deneyimleyerek öğrenmelerine olanak sağlamalısınız.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.