Meme Sağlığını Korumak için 9 Temel Bilgi

Meme Sağlığını Korumak için 9 Temel Bilgi

Son Güncelleme: 27 Haziran, 2019

Bu makalemizde kadın memesinin sağlığı ile ilgili 9 temel bilgiyi paylaşacağız. Memeler, kadın vücudunun en hassas parçalarından biridir. Uzmanlar, bu hassas organların estetik görünümlerinin ve fiziksel sağlıklarının korunması için ciddi tedbirler alınması gerektiğini savunuyorlar.

Meme sağlığı ve bakımı ergenlikte, hamileliğin önce ve sonrasında, memeden emzirme döneminde ve yetişkinlik dönemi boyunca her kadının hayatında öncelik vermesi gereken bir unsurdur. Meme sağlığı ve bakımı, vücut bakımınızın en önemli parçalarından olmalıdır.

Göğüslerimizin sağlığını korumak adına her gün gerçekleştirebileceğimiz pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu noktada, gelecekte karşılaşabileceğimiz sağlık problemlerini engellemenin yollarını bilmemiz çok önem taşıyor.

En basit meme bakımı uygulamalarının faydaları

Yüzümüz ya da ellerimizin aksine göğüslerimiz zamanın çok büyük bir kısmını kapalı ve nefes almadan geçirirler. Ama bu gerçek onların özel bir ilgiyi hak etmedikleri anlamına gelmemelidir.

Göğüslerimizin sağlığını korumak adına her gün gerçekleştirebileceğimiz pek çok uygulama bulunmaktadır.

Erken yaştan itibaren (ergenlikte başlanılabilir) alışkanlık şeklinde her gün gerçekleştirilecek bir dizi uygulama ile göğüslerdeki çatlaklar, yarıklar, gevşeklik ve meme iltihabı gibi önemli hastalıklar göz ile görülür derecede azaltılabilir.

Aynı şekilde, düzenli yapılacak çeşitli egzersizler de pektoral (göğüs ile ilgili) kasları forma sokmaya, sıkılaştırmaya ve yıllar geçtikçe artan yerçekimi etkilerini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Sağlık açısından bakıldığında, meme sağlığındaki herhangi olumsuz bir unsurun erken teşhisinin tedavi ve bakım açısından çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

sporda ağırlık kaldıran kadın

Hangi durumlar meme sağlığını etkileyebilir?

Göğüslerimiz hormonsal dengesizliklerden, fiziksel yaralanmalardan ya da darbelerden, stresten, kilo değişimleri gibi fizyolojik sorunlardan ve güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan dolayı olumsuz etkilenebilirler.

Bu saydıklarımıza ek olarak hamilelik ve emzirme dönemleri kadın memesinin özel bir rol üstlendiği çok önemli evrelerdir. Özellikle emzirme döneminde memede yarıklar oluşması ve kişinin acı duyması çok sık karşılaşılan durumlardandır.

Meme sağlığı için 9 basit ipucu

  1. Güneşlendiğiniz her seferde mutlaka koruyucu krem kullanın. Göğüs bölgesi güneş ışıklarından zarar görebilecek duyarlı bir bölgedir.
  2. Uzmanlar, hamilelik süresince yıkanırken sabun kullanımını bırakmanızı tavsiye ediyor ve sabunun cildin doğal hidrasyonunu engellediği söylüyorlar. Günde iki kere uygulayacağınız nemlendirici krem ile göğüslerinizin sağlıklı kalmalarını sağlayabilirsiniz.
  3. Bebeğinizi memeden emzirmek için en doğru pozisyon: Doğru pozisyon bebeğinizin emme verimini arttırırken sizin de can acınızı azaltacaktır.
  4. Meme emen bebeğinizin herhangi bir memenizi özellikle istemesini ya da tercih etmesini engelleyin. Bebeklerin, annelerinin sadece bir memesinden emzirilmek istemeleri sıklık ile gözlenen bir durumdur. Sadece bir memeden beslenme kullanılan o memenin aşırı ölçüde hassaslaşmasına ve acı vermesine sebep olduğu gibi şekil farklılığı oluşmasına da sebep olmaktadır.
  5. Dengeli beslenin. Kişinin beslenme düzeni, vücudun olması gerektiği şekilde işlemesini sağlayan organları doğrudan etkiler, ki bu etki doğal olarak göğüslerimiz için de geçerlidir. Abur cuburdan mümkün olduğunca kaçınarak bol bol sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Peki yiyeceklerin meme sağlığına ne gibi bir etkisi olur? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit: dokuları yenileyen, cildin esnekliğini sağlayan ve vücudumuzun hemen her yerine fayda sağlayan kollajen proteininin devamlı yenilenebilmesi için dengeli beslenmemiz gerekmektedir.
  6. Doğru sutyen seçimi. Kullanacağınız sutyen rahat, yumuşak dokulu (tercihen pamuklu) ve cildinizin nefes almasını engellemeyen özelliklerde olmalıdır.
beyaz sutyenli sağlıklı kadın

7-Egzersiz yapın. Fiziksel aktiviteler kişinin kas dokusunda ve kendini iyi hissetmesinde çok önemli bir rol oynarlar.

8-Güvercin otu (mine çiçeği) kullanın. Güvercin otu antioksidan ve canlandırıcı özelliği ile hücrelerimizi koruyup kan dolaşımımızı düzenlerken aynı zamanda da cildimizi kuvvetlendirir.

9-Kendinizi muayene edin. Meme sağlığı ve bakımı adına şu ana kadar verdiğimiz bilgiler dışında ayda bir kez meme kanserine karşı kendi kendinizi muayene edin. Bu uygulamanız ile olası bir meme kanseri oluşumunu erken teşhis edebilirsiniz.

Ve tabii ki öğrendiğiniz bu ipuçlarını kendi kızınıza da erken yaşta öğretmekten çekinmeyin. Böylece kızınız da kendi vücut sağlığı ile kendi ilgilenmeye başlayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.