Çocuklara yüzme öğretmek için 7 ipucu

Yüzme öğrenmenin önemi göz önünde bulundurulduğunda, çocukların yüzme öğrenmeleri gereklidir. Muazzam fiziksel yararlar sağlamanın yanı sıra, hayatın bazı durumlarında hayati öneme sahip bir beceridir.
Çocuklara yüzme öğretmek için 7 ipucu

Son Güncelleme: 20 Ağustos, 2018

Çocuklara erken yaşlardan itibaren yüzmeyi öğretmek için 7 ipucu

Birçok çocuk için suya girmek doğaldır, bazıları ise genellikle korkudan dolayı bunu zor bulur. Bazı basit püf noktaları ile, çocuğa mükemmel bir yüzücü olmayı öğretebilirsiniz.

  1. Korkudan uzaklaşmak için suya alışma

Çocuğun kendinden emin hissetmesi için, ebeveynlerin yardımıyla onu güvende hissettirecek kolluk veya simit gibi bazı destek malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu onların karadan tamamen farklı bir ortama alışmalarına yardımcı olacaktır.

  1. Boyunun yetiştiği bir yerde başlayın

Çocuğun, bulunduğu yerde boyunun yettiğinden emin olmalısınız. Bu, güven hissi sağlar, çünkü yüzmeyi öğrenen çocukların ana sorunu korkudur.

Eğer ağlamaya başlarsa ve havuza girmek istemezse, onu zorlamayın. Eğer siz sudaysanız onu girmeye teşvik edebilirsiniz. Ancak, çocuk ağlamaya devam ederse, en uygun zaman gelene kadar ısrar etmeyin.

havuzda çocuk
  1. Küvette baloncuk çıkarmayı öğretin

Çocuklara nasıl yüzüleceğini öğretmek için küvette nefes alıp verme egzersizleriyle başlayabilirsiniz. Havayı içine çekmesini ve ardından suyun altında baloncuk çıkarmasını isteyin. Küçük çocuklar için eğlenceli bir oyun olduğu gibi, gerçekte yüzmeyi öğrenmek için temel bir alıştırmadır.

  1. Kafanı suya sokma zamanı

Baloncuklara aşina olduktan sonra, çocuğunuzdan baloncuk çıkarırken kafasını suya sokmasını isteyin. İlkinde şaşıracaktır, ama baloncukları ve hiçbir şeyin olmadığını gördüğünde, korku ortadan kalkacaktır. Eğer burnundan çıkan baloncuklardan korkuyorsa, başka tarafa bakmasını isteyin.

  1. Bacaklarını hareket ettirmeyi öğretin

Bu adımda, onu hafifçe karnından tutmalı ve bacaklarını hareket ettirirken yatay konumda kalmasına yardım etmelisiniz. İlk başta, çocuklar vücutlarını ve bacaklarını batırma eğilimindedir. Uygun gördüğünüzde, fark ettirmeden elinizi karnından çekebilirsiniz.

“Çocuğun ağlaması ve havuza girmek istememesi durumunda, en uygun an gelene kadar ısrar etmeyin”

  1. Aynı zamanda nefes alıp bacaklarını hareket ettirmek

İki egzersizi birleştirme zamanı geldi: bacak hareketi ve su kabarcığı yapmak için nefes alıp vermek. Onu koltuk altlarından tutmalı ve aynı anda iki egzersiz yapmasını istemelisiniz.

  1. Yalnız başına bırakın

Her iki egzersizi aynı anda yapmayı öğrendiğinde, birkaç saniyeliğine serbest bırakabilirsiniz.

Bu şekilde, çocuk bunu tek başına yapmanın kolay olduğunu fark edebilir. Ancak, bu egzersizlerde sabırlı olmalısınız, çünkü bir günde yüzmeyi öğrenmesi mümkün değildir.

Çocuklarınıza küçük yaştan yüzme öğretmenin faydaları

Çocuklara yüzme öğretmenin birçok yararı vardır. Açıkçası, asıl önemli olan, tehlikeli bir durumda hayatını kurtarabilmesidir.

Öte yandan, yüzme, vücudun hemen hemen tüm kaslarını çalıştırmasını, geliştirmesini ve güçlendirmesini, akciğer kapasitesini arttırmasını ve kan dolaşımını harekete geçirmesini sağlar.

Ek olarak, koordinasyonu, motor becerileri ve vücut reflekslerini iyileştirir. Kuşkusuz yüzme, çocuğun büyümesine ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Çocuğunuz yüzmeyi öğrendiğinde alınacak önlemler

Çocuk yüzmeyi öğrendikten sonra, göz önünde bulundurması gereken bazı önlemleri ona öğretmelisiniz. Örneğin, ona daima bir yetişkinin gözetimi altında yüzmesi gerektiğini öğretin.

Ayrıca, fırtına varsa teknelerin, botların yanında yüzmemesi gerektiğini bilmelidir. Ek olarak, başı üzerine atlaması veya tek başına yüzmesi önerilmemektedir.

Ebeveyn ile yüzme: bebekler için eğitim

Bir öğretmen yardımı ile bebek ve annesi veya babası arasında bir havuz aktivitesidir. Bunun amacı, bebeğin sudaki gelişimini oyunlarla canlandırmaktır. Genel olarak, dört aydan sonra tavsiye edilir, çünkü bağışıklık sistemi henüz gelişmiştir.

anne ve bebek

Bu dersler 30 ila 40 dakika arasındadır. Tamamen bebeğin direncine ve reflekslerine bağlı olacaktır. Ebeveynlerin ve eğitmenin yardımıyla, masa, top ya da farklı destek malzemeleri kullanılır.

Bu yöntemle bebek, yüzmeyi öğrenecek kadar büyüdüğünde suda gerekli motor becerilerini edinebilir. Yüzmeyi öğrenmesi için, motor sisteminin yeterince geliştiği 4 yaşına kadar beklenmesi tavsiye edilir.

Kısacası, çocuklara yüzmeyi öğretmek, unutulmaz bir deneyimdir. Muazzam faydalarına ek olarak, bu görev aynı zamanda aile bağlarını güçlendirmeye de yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.